1. HABERLER

  2. ESKİŞEHİR

  3. Yerel Düzeyde Çocuk İhmalini Ve İstismarını Önleme Çalıştayı Sona Erdi
Yerel Düzeyde Çocuk İhmalini Ve İstismarını Önleme Çalıştayı Sona Erdi

Yerel Düzeyde Çocuk İhmalini Ve İstismarını Önleme Çalıştayı Sona Erdi

Eskişehir Valiliği himayesinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği ve Atayurt Okulları ile Eksi 25 Derneği’nin desteklediği Yerel Düzeyde Çocuk İhmalini ve İstismarını Önleme Çalıştayı’nın 3’üncüsü düzenlendi.“Sanal...

A+A-

Eskişehir Valiliği himayesinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği ve Atayurt Okulları ile Eksi 25 Derneği’nin desteklediği Yerel Düzeyde Çocuk İhmalini ve İstismarını Önleme Çalıştayı’nın 3’üncüsü düzenlendi.
“Sanal Ortamda Çocuk İstismarı” konulu çalıştaya, Vali Güngör Azim Tuna, Tepebaşı Kaymakamı Salih Keser, İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, Atayurt Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Yalçın, İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Mumcu, Okulun Genel Müdürü Hikmet Ertürk, öğretmenler ve akademisyenler katıldı.
“Yerel Düzeyde Çocuk İstismarının ve İhmalinin Önlenmesi Stratejik İl Eylem Planı Uygulama İşbirliği Protokolü ”nü imzalamış 25 kamu kurum ve kuruluşu, üniversite, yerel yönetim ve sivil toplum temsilcilerinin katıldığı çalıştayın kapanış konuşmasını yapan Vali Tuna, 3 gün boyunca yapılan çalıştayda emeği geçen herkese teşekkür etti. Gelişen dünyaya uyum sağlamada ailelere ve eğitim kurumlarına büyük işler düştüğünü söyleyen Vali Tuna, Atayurt Okulları yönetiminin bu konuya göstermiş olduğunu hassasiyetin azımsanamayacağını söyledi.
“Kolayca güven duydukları, korkutulabildikleri ve kandırılabildikleri için istismara çok açık olan gözümüzün nuru çocuklarımızı korumak adına ilk yapılması gereken, bu konuyu gündemimize taşıyıp konuşmaktayız” diyen Vali Tuna, konuşmasında şunları söyledi:
“Toplumun her kesimini etkileyen çocuk istismarı ve ihmalini önleme çalışmalarının yerel düzeyde gerçekleşmesi ve spesifik olarak ele alınması son derece önemlidir. Bu kapsamda “Yerel Düzeyde Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Çalıştayı”, inanıyoruz ki sonuçları itibariyle konuyla ilgili etkili iş birliklerinin geleceği açısından son derece önemli kazanımlar barındırmaktadır. Çünkü bu konu sadece bir ya da birkaç kurumun üstesinden geleceği bir sorun değildir; kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları dâhil olmak üzere toplumun her kesiminin ve istisnasız her vicdan sahibinin sorumlulukları vardır. Küresel bir sorun olan çocuk ihmal ve istismarı, yerel düzeyde ve alt başlıklarla ele alındığında sorunun içeriğine yönelik çözüm önerileri daha isabetli olacaktır, kanaatindeyim. Bu çerçevede “sanal ortamda çocuk güvenliği” acilen ele alınması gereken bir konudur ve çalıştayın sonuçları bu hususta yerel düzeydeki önlemlerin mahiyetine şekil ve yön verecektir.”
Vali Tuna konuşmasının sonunda, uzman eğitmenlere, çalıştayın paydaşı olan Eksi 25 Derneğine teşekkür etti.
İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen de çalıştay sonuç raporlarının ne kadar hassas hazırladığına değinerek, yerelde yapılacak olan çalışmaların kısa sürede hayata geçirilebileceğini söyledi.
Atayurt Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Yalçın ise, çocukların servis araçlarında karşılaşabileceği istismarın da göz ardı edilmemesi gerektiğini belirttiği konuşmasında, bir sonraki çalıştayın bu konu hakkında olması gerektiğini bildirdi.
Konuşmalardan sonra Tuba Altıntaş, Sultan Koşmaz ve Yelda Harmankaya çalıştayın sonuç raporlarını okudu. Ardından Vali Tuna, çalıştayda emeği geçen kurumlara Teşekkür Plaketi verdi. Atayurt Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Yalçın da, Atayurt Okullarına verdiği destek için Vali Tuna’ya anı tabağı takdim etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.