1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. YEREL İTTİFAKI NASIL OLACAK?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

YEREL İTTİFAKI NASIL OLACAK?

A+A-

İttifak sözcüğü son yapılan 24 Haziran  seçimleri öncesinde literatürümüze girmişti. İttifak yapan partilerden AK Parti ile MHP’nin  bu süreçte ittifak anlayışı devam ederken, başka ittifak yapan partiler ise  bir birleriyle ayrılmışlardı.

Yine yakın geçmişte MHP lideri Devlet Bahçeli’nin AK Parti’ye “Cumhur İttifakı’nın yerel seçimlerde de devam etmesine yönelik” çağrısına AK Parti  kanadından da ‘olumlu’ yanıt geldi. AK Parti  ve MHP, “Cumhur İttifakı’nın ve ruhunun yerel seçimlerde de devam etmesi” yönünde prensipte anlaştı. AK Parti’nin “Bahçeli’nin İstanbul’da aday çıkarmayacağız” yönündeki çağrısına “olumlu baktığı” vurgulanırken, AKParti  ’den Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki ile MHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz’dan oluşan heyetin en kısa sürede yeniden bir araya geldiler.

Cumhur İttifakı’nın yerel seçimlerde de devam etmesine yönelik atılacak adımların belirlenmesi yönünde ilk görüşme  Özhaseki ve Durmaz arasında gerçekleşti. Edindiğim bilgiye göre, görüşmede MHP’nin çağrısına AKParti kanadından da ‘olumlu’ yanıt geldi. Yerelde ittifakın nasıl olacağına ilişkin detayların görüşmede gündeme gelmediği belirtilirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD gezisinin ardından Bahçeli ile görüştü.

Tabi ki ön çalışmalar ve prensipler sonrasında son sözü Erdoğan ve Bahçeli birlikte söyleyecektir.

Yerel seçimlerle ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "1. olduğumuz yerde aday çıkarmamayı tabanıma anlatamam" dediği öğrenildi.

Bahçeli’nin “yerelde ittifak” çağrısında bulunurken, yine geçtiğimiz günlerde ise   Akparti genel başkan yardımcısı Mehmet Özhaseki  yerel seçimlerde ittifak’ın zor olacağını söylemişti. Bakalım bu iş nasıl yapılacak, birlikte göreceğiz. Sınırlarının çizildiği 4 maddenin üzerinde de her iki partinin “mutabakata vardığına” dikkat çekilirken, AKParti  kanadının Bahçeli’nin kayyım atanan belediyeler ile HDP’li belediyeler konusuna ayrı bir önem verdiğine dikkat çekildi.

Her iki partide de “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin tam olarak yönetimde oturması için her iki partinin ittifakıyla bu bölgedeki yerel yönetimlerin Cumhur İttifakı’nın kontrolüne geçmesi gerektiğine” de işaret edildi. Görüşmede, il ve ilçe belediyelerine ilişkin bir detay ise gündeme gelmediği öğrenildi.

Görüşmede, AKParti ’li Özhaseki’nin de “ MHP’nin bu çağrısının kendilerince karşılık bulduğunu” söyledi. Bahçeli’nin, “İstanbul’da belediye başkan adayı çıkarmayacağına” yönelik açıklamalarının da “ AKParti  tarafından olumlu karşılandığı” dile getirilirken, her partinin il ve ilçe bazında yaptığı çalışmaların daha sonraki görüşmelerde masaya yatırılacağı kaydedildi. Bahçeli’nin yine yerel seçimlerde ittifaka ilişkin olarak “kendi belediyelerinin sayısının artırılmasına yönelik” açıklamalarının da AKParti  kanadından “karşılık bulduğu” ifade edilirken, ittifak ruhuna zarar vermeyecek bir zeminin her iki parti tarafından oluşturulacağına dikkat çekildi.

Yine bize ulaşan ve daha önceki bilgilerimizi de dikkate alırsak,  MHP’nin Konya’da 6  ilçede AK Parti’nin aday çıkartmamasını istediği, bu ilçeler arasında   Ereğli,  Beyşehir, Seydişehir, Hüyük ilçelerinin olduğu da sızan haberler arasındadır.

Ana çerçevesi  AK parti ve MHP’li heyetler tarafından belirlenen ittifak anlayışının, yine yukarıda da belirttiğim gibi son noktasını  Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP lideri  Bahçeli koyacaktır.

Tabi ki, iktidar partisinin seçim silahı ve avantajı var. Bunları kullanacaktır.

24 Haziran seçimlerinin öncesinde  ‘af’ ve ‘yapılandırma’ bir arada geldi. Bu düzenleme ile emekliye ikramiye, öğrencilere af, imar barışı ve vergi affı geldi. Bu  yerel seçimler öncesi de Hükümetin yerel seçim öncesi 80 bin kişiyi işe alacağı  programlarda açıklanıyor.

Binlerce kişiye iş-aş  İstihdam sağlanacak. Bu durumda iktidar  için bir avantaj olarak düşünülüyor.

Bu arada diğer partiler ise bu ittifak karşısında kendi yöntemlerini belirleyecek gibi görünürken, yeril seçimler öncesi İYİ Parti’de illerde yönetim değişikliklerini sürdürmekte ve bize ulaşan bilgilere göre  70  il başkanı değişti.Bu iller arasında Konya’da bulunuyor.

+++    

Yazımızı bir fıkra ile bağlayalım.

aa.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.