1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. YEREL SEÇİM SAVAŞLARI RAMAZAN BİTİMİYLE BAŞLAR
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

YEREL SEÇİM SAVAŞLARI RAMAZAN BİTİMİYLE BAŞLAR

A+A-

Mahalli seçimler için geri sayım başladı. Bu yılın sonlarına doğru ortalık kızışmaya başlar. Metal yorgunluğu olan ya da göz sancısı yaratanların temizlenmesini umut ettiğimiz bir yerel seçim olacağına inancımı sağlam tutmak istiyorum. Hele ki Konya için bu tabiri rahatlıkla kullanabilirim. Çok şükür onun bunun yalakası olmadığım için teşkilat içerisinde yer alıp ta teşkilata zarar verir mantığından hareket edenler gibi işe yarar yaramaz her önüme gelenin ardında yanlışlarına rağmen durmuyorum. Halen AK Parti’yi desteklerim. Ama kafamı da kuma gömerek bunu yapmam. Konya Büyükşehir Belediyesinde uzunca zamandır görevde bulunan Tahir Akyürek’in tekrar aday olması durumunda AK Parti'nin Konya’dan hiçte beklemediği menfi bir sonuç alacağını tahmin ediyorum. Çantada keklik gibi görülen Konya seçmeninin çoğunluğu,tekrar aday gösterilmesi durumunda destek olmayacağını ve oy vermeyeceğini ifade ediyor. Bir önceki yerel seçimlerde bahşedilen son krediyi de tüketen Akyürek, siyasetin yükünü taşıyamamış ve neydim ne oldum psikolojisinin esiri olmuştur. Âcizane tavsiyem inşallah aday gösterilmeyeceği seçimler sonrasında köşesine çekilmesi ve meydanı daha içten ve halkla içiçe olabilecek kardeşlerimize bırakmasıdır. Kendisiyle sorunum yok. Hatta şahıs olarak severim. Geleceğe dönük siyasi beklentim de yok. Geçmişte nasıl olduysa içinde bulunduğum siyasi yapının aslında birbirini riyakâr bir ruhla severek diğerlerini dışlamak, beklentileri doğrultusunda birilerine yağdanlık yapmaktan müteşekkil bir gerçek olduğunu, yanlışta olsa birbirlerini ele güne karşı eleştirmekten uzak durulması olduğunu anladıktan sonra bu işin benim kişiliğimle taban tabana zıt olduğuna karar verdim. O gündür bu gündür siyasi yapılanmaların dışındayım. Ne toplantılarına katılıyorum. Ne de gösteriş kokan yemeklerine iştirak ediyorum. Geçtiğimiz aylarda yapılan il ve ilçe kongreleri öncesinde bazı arkadaşlarım benimle irtibata geçerek yönetime girebilmeleri hususunda destek olmamı istemişlerdi. Bazılarına anlatarak silik bir hüviyet ile adına gönüllü nefer dediklerinden olma beklentileri olursa onlar için siyasetin bulunmaz bir kaftan olduğunu söyledim. Benim dememle de listeye gireceklerini sanmadığımı söyleyerek geri çevirdim. Kimisi anlattıklarım sonrasında “Bize uymaz, ters” diyerek vazgeçtiler. Kimisi de referans gösterdikleri ağalar vesilesiyle yönetimde yer alabildiler. Birdemaddi güçlerini ön plana çıkararak yönetimde yer alanlar vardır. Dışarıda fukaranın cebine üç kuruş vermeyi çok görenler, partinin kasasına akıttıkları büyük bedellerle yönetimde yer alırlar.

Ne diyeyim, hayırlı olsun!

Nasıl ihaleler başladı mı? Durum nedir? Kazançlar katlandı mı?

Tamam, tamam devam edin, nasıl olsa ölmeyeceksiniz. Kök salacaksınız!

Hele bazıları da var ki sırf fiyaka olsun diye yönetimde yer almak isterler. Onlara sadece acırım. Allah aşkına! Sizin işiniz yok mu? Çok mu vaktiniz var? Gidin evinizde oturun, açın Kuran-ı Kerimi iki satır okuyun. Hiç olmazsa bu vesile ile ahiretinizi kurtarma şansınız olur.

Neyse teşkilat konusu ayrı bir konu. Allah izin verirse önümüzde ki yıl 24 Mart 2019'da yapılması planlanan yerel seçimlerde aday olacak isimlerin çok iyi gözden geçirilmesi ve mümkünse teşkilat dışından tespit edilmelerinin çok yerinde olacağını ifade edeyim. Biliyorum bana kızanlar var. Ama illa ki partiden birileri olacaksa Büyükşehir Belediyesine şahsen Uğur İbrahim Altay’ın aday olmasını umarım. Ha! Valla aklınıza bir şey gelmesin,çok fazla samimiyetim yok. Zannımca beni de fazla sevdiğini sanmıyorum. Ama hiç değilse yaptığı çalışmalarıyla göz doldurduğunu biliyorum.

Selçuklu Belediyesi içinse, mevcut başkan ayarında, alanında uzman, işine hâkim kişilerin bulunup aday yapılmasını isterim. Bu üniversitelerimizden olabilir. Aklımda uygun olduğunu düşündüğüm isimler elbette var. Ama buradan yazmam doğru olmaz.

Karatay Belediyesi için Mehmet Hançerli’nin devam etmesi taraftarıyım. İlçenin çehresini değiştirdi. Oldukça planlı çalıştığına inanıyorum. Teşkilatın tahakkümü altında ezildiğini de sanmıyorum. Kendi haline bıraksalar daha büyük işler başaracağını düşünüyorum.

Meram Belediyesi’nde ilk dönemi olan Fatma Toru’nun yeni bir şansı olduğunu sanmıyorum. Fazla bencil olduğunu söyleyen oldukça çok. Bu arada teşkilatla da zaman zaman sıkıntılı durumlar yaşadığına dair söylentiler kulaklarımıza çalındı. Zaten birçoğu da Fatma Toru’nun sadece kadın olma avantajıyla belediye başkanı olabildiğini düşünüyor. Meram için kimin önerileceğine dair pek fikrim yok. Ama yakın bir gelecekte bu merakımızı da giderecek düşünceler ortaya çıkacaktır.

Yazdıklarıma kızarlar mı?

Tabii ki kızarlar.

Ama kolayını bulmuşlar. Ciddiye almıyormuş algısı yaratmada üstlerine kimseyi tanımıyorum. Ha! etraflarında birkaç kişi de “ Boş verin başkanım, yazan yazsın, meyveli ağacı taşlarlar” diyerek akla zarar tesellide bulundular mı sorun kalmaz.

Bu yazı toplam 1261 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.