1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Yerel Seçimler Öncesi Notlarım
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Yerel Seçimler Öncesi Notlarım

A+A-

Yerel seçimler için partiler olanca güçleriyle çaba sarf ediyorlar. Bundan sonraki günlerde aday isimleri belirlenmeye başlayacak. İsimler netleşince de kavgalar başlayacak. Siyasetin önemli sınavlarından biri de işte yerel seçimlerdir. 
Konya’da ne olacağı ise ciddi merak konusu…
Belediyenin direksiyonuna geçecek isimler yüzdesi büyük ihtimalle AK Parti’den aday isimler olacak.
Şimdiden farklı isimler konuşulmaya başlandı. Bu isimler şimdilik müsaadenizle bende kalsın. Yeni isimlerin daha ortaya çıkmasını bekledikten sonra sizinle zaman zaman paylaşımlarım olacak.
Ama bu defa perde gerisinde büyük kavgalar olduğunu biliyorum. Tüm aday olmak isteyen isimler arasında inanılmaz taktik savaşları yaşanıyor. Hepsi bu fırsatın kendilerine kucak açması için yoğun mesai harcıyorlar. Kimisi bunun için kapı üstüne kapılar aşındırıyor. Ankara’lara kadar gidip nabız yokluyorlar.
Bizim bu duruma biraz mevcut adaylardan bakarak çıkış yapmamız daha sağlıklı olacaktır. Mevcut başkanlardan ikisi bir dönemden daha fazla bu görevde kaldılar. Selçuklu ve Meram Belediye başkanları ise ilk dönemlerinin sonuna yaklaşıyorlar. Fakat anlaşılan o ki Büyükşehir ve Merkez İlçe Belediye Başkanları görevlerine devam etmek istiyorlar. Bunun içinde hepsi kendi görev alanı içerisinde ki hizmetlerini en uygun şekilde yansıtacak birçok hizmeti ve yatırımı halktan önce partinin en üst düzeyinde ki karar mekanizması olacak kişilere aktarma gayreti içerisindeler. Bu elbette olağandır. Fakat Konya seçimlerinde bugüne kadar halkın gönlünden geçen isimlerden ziyade halka lanse edilen adaylara oy kullanıldı. Bu adaylar seçimlerden kişilikleriyle değil, partinin ülke genelinde ki gücü ve başbakanın halkın nezdinde ki sevgisi vesilesiyle başarıyla çıktılar. Bu noktadan bakılırsa yerel seçimlerde ipi göğüsleyeceğine kesin gözüyle bakılan AK Parti’den ağaç kütüğünü aday koysanız galibiyetle çıkacaktır. Sonucu bu kadar kesin görünen bir seçim için haliyle rağbette yüksek oranda oluyor.
Mevcut başkanların yaptığı hizmetler asla inkar edilemez. Ama bu hizmetleri de sadece bu başkanların gerçekleştirebileceği gibi bir algıda yeterince gerçekçi olmaz. Çünkü belediye başkanı hizmet üreten kişidir. O hizmetin gerçekleşmesini sağlayacak olan kesim ise kendisine mihmandarlık eden ekip arkadaşlarıdır. Belediyelerimizde başkana yakın görev alan bu isimler asla gündeme gelmez. Olumlu da olsa olumsuzda olsa sonuç başkana mal edilir.
Konya belediye başkanlarının kendilerine seçtikleri yanlış mihmandarlar sebebiyle bu seçimde kabak başlarına patlayabilir. Çünkü bazı hizmetlerde açıkçası sınıfta kaldılar. Şimdi size buradan uzun uzun yazmama gerek yok. Zamanında yeterince bahsettik. Fakat asıl önemli olanı da şudur. Mevcut başkanlar döneminde yaşanan siyaset medya ilişkileri açısından ortaya pek parlak bir tablo çıkmamaktadır. Belediye ile biraz bağı olan çok kimsenin kafasında soru işareti yaratan bu durum seçim dönemlerinde zuhur eden bir yapılanma değildir. Bundan epeyce rahatsız olan bir kişi olarak özellikle aday belirlemede bu kriterin göz önüne alınmasında ve değerlendirilmesinde ciddi yarar bulunuyor. Çünkü bu durumu bilipte halkın hakkını yanlış yerlere sevk edenlerin mahşerde Allah’ın huzurunda kul hakkını ihlal suçundan yargılanacaklarını açık ve net ifade etmeliyim.
Son zamanlar da görüştüğüm Konyalılar, Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarından memnuniyetin değil, daha çok parti kimliğinin seçim başarısı getirdiğini düşünüyorlar. Mevcut başkanın bu seçimlerde tekrar aday olması durumunda etrafında ki kemikleşen isimlerden belediyeyi arındırması ve doğru yatırımlara sevk edecek yeni isimlerle yola devam etmesi bekleniyor. Tekrar aday olma şansının % 51 oranında olduğu konuşulan başkanın orada ki % 1’lik kısımdan hasıl olacak başarısının temelinde işte ekibini tercih önemli rol oynayacaktır.
Karatay Belediye Başkanı’nın tekrar aday olması zor görünüyor. Bu seçimlerde değişmesine kesin olarak bakılan Karatay için başkanlık yarışında önemli isimlerin hazırlık içerisinde olduğunu biliyorum. Bunların hepsi için eşit derecede aday olma ihtimali olduğundan eminim. Ama isimler arasında Sayın Hançerli geçmiyor.
Meram Belediyesi’nde de dengeler değişmeye başladı. Mevcut reisin güzel çalışmalar yaptığı biliniyor. Ama burada da büyük bir yarış yaşanacak. Bu yarıştan Sayın Kalaycı’nın nasıl bir sonuç elde edeceğini zaman gösterecek. Geçtiğimiz hafta bayram tatilinin sonlarında görüştüğüm siyasette ki ciddi isimlerden birisi Sayın Kalaycı’nın kesinlikle tekrar aday olamayacağını kesin bir dille ifade etmesinin ardından açıkçası burada da bir değişim yaşanabilir.
Selçuklu Belediye Başkanı, mevcut içerisinde yerini korumada en şanslı görünüyor. Belediye’nin yaptığı güzel çalışmalar var. Selçuklu Belediye Başkanını açıkçası sevmesem de yaptığı bazı başarılı çalışmaları da kabul ediyorum. Özellikle de alışılagelen çöp varillerinden ilçeyi kurtarıp yeni ve dev gömme çöp varilleri sayesinde çevreye sağladığı katkıyı takdirle karşılayanlardan biriyim. Birde Kongre Merkezi ve bazı devasa park alanlarında güzel çalışmalara imza atmıştır. Kendisinin Büyükşehir Belediye adaylığı için beklentileri olduğunu ama bu beklentisinin önünün kesildiğini ve mevcut görevinde devam edebileceği sinyalini aldığını da biliyorum.
Ne olursa olsun. Kazanan Konya olsun. Konya halkı olsun. Kazanan malum birileri olmasın. Konya halkının hakkı birilerinin kesesine akmasın. Ben bir fert olarak bu konuda çok hassasım. Bu hassasiyetime istinaden bazı düşüncelerimi de BİMER’e yazarak sonuç ve hak arayacağım.
Haydi hayırlısı…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.