1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Yerel Seçimlerde Konya Klasiği
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Yerel Seçimlerde Konya Klasiği

A+A-

Son günlerde gündemi meşgul eden başlıca konu malum Mısır ve Suriye’de yaşanan gelişmeler. Bu gündem maddesinden az da olsa uzaklaşıp ülkemizi hatta şehrimizi ilgilendiren ve gelecek yılın ilk yarısında gerçekleşecek olan mahalli seçimler hakkında düşüncelerimi sizlerle paylaşayım. Belediye başkanlarımızın yaptığı başarılı çalışmaları takdir etmekle birlikte vatandaşın farklı simalar beklentisinde olduğu düşüncesi iyice açığa çıkıyor. Özellikle Büyükşehir Belediye başkanlığı için Konyalılar, mevcut başkanın yeterince bu görevde kaldığını artık yerine yeni bir simanın geçmesini beklediklerini ifade ediyorlar. 
Yerine geçecek ismin mevcut siyasi yapılanmada yer alanlardan değil, dışarıdan ve alanında uzman bir isimlerden birinin olması bekleniyor. Çünkü Konya halkı mevcut siyasi yapılanmada yer alan isimlerden hiçbirinin bu görevi yerine getirebileceğine inanmıyor. O zaman akademik çevreler gözden geçirilerek yeni başkanın şehircilik alanında uzman isimlerden birinin olması beklentileri göze çarpıyor. Konyalılar hukukçuların adliye koridorlarında, inşaat mühendislerinin inşaat şantiyelerinde işlerini yapmasının doğru olacağını düşünüyorlar. Şehircilik alanında uzman bir ismin geleceğe yönelik projelendirmelerde daha da etkin rol oynayacağı kanaati hakim. Örneğin halkın gündemini her zaman meşgul eden mevcut belediye yatırımlarından köprülü kavşaklarda ki projelendirme hatalarına anında müdahil olarak, doğru olana yönlendirecek bir başkan açığımız olduğu düşünülüyor. Yapılan bu kavşakların trafik lambalarından tamamen arındırılması gerekirken trafik lambalarına mahkum bir köprülü kavşak çözümü Nasrettin Hoca’nın duvarsız mezarının kapısına kilit vurmaya benziyor. Bir diğer hatada bildiğiniz gibi tramvay yollarının tamamen taşıt geçişlerinden soyutlandırılması gerekirken birçok noktada bu önemli soruna dahi çözüm üretilememiştir. Örneğin gidin otogar köprülü kavşağına bir bakın. Haklı olduğumu göreceksiniz. Tramvay yollarında ki taşıt geçişlerinin bugüne kadar kaç cana mal olduğunu ya da yaralanmaya sebebiyet verdiğini basından takip ediyoruz.
Selçuklu Belediyesi için halkımız mevcut başkanın duruşunu çok ferdi bulduklarını ve daha çok kişisel ikbal çabası içinde olduğunu algılamışlar. Bu şekil tutulmuyor, istenmiyor. Belediye’nin kişisel reklam için değil hizmet için var olduğunu ifade eden Konya halkı daha ilk dönemi olduğu halde mevcut başkanın yerine yeni bir ismi beklediklerini ifade etmektedirler.
Belediyelere isim tespitinde genel merkezin etkin olduğu biliniyor. Bu sebeple Konya’ya layık görülen aday isimlerin şimdiden genel merkeze lanse edilmesi iyi olacaktır. Çünkü bu seçimlerde de AK Parti’nin tüm belediyeleri kazanacağı kesin gözüküyor. Mevcut yönetimlerin bu konuda da her zaman olduğu gibi örneğin milletvekili seçimlerinde etkisiz kaldıkları gibi bunda da ciddiye alınmayacakları düşüncesiyle genel merkez menşeli bir çaba gösterilmesinin doğru olacağı kanaati yaygın haldedir.
Bu yazdıklarımdan kimse alınmasın. Sağlamasını yapmak isteyenler için Konya halkı işte burada. Gidip konuşmak yeterli.
Karatay Belediye Başkanlığının da güzel çalışmalara imza attığı bilinen bir gerçektir. Ama uzunca bir süredir görevde kalan başkanın artık yorulduğu ve istirahata çekilme zamanının geldiği konuşuluyor. Yerine geçecek ismin de en az mevcut başkan kadar şovdan uzak ve Karatay’a yenilikler getirebilecek kapasitede bir insan olması beklentilerini de buradan dile getirmiş olalım.
Meram Belediye başkanı halkla iç içe olmayı başarabilmiştir. Bu aslında büyük bir kabiliyet meselesidir. Hizmetlerini gayet ustaca yerine getirebilmesi de kendisinin başkanlık kapasitesinin yeterince yerleşmiş olduğunu göstermektedir. Eğer mevcut içinden kalması gereken isim varsa o da Meram Belediye başkanı olmalıdır.
Konya’nın geleceğe dönük yatırımlarda verdiği görüntü hiç iyi değildir. İnşaat alanında çok ileriye giden çalışmalar bilindiği halde bu yükselişin gelecekte tıkanmasını engelleyecek altyapı, cadde ve sokak çalışmaları ve bölgesel sosyal alanların yeterince yapılmadığı açıkça görülüyor. Konya yakın gelecekte metro taşımacılığının en elzem olduğu şehir olacağı halde bu konuda sadece söylemden öteye geçilmemesi ve ileride metro sisteminin yapılabileceği alanlarda düşünülmeksizin yapılaşmaya gidildiği bilinen bir gerçektir. O halde bu işin sonu nereye varacak bunu bilmek lazım. Bu vizyonu sağlayacak belediye başkan adaylarını da iyi tespit etmek lazımdır. Birilerinin hatırı için değil, Konya’nın geleceği için gerekirse hiç bilinmeyen ama hizmet yetisi olan isimler tespit edilerek göreve gelmesinin önü açılmalıdır.

 

Bu yazı toplam 160 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum