1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Yerel Seçimlere Doğru
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Yerel Seçimlere Doğru

A+A-

Türkiye Cumhuriyet tarihinde sanırım yapılacak yerel seçimler kadar iddialı, çekişmeli ve hesap içinde hesabın yapıldığı bir seçim olmamıştır.
CHP son genel seçimlerde bir vekil ile oy oranını Konya’da artırdı. MHP yüzünü yeniledi. Son derece genç, çalışkan ve tanıdığım dürüst bir insan Av. Tarık Taşcı’yı iş başına getirdiler. Başkanı tanıdığım ve gözlemlediğim kadarıyla tüm partilileri ve halkı kucaklayan bir çalışma içinde.
Hayalleri, hedefleri olan insan, çalışarak başarıya ulaşır.
SP ve diğer partiler seçimlerde kendilerini göstermek iddialı durumda olmak için kolları şimdiden sıvadılar görünüyor.
Henüz yerel seçimlere yaklaşık 8 ay bulunuyor. Ancak edindiğim izlenimler, duyduğum ve gördüğüm tablolardan çıkardığım sonuç şu ki, artık başkanlık ve siyaset düşünen insanlar ve siyasetin içinde olanlar kulvarlara doğru gidiyorlar.Tabi ki CHP’nin Anayasa mahkemesine götürdüğü “Büyükşehir Belediye Yasasını” bekleyenlerde yok değil.
İsterseniz çıkartılan belediyeler yasasının arkasındaki gerçeğe bir projektör tutalım. Konya’nın il sınırları doğudan batıya- güneyden kuzeye yaklaşık 600-700 kilometreye ulaştı.
Şimdi yeni dönemde Konya’daki büyükşehir belediye başkanlarına oy verecekler. Öyle ki, Konya büyükşehir belediye başkanlığı için Çeltik ilçe sininin Torunlar köyündeki vatandaş ta, Taşkent ilçesinin Bolay köyü de, Derebucak ilçesinin Koraş, Çamlık köyleri de, Emirgazi ilçesininTepesidelik yaylası halkı, Özaylar yaylası halkı da hem kendi ilçe belediye başkanları, hem de Konya Büyükşehir Belediye başkanlığı için oy verecekler.
Haydi, köy ve yaylalarda oy verecek vatandaşlar kendi ilçelerindeki adayları tam bilmese bile, biraz olsun kulak dolguları ve yakınının tanıdığı insanlardır. Ancak Konya büyükşehir Belediye Başkanı için nasıl oy verecekler?
Hemen söyleyelim.
Halkımız adaydan çok, partinin amblemine, partinin başkanına oy verdiği için oy verdiği başkanını bile tanımayacaktır. Geçmişte Meram bölgesinde bir haberde, orta yaşlı bay ve bayanlara :
Belediye başkanını biliyor musunuz? Diye sorduğumda,
“Biz parti, başkan bilmeyiz. Biz Tayyip’e oy verdik” dediler.
Şimdi bu dürtü daha da güçlenecek.
Bunun adına da biz Demokrasi diyeceğiz.
Bunun adına halkın seçimi diyeceğiz.
İşin başka bir boyutu daha var.
Adaylar meseli.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türk ve Kürt tüm etnik kökenleri tanımıyor ve kabul etmeyip ayaklar altına alıyor ama şimdi işin içinde iş var.
Ama siyaset bu, Hani siyaset literatürümüzde Süleyman Demirel’in söylediği bir söz var:
“Dün dündür, bugün bugün”
Başbakan R. Tayyip Erdoğan’da buna benzer sözler söylüyor:
“Şartlara göre durum alırız. Geçmişi geçmişin şartları ile değerlendiriniz.”
İşi gören kimseler bunu da görebilmektedirler.
Konya’nın ilçelerindeki adayları yakında göreceksiniz. İyi irdeleyin, iyi inceleyin.
İlçenin nüfus demografine göre nasıl aday belirleyeceği.
Kürt ağırlıklı yerlerde Kürt veya kürk kökenli, Türk nüfusun ağırlık olduğu ilçelerde nasıl bir aday belirleyeceğiz göreceksiniz.
“Aman seçimi ben kazanayım da, koltuk altımdan gitmesin de ne olursa olsun”
Büyükşehir sayısını yükseltmek, İl sınırlarını Vilayetin tüm sınırları yapmak altındaki hesaplar bunun için yapılmadı mı?
İzmir, Akdeniz illeri içinde bazı yerler kırsaldan kente oy akışı ile değiştirilmesi hesaplanıyor. Aday adayları ise aday yapılmaz ise, başka bir partiden yasa gereği aday de olamayacak. Ancak bağımsız aday olabilecekler. Belediye meclisi üyesi olmayan başkanlar nasıl icraat yapacak?
Tabi ki, hesaplar hep seçimi kazanma yolunda olunca da Konya’da bile bazı ilçelerde sıkıntı var. BDP bazı ilçelerde etkili olursa ne olacak? Şimdi adaylar da buna göre belirlenecek. Beldelerin iptali ile belde belediye başkanları hemen pek çoğu ilçe belediye başkanlığına adaylığa hazırlanıyorlar.
Doğu ve Güneydoğu’da ise yaklaşık 20 ilde BDP ağırlığı hissediliyor. Seçimlere kadar yapılan girişimlerle bunu çözmek isteyecekler. Oslo görüşmeleri, İmralı görüşmelerinin altında yatan da budur.
Geçmişte Anavatan Partisi’de iktidarda iken buna benzer, bazı illeri bölgelere ayırmıştı. Hatırlayınız. Konya seçim bölgesi üç tane idi. Ama şimdi ANAP nerede?
Bu halk bir şamar vurursa, kimse altından kalkamaz.
Ancak bir siyaset bilimci aynen şöyle diyor:
“Bu ülkede muhalefet yok. AKP son icraatları ile erise bile, yine yüzde 40 kadar oy alır. Çünkü sistemi bir havuz olarak düşünürsek, altındaki delikten kaçan su kadar, yukarıdan da su geliyor ve oran dengeleniyor.”
Bekleyip görelim.


 

Bu yazı toplam 243 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.