1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Yerel Seçimlere Doğru
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Yerel Seçimlere Doğru

A+A-

Yerel seçimler için partilerde hareketlilik artmaya başladı. Aday adayları içinde durum aynı. Kimi adaylar kendilerinden ve yerlerinden emin görünse de siyaset çok farklı bir konjöktür. Her şey bir anda değişiverir. Bunun örneklerini çok gördük.
Seçimlere yaklaşık 5 ay kadar zaman var. Şimdi herkes hesap peşinde. Birde özellikle bu yerel seçimler özellikle de büyükşehir statüsündeki şehirlerde çok farklı ve ilklerin yaşanacağı bir seçim olacak. Eski Cumhurbaşkanlarından Süleyman Demirel’in bir sözünü unutmamak gerekir. Demirel “ Siyasette 24 saat çok uzun zamandır” diyordu.
Seçimler öncesinde bazı adaylar bol keseden sallayacaklar. Bazı aday veya aday adayları köpek uçurtamaya başladılar bile…
Konya’mızda da AK partiye şu ana kadar 100 civarında adayın başvurduğu, İl Başkanı Ahmet Sorgun’un ifadesiyle son günler beklenildiği, AK partide son başvuru tarihinin 1 Kasım olduğu, ancak açık bir kapı bırakılarak ve opsiyonu ve karizması, kazanma şansı yüksek olan adayların Bir Aralık’ta da aday adayı olabileceğini söylemesinin altında çok şeylerin gizli olduğunu görmemek mümkün değildir. Diğer partiler CHP, MHP ve diğerleri de sanırım bu süreçte hızlanacaklardır.
Genel ve yerel seçimlerin genel konsepti farklı olsa da, 2014 yılı Mart ayında yapılacak yerel seçimlerinin oluşturacağı rüzgârın önce aynı yılın Ağustos ayında doğrudan halkoyuyla yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerini, ardından da üzerinden çok zaman geçmeden yapılacak genel seçimlerin sonuçlarını etkileme ihtimalinden söz etmek gerekir. AKP için bu seçim sonuçları beklide parti içinde bazı fırtınalar estirecektir.
"AKP için önümüzdeki yerel seçimleri kazanmak mahkûmiyet, CHP için mecburiyet, MHP içinse bir niyet ve temennidir diye düşünüyorum. Elbette bu benim görüşüm. Her parti seçimi kazanmak için kolları şimdiden sıvayacaktır. Ancak AKP çok prensipli, ilkeli ve dikkatli bir çalışma içinde gözüküyor. Çalışanın kazanacağını da bilmemiz lazım.
Bu nedenle, tüm partiler önümüzdeki yerel seçimlere belediye başkanlığı seçimlerinden çok öte anlam yüklemiş vaziyetteler.
Hiç kuşkusuz seçimin en kilit noktası İstanbul... Bundan sonra diğer büyükşehirler. Konya’da AK parti için pek korku görünmemekle beraber, sandıktan kimin nasıl çıkacağını da bilmek kolay olmaz.Konya bu parti için “Banko” gözü ile bakılıyor.
Bir parti yerel seçimlerde İstanbul'u alma konusunda iddialı konuma geldiğinde, Türkiye genelinde tüm illerde heyecan oluşturan bir etki de oluşturabiliyor.
Nitekim İstanbul'u alan partiler Türkiye genelinde de, İstanbul'un ilçelerinde de en çok belediye başkanlığı kazanan parti haline geliyorlar. Konya seçimlerini alan parti ise Türkiye’de iktidar oluyor. Bunu hep böyle gördük.
Üstelik İstanbul'un belediye başkanlığını kazanan bir parti aynı zamanda Türkiye geneli İl Genel Meclisi oylarında da 1. olan parti olarak karşımıza çıkıyor.
Sadece seçimlerde değil, tarihin her döneminde İstanbul'da oluşan rüzgâr bir fırtına ve kasırga haline gelerek Anadolu'ya da yayılıyor. İstanbul'da açılan sandıkların sonuçları Anadolu'yu da süpürüyor.
İstanbul tarihin her döneminde önemliydi. Demokratik seçim ortamında daha da önemli hale geldi. Bu şehirde Kadir Topbaş önde gibi görünse de, CHP iyi bir aday bulması halinde seçimlerin başa baş gidebileceğini tahmin ediyorum.

Gezi Parkı olayları başladığında ve süreç ilk planda iyi yönetilemediğinde Sayın Kadir Topbaş'ın İstanbul'da AK Parti'den yeniden belediye başkanı adayı gösterilmesinin tamamen gündemden düştüğü gibi bir algı da oluştu. Ancak Kadir Topbaş hemen hemen AK partide banko gibi. Konya’da da Büyükşehir’de Tahir Akyürek ismi öne çıkmasına karşın, sürpriz bir adayın ortaya çıkacağını herkes hesaplamalıdır.
Eğer çok büyük bir aksilik olmaz ve bu yılın sonuna kadar beklenmedik gelişmeler yaşanmazsa, Akyürek’in yeniden aday gösterilme ihtimalinin güçlü olduğunu düşünüyorum. Merkez ilçelerde ise çok şey değişeceğine ihtimal vermiyorum ama, yukarıda belirttiğim gibi “Kantar’ın topuzu” her an başka ağırlık gösterebilir. Ama sandıktan ne çıkar biraz bu ilçelerde işler karışık görünmektedir. Benim dileğim ise Merkez ilçelerden birinde diğer bir partinin adayının kazanması ve halkın bazı şeyleri böylece daha iyi göreceğini düşünmekteyim.
Madem seçim sathına AK Parti il Başkanı Ahmet Sorgun’un dediği gibi bizlerde girdik isek bir fıkra ile yazımızı noktalayalım:
1950 seçimlerinde oyunu kullandıktan sonra, seçmen geri döner.
-Bey pusulamı geri istiyorum.
-Geri verilmez, niçin istiyorsun?
-Adres yazacağım.
-Adres yazılmaz be kardeşim!
-Geçen seçimde adres yazmadık, oylar başka partiye gitmişte… 

Bu yazı toplam 136 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.