1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Yerelde İttifak Mı?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Yerelde İttifak Mı?

A+A-

Yerel seçimlere adım adım yaklaşıyoruz. Özellikle Ramazan Bayramı ve sonrasında, daha sonra yaşayacağımız Kurban Bayramı bahanesiyle siyasetçiler yavaş yavaş, endam gösterecekler. Anketler çeşitli veriler veriyor.
Her anketin farklı bulguları var. Kimisi AKP’yi yüzde 45-50 civarında gösterirken, bazı anketörlerde AKP ile CHP arasında makasın kapandığını, MHP’nin ise tırmanışta olduğunu gösteriyorlar.
AKP Hükümetinin ise özellikle hasat mevsiminde akaryakıt’a son yüksek zamları ise AKP’nin aleyhine işleyen bir süreci getirirken, bazı personel alımları da AKP’yi yükseltiyor. Terörde alınacak olumlu sonuçlarda AKP’ye puan kazandıracak gibi görünüyor. Yine anketlere bakarsanız İstanbul ve İzmir’i CHP, Ankara’yı ise MHP’nin alacağı gösterilmektedir. Tabi ki, bunlar anketin gösterdikleri. Daha seçime kadar köprünün altından çok sular akacak ve son sözü halk sandıkta söyleyecek.
2014 yerel seçimleri için ise partiler stard verirken, seçimi kazanmanın yollarını aramakta ve seçimlerden karlı çıkmak istemektedirler. Bunun için kollar sıvandı, kılıçlar çekildi.
TBMM’nin tatile girmesinden sonra siyaset kulislerinde önümüzdeki yıl mart ayında yapılacak seçimlerle ilgili farklı söylentiler dolaşmaya başladı. Kulislerde, yerel seçimlerde CHP ve MHP’nin koalisyon yapılacağı konuşuluyor. Bu ne kadar tutar. Tabanda ne kadar kabul görür bilinmez. Ancak hatırlanacağı üzere son yapılan referandum’da CHP de, MHP’de hayır demişlerdi ve bu bazı kesimlerde kabul görmemişti. Bu süreçte son olarak, İstanbul ve İzmir’de CHP, Ankara’da ise MHP adayının desteklenmesi konusunda iki parti arasında görüş birliğine varıldığı kulislerden sızan haberler olarak duyuluyor. Bu ittifak gerçekleşirse, AKP hem İstanbul’u hem de Ankara’yı kaybetmiş olacak. Başbakan Erdoğan’ın da, son dönem AKP tabanına yaptığı, “Türk bayrağı asın” çağrılarının temelinde, CHP ile MHP arasındaki ittifak korkusunun yattığı öne sürülüyor.
Bugün için görülmektedir ki, 2009 yılında yapılan yerel seçimlerde, İstanbul’da, AKP’nin oyu yüzde 44 düzeyine çıkarken, CHP yüzde 37.6, MHP’de yüzde 5 oy aldı. AKP’nin oylarında yaşanacak olası bir erime ile birlikte iki partinin İstanbul’da AKP’ye geçeceği tahmin ediliyor. İzmir de, CHP’nin ezici üstünlüğü bulunuyor. Bu ilde ise, MHP’nin CHP adayını desteklemesi söz konusu olacak. Ankara da, ise AKP’nin yüzde 38’lik, CHP’nin yüzde 31’lik ve MHP’nin de yüzde 26’lık oyu bulunuyor. Bu ilde ise, MHP adayının destekleneceği konuşuluyor. Tabi ki bütün bunlara ilaveten partilerin adayları da önemli bir faktör. Konya’da da fısıltı gazetelerinde çeşitli senaryolar dolaşıyor.
Tahir Akyürek gidecek mi?
Yoksa en güçlü aday Akyürek mi?
Akyürek giderse, kim aday olacak?
Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ismi var, Başka isimler var.
Meram’da, Karatay’da mevcut başkanlarla ile yola devam mı?
Ali Selvi nereye aday olacak?
İlçeler daha başka senaryolar içinde. MHP geçen yerel seçimlerde büyük ilçelerden Ereğli, Seydişehir, sonradan MHP’den ayrıldı ama, Cihanbeyli, Kadınhanı nasıl tablo içinde olacak? CHP tek ilçe olarak Tuzlukcu’daki başkanını kaybetmişti. Bu seçimlerde ne yapacak?
CHP ve MHP yönetiminin, yerel seçimlerde bir koalisyon konusunda görüşme yapmadığı belirtildi. Ancak tabanda birçok il ve ilçede, her iki partinin yöneticilerinin, yerel seçimlerde işbirliği konusunda görüşmelerde bulunduğu biliniyor. Adayların ise, her iki partinin tabanına hitap edecek en azından, tepki görmeyecek isimlerden bulunursa bu maya tutabilir.

Bu yazı toplam 221 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.