1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. YERLİ MALI
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

YERLİ MALI

A+A-

Dün ülkemizde yerli malı haftası başladı.
Bilmem sizlerde yapar mıydınız. Bizim ilkokul yıllarımızda bu haftayı kutlardık ve bu haftanın da bir sloganı vardı:
Yerli malı, yurdun malı,
Her Türk onu kullanmalı.
Her zaman yazmışız, söylemişiz.
“Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur.”
Türk Mille ilorak ne kadar güçlü isek, o kadar dostumuz vardır.
Dünya’dan son örnekleri görmekteyiz.
Osmanlı’nın son dönemlerinde ve günümüzde  çok olmasa da bir yabancı, Avrupa hayranlığı vardır.
Osmanlı’nın son dönemlerinde özellikle   Avrupa’da Fransız ve Almanlara ve İngilizlere özenmiş, onların yaşanlarındaki çeşitli kullandıkları şeyleri kendimizde uygulamışız ve sanki bunların mallarını kullanmak bir ayrıcalık, bir imaj zenginliği oluşmuştur.
Ne yazık ki, birinci dünya savaşından yorgun argın ve bitmiş şekilde çıkmamız, diş fırcçasını, toplu iğneyi bile dışarıdan alır olunca yabancı hayranlığı daha da artmıştır.
Bugün yine bir çok malımız yabancı mallarıdır. Temizlikte kullandığımız bir çok ürüne bakın. Reklamları yapılmasın diye isimlerini yazmıyorum ama, birçok içtiğimiz meşrubatlara bakın.
Hatta öyle ki, toplu taşıma araçlarına, özel araçlarınıza bakın hemen hepsi yabancıdır.
Onun için  yerli malı kullanım haftasının değerini ve Türk’ün ürettiği marka ve malları kullanmalıyız ama, yapılan yerli ürünlerde en az Avrupa markaları kadar kaliteli olmalıdır.
Her yıl 12-18 Aralık tarihleri arasında tüm Türkiye'de Yerli Malı Haftası kutlanmaktadır.
1946 yılından beri kutlanan hafta ile, özellikle yeni nesillere tutumlu olma ve yerli malı tüketme bilincinin aşılanması hedeflenmektedir. Hafta, 1983 yılından bu yana Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası adı altında kutlanmaktadır.
Bugün ülkenin içinde bulunduğu ekonomik şartlar ve tüketicilerin tercihleri göz önünde tutulduğunda, haftanın temel öğretilerinin günümüzde daha fazla önem kazandığı söylenebilecektir.

Türkiye'de yerli üretimin iç talep ve tüketimle uyumlu olmaması, ekonomide yapısal sorunlara neden olmaktadır.Bugün insanların yaşamında önemli yeri bulunan ve tüketimi yoğun olan ürünleri incelediğimizde; bilgisayar, akıllı telefon, otomobil, televizyon ve diğer bazı elektronik aletlerin ilk sıralarda yer aldığı görülmektedir. Bu ürünlerin en belirgin özelliği ise ya ithal edilmeleri ya da büyük oranda ithal girdi ile üretilmeleridir.
Türkiye, sanayileşmeye geç başlaması, üretim metot ve araçlarını yeterince yenileyememesi nedeniyle dışarıya bağımlı bir ülke olarak yorumlanabilecektir.
Öte yandan, ithal girdi veya ürünlere olan yoğun talep, Türkiye'de dış ticaret ve cari dengesi açığı yaşanmasına neden olmakta, ülke ekonomisinde önemli sıkıntılar baş göstermektedir.

Ülkemizdeki üretim ve tüketim deseni uyumsuzluğunun giderilmesi, 
-cari açığın azaltılması, 
-işsizlikle mücadelede başarılı olunması, 
-kaynakların daha etkin kullanılabilmesi, ancak tüketicilerin alışverişlerinde yerli mallara öncelik vermeleriyle sağlanabilecektir.
Buradan bizim ülkenin insanlarını uyarıyorum. Duyarlılık gösterelim.Türkiye'de üretilen ürünlerin barkodu 869 ile başlamaktadır.
Dolayısıyla, vatandaşlarımızın satın aldıkları malları seçerken barkodlarının 869 ile başlamasına dikkat etmesi, benzer yerlisi varsa ithal ürünü tercih etmemesi bir zorunluluk haline gelmiştir.İşte Türkiye,
İşte Avrupa ve Dünya…

Yerli malları ise, en çok esnaf sanatkarlarımızda bulunmaktadır.
Bu noktada, genellikle yerli ürün satan veya üreten, milyonlarca insanın geçimine imkan veren esnaf sanatkarlarımıza pozitif ayrımcılık yapılmasının önemi ortaya çıkmaktadır.
Geleceğimiz tutumlu olduğumuz, yerli malı kullandığımız, küçük işletmelere sahip çıktığımız ölçüde güzel olacaktır.
Bunu önce aileler, sonra okullar ve daha geniş anlamda düşürsek bizleri idare eden insanlar sağlamalıdır.
Bu vesile ile ülkemizde hemen her günün , her haftanın bir anlamı vardır.Ancak önemli olması ve üzerinde durulması gereken gün ve haftalardan birisin de  Yerli malı hafta olduğunu unutmamamız gerekir.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.