1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. YERLİ MALI NASIL KUTLANMALI? (MEB Bakanımıza Saygılarımla)
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

YERLİ MALI NASIL KUTLANMALI? (MEB Bakanımıza Saygılarımla)

A+A-

Benim talebelik yıllarımın en güzel haftası yerli malı haftası idi. (Bu hafta her yıl olduğu gibi bu yıl da 12-18 Aralık tarihleri arasında tüm okullarda kutlanacak.)  Çünkü o dönemlerde şimdiki gibi yiyecek içecek bol değildi. Bu hafta münasebeti ile güzel, lezzetli, değişik şeyler yeme imkânımız oluyordu. Hep beraber yiyip içmenin verdiği bereket ve neşe ise işin manevi tarafını oluşturuyordu. Aynı sofrada, getirilen yiyeceklerin karışması ile oluşan zenginlik ve bu zenginliğin oluşturduğu sosyal dayanışma güzel bir iklimin doğmasına  sebep oluyordu. Bizim çocukluğumuzda köyde bu günkü gibi Portakal, muz, mandalina  gibi narenciye ürünlerine rastlamak nadirattandı. hazır içecekler olmazdı.  Lakin bunların yerine bu gün çok pahalı olan kuru üzüm,  badem, ceviz, kavurga, nohut, ayran şerbet  vs yerli ürünler bolca olurdu. 
Bu günlerde okullarda öğrenciler bu haftayı eminim daha zengin  sofralarda kutluyordur. O günlerde yerli malı deyince aklımıza yiyecek ve içecekler gelirdi. Bugün ise maşallah eğer yerli malı haftasında yerli ürünler sergilenecek olsa stantlarda yer kalmaz.
Ülkemiz son yıllarda başta müteahhitlik olmak üzere (müteahhitlerimiz yurt içi ve yurt dışında yaptıkları yollar köprüler hava alanları statlar barajlar, binalar inşa ediyorlar) sanayicilerimiz başta otomotiv yedek parçası olmak üzere ürettikleri bir çok makine ve yedek parça üretiyorlar. Tekstil , halı, kumaş üretiminde, mobilyada, beyaz eşyada çok ileri düzeydeyiz. Avrupa’nın önemli araba markları Türkiye’de üretiliyor (montajda olsa bu bir katma değerdir.) Yakında kendi arabamızda yollarda olacak. İstanbul Hava limanı başta olmak üzere,  üç köprümüz, Marmaray’ımız, Avrasya geçidimiz, osman Gazi Köprümüz, Hızlı trenimiz, Hava Alanalrımız, Üniversitelerimiz, Hastanelerimiz  …Tüm bunlar yerli malıdır . Bunların hepsini burada saymak mümkün değil Lakin son yıllarda bilhassa savunma sanayindeki gelişmeler çok öne çıkıyor. İşte bu alanda yaptığımız silahların bazıları 
a- Mızrak-U',
b- Som Füzesi d-
c- Umtaş Tanksavar Füze Sistemi
d- Atak helikopteri
e- Bora  Keskin Nişancı Tüfeği,
f- T-155 Fırtına Obüsü,
g-  Altay Tankı,
h- Akya Torpido
i- Milgem
j- Anka İnsansız Hava Aracı
k- Atmaca
l- Cobra
m- Göktürk Uydusu
n- Gözcü
o-Hürkuş Eğitim Uçağı
ö- İDA(insansız deniz aracı)
p-Kasırga Füzesi
r-Pars zırhlı araç
s-Tübitak Akıllı Bomba
ş- 'Kaan' hücumbot…
Bu yıl ve bundan sonra yerli malı haftasında tüm okullarda yine yensin, içilsin, eğlenilsin, lakin ondan sonra da okulların salonlarında, birazını benim yukarıda yazabildiğim yerli hizmet ve ürünlerin resimleri sergilensin. Resimlerdeki mal ve hizmetlerin ayrıntıları mutlaka öğrencilere anlatılsın. Öğrenciler kendi şehirlerindeki fabrikalara götürülsün.  Böylece onların ruhlarında batıya karşı asırladır oluşmuş kompleks giderilsin. Özgüven sağlansın. Yerli malı haftası artık böyle kutlansın!  
Sayın Bakanımıza, ilgili ve yetkili herekse saygılarımla arz ederim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.