1. YAZARLAR

  2. E. Reha KORKMAZ

  3. Yerli Otomobil Nerede Üretilecek?
E. Reha KORKMAZ

E. Reha KORKMAZ

E. Reha KORKMAZ
Yazarın Tüm Yazıları >

Yerli Otomobil Nerede Üretilecek?

A+A-

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında Konya Sanayi Odası'nın öncülüğünde yerli otomobile talip olan Konya, bu konuyu gündemde tutmaya ve koparmaya niyetli görünüyor. Konya Valisi, Milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı, oda ve borsa temsilcileri ile işadamlarının bir arada düzenlediği toplantıda Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükçü, Konya Organize Sanayi Bölgesi'nin uluslararası standartlarda sanayi altyapısına sahip bir hale geldiğini belirterek, Türkiye'nin ilk yerli otomobilini Konya'da görmek istediklerini vurgulamıştı. Kütükçü “Konya Organize Sanayi Bölgesi olarak, yerli otomobil yatırımı için talep edilen büyüklükte arsa tahsisi yapmaya, gerekli tüm altyapıyı oluşturmaya hazırız” ifadelerini kullanarak yerli otomobil fabrikasının Konya'da kurulması için oldukça kararlı bir tablo ortaya koymuştu.
***
Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütük-çü'nün arsa tahsisi konusundaki açıklamasının ardından geçtiğimiz hafta içerisinde Konya Sanayi Odası Başkanı Selçuk Öztürk'te basın açıklaması yaptı. Açıklamasında Konya'nın ciddi bir otomotiv yan sanayisine sahip olduğunu vurgulayan Öztürk, 5 üniversitesi, 4 mühendislik fakültesi, tarım arazisi olmayan ciddi miktarda arazisi, metal işlemeye uygun iklim koşulları yanında sektöre yönelik yetişmiş eleman gücü ile bu iş için Konya’nın uygun bir bölge olduğunun altını çizdi. Hemen aklınıza ihracat için Konya'nın denize olan uzaklığı gelmiştir. Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, şu anda Konya-Karaman arasında hızlı tren hattı yapımının devam ettiğini hatırlatarak, bu hatta eklenecek Karaman-Mersin hızlı tren hattı projesi ile 4 saatte Mersin limanına ulaşımın mümkün olacağını da belirtti.
***
Yerli otomobil fabrikasının Konya'da kurulması için atılan adımlar elbette Konyalı'ları heyecan-landırıyor. Ancak Kocaeli ve Bursa gibi önemli sanayi şehirlerinin de yerli otomobil üretimine talip olmaları bizleri düşündürüyor.
***
Yerli otomobil fabrikasının Konya'ya kurulma-sı; Mevlâna Haftası, Tarım Fuarı ve Milli Takımı-mızın müsabakalarının oynandığı dönemlerde olduğu gibi bu güzel şehrin cazibe merkezi olma çıtasını biraz daha yükseltecektir.
***
Toyotasa'nın 1990 yılında fabrikayı Konya'da kuracağı söylentileri o dönemde şehirde heyecanla karşılanmış, uzun zaman kulaktan kulağa dolaşan söylentiler ve yapılan girişimlerin ardından fabrikanın Sakarya'ya kurulacağının açıklanması tüm Konya'yı üzmüştü.
***
Çinli Chery firmasının 2010 yılında Türkiye'de otomobil fabrikası kuracağı haberleri üzerine çalışma başlatan Konyalı üst düzey yöneticiler, Chery Türkiye Temsilcisi Mermerler Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Murat Mermer ile görüş-tü. Ciddi girişimlerin ve heyecanlı bekleyişlerin ardından çeşitli sebeplerden dolayı Chery firması rotasını İspanya'ya çevirdi ve sadece Konyamız değil, ülkemiz de ciddi bir yatırımdan oldu.
***
Konyalılar bu sefer yerli otomobil fabrikası için oldukça umutlu. Başbakanın şehri olan Konya, Anadolu'nun göbeğinde bu yatırımı gerçekten istiyor. Yapılan lobi faaliyetlerinin nasıl sonuç vereceğini zaman gösterecek. Yatırım için Konya'nın tercih edilmesi beraberinde önemli avantajları da Konya'ya getirecektir.
***
Özel bir anket şirketinin, 10 büyükşehirde yaptığı araştırmanın sonuçları yerli otomobilden halkımızın beklentilerini ortaya koyması açısından önemli bir veri olarak karşımıza çıktı. Ülkemizde en çok araç bulunan İstanbul, Ankara, Konya, Bursa, Kocaeli, İzmir, Adana, Antalya, Samsun ve Gaziantep'te en az bir otomobili bulunan 1233 kişi ile gerçekleştirilen ankete katılanların yüzde 92'si “Yerli otomobil üretimine destek veriyorum” dedi. İlginç olan veri ise “Yerli otomobil üretimi başladığında tereddüt etmeden satın alır mısınız?" sorusuna katılanların % 75'i-nin “Evet” cevabını vermesiydi. “Hayır” cevabını veren % 25'lik kesim de aracı test ederek karar verebileceklerini dile getirdiler. Bu araştırma bize gösteriyor ki, yeni üretilecek olan yerli otomobil için şimdiden talep oluşmuş durumda. Üretimine başlandığı zaman Devletimizin en üst kademesi-ne kadar tüm yöneticilerimizin de destekleyece-ğini tahmin ettiğimiz yerli otomobil fabrikasının Konya'ya kurulması için ilimiz yöneticilerinin önemli bir PR şirketi ile anlaşarak yapılan lobi faaliyetlerinin yanında önemli bir algı çalışması yapmasını da ümit ediyoruz.
***
Ulusal basında Konyamızın, sanayimizin, ülke ekonomisine yapılan katkılar etkili bir şekilde ifade edilerek bu konudaki kararlılık ortaya konulmalı.
***
Suyu düşünmek, susuzluğu gidermez. Odunu düşünmek, insanı ısıtmaz. Bu misaller gibi, insanın bir şeyi sadece düşünmesi ve istemesi de, insanı hedefine ulaştırmaz. Başarı için, çok gayret, çok çalışmak ve uyulması gerekli tüm şartlara riayet etmek lâzımdır.
***
Şu anda iş çevreleri Konya’ya yerli otomobil fabrikasının kurulması konusunda biraz karam-sar görünüyor. Bu konuda Bursa ve Kocaeli gibi tecrübeli ve limanlara yakın iki büyük rakibimiz var ancak Konya’nın her şeye rağmen ısrarını ve lobi faaliyetlerini sürdürmesinde fayda var.
Yunan Filozof Epiktetos’un dediği gibi “Karşı-laşılan zorluklar ne kadar büyükse bunların üste-sinden gelmek, o kadar gurur vericidir.”
 

Bu yazı toplam 2697 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.