1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yerli otomobil Tesla ve Google'a rakip
Yerli otomobil Tesla ve Google'a rakip

Yerli otomobil Tesla ve Google'a rakip

Yerli otomobilde yeni aşamaya geçildiğini açıklayan Sanayi Bakanı Fikri Işık, Türkiye otomobili için iki yeni tasarım hazırladıklarını söyledi. Işık, tüm dünyada satılacak otomobilin elektrikli otomobil pazarına farklı fikirlerle giren Google ve Tesla gib

A+A-

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık yerli otomobilde yeni bir aşamaya geçildiğini belirtti. TÜBİTAK'ın geliştirdiği menzil artırıcılı içten yanmalı motoru olan elektrikli aracın sadece yerli sermaye gruplarına değil, uluslararası işbirliğine de açıldığını söyleyen Işık; Fiat-Chyrsler Grubu'yla da görüşüldüğünü açıkladı.

Bakan Işık, Türkiye'de özellikle savunma sanayi çıkışlı pek çok teknolojinin geliştirildiğini, gerek otomotiv tedarik sanayinin gerekse, devlet kurumu olan TÜBİTAK'ın pek çok teknoloji üzerinde çalıştığını, ancak geliştirilen teknolojilerin ticarileştirilmediği sürece anlamının olmadığını söyledi. Işık, projenin bu nedenle ülkede üretilen teknolojilerin vitrini olacağını vurguladı.

İKİ YENİ TASARIM OLUŞTURULDU

Gebze'deki TÜBİTAK MAM mühendislik merkezinde gazetecilerle bir araya gelen ve geliştirilmesi devam eden Türkiye Otomobili için yaptırılan iki yeni tasarımı tanıtan Bakan Işık, bu projeyle birlikte rakiplerin de değiştiğini kaydetti. Işık, Türkiye Otomobili'nin geliştiriliş biçimiyle geleneksel otomobil üreticilerinden ziyade, pazara farklı fikirlerle giren ve elektrikli otomobilde başarılarını artıran Tesla ve Google gibi şirketlere rakip olacağını söyledi.

TÜRKİYELİ TASARIMCILARDAN İŞ BİRLİĞİ

Bakan Işık'ın Saab'tan alınan platformda geliştirilen yeni iki tasarımın maketlerini de paylaştı. Görüntülerin ticari gerekçelerle henüz paylaşılamayacağını söyleyen Işık, D segmentinde boyu 4,5 metrenin üzerinde yapılan tasarımların, İtalyan ve İsveçlilerin yanı sıra yurt dışında çalışan iki Türkiyeli tasarımcı Uğur İpek ve Uğur Şahin'in elinden çıktığını söyledi.

SENSÖRDE 2 BİN 200 DOLAR TASARRUF
TÜBİTAK'ın geliştirdiği birçok ekipmanın savunma sanayinin ardından yerli otomobilde de kullanılacağını vurgulayan Işık, bu sayede çok hızlı ve maliyet avantajlı şekilde ilerlediklerini söyledi.

Yerli üretim Mızrak füzelerinde kullanılan ithal sensörlerin tanesine 2 bin 500 dolar öderken, TÜBİTAK'ın geliştirdiği sensörlerin 400 dolara mal edildiğini belirten Işık, “Yerli üretim sensörleri kullanmaya başlayınca yabancı üretici bir anda fiyatını 2.500 $'dan 200 $'a çekti. Bu sensörler başta olmak üzere savunma sanayi için geliştirilmiş çok sayıda yüksek teknolojili yerli parça aracımıza aktarılacak” dedi.

BİN ARAÇLIK TESİS

TÜBİTAK tesislerinin içerisine 1000 araç üretimi yapabilecek bir tesis kuracaklarını aktaran Bakan Işık, “Bu tesiste yerli oto üretilecek. Tesisi sadece kendimiz için kurmuyoruz. Tüm yerli üreticiler araç geliştirmek için kullanabilecek” dedi.

BABAYİĞİT İÇİN SÜRE KISITLAMASI YOK

Yerli otonun tüm aşamalarının planlamasının hazır olduğunu aktaran Bakan, talip olacak 'Babayiğit'in sisteme istediği yerden entegre olabileceğini vurguladı. Fikri ışık, TÜBİTAK in geliştirdiği araçların ve sistemlerin telif yoluyla piyasaya açılacağını da sözlerine ekledi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.