1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. YERLİ VE MİLLÎ OLABİLMEK
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

YERLİ VE MİLLÎ OLABİLMEK

A+A-

Özellikle 2017 yılından sonra Türkiye Cumhuriyeti şunu bir kez daha keşfetti ki, yerli ve millî üretime geçmedikçe bütçe açıklarını kapatmak çok zor gözüküyor.

Bu açıdan Türkiye piyasasına baktığımız zaman “Yerlileşme Yüksek Kurulu”, Türkiye’nin cari açığını kapatmak ve ithal edilen ürünlerin sayısının azaltılması için başlatılan çalışmalarında önemli mesafeler alındığını gözlemlemekteyiz. Son bir kaç yıl içerisinde yerli üretim için devletin destek verdiği yüksek teknoloji gerektiren ürünlerin taranma çalışmalarında son nıktaya doğru hızlı bir yol alınmış oldu. Yedi sektöre özel destek ve teşvik verilecek olan 43 ürün tespit edildi. Zamanın Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanı Faruk Özlü’nün verdiği bilgilere göre bu ürünlerin Türkiye’de üretilmeye başlamasıyla birlikte Türkiye o tarihe göre 195 milyar dolarlık cari açığını kapatmış olacaktır. Ayrıca Özlü’ye göre iki yıl içinde olumlu sonuçlar elle tutulur, gözle görülür hale gelecektir.

Merakla beklenen bu 43 ürün listesinde ise; serumlar, aşılar, kauçuk, sensörler, bataryalar, sinai robotları, cansız mayalar, buğday glüteni, paslanmaz çelik, çinko, sünger demir, alüminyum alaşımı, simülasyon yazılımları ve güvenlik yazılımları gibi ürünlerde yer almaktadır.

Yine Özlü’ye göre daha işin başında bulunmaktayız. Tüm diğer bakanlıklar üzerine düşeni yaparlarsa bunun ilk etkilerini iki yıl içerisinde görebileceğiz. 5 yılda da ithalat tamamen Türkiye’nin gündeminden çıkmış olacak. Sanayimizin ithalat bağımlılığının azaltılması, uluslararası entegre olarak geliştirilmesi, ülkemizin rekabet gücünü artıracak programların hayata geçirilmesi, orta-yüksek ve yüksek teknoloji ürünlerin sanayi ve ihracatımız içerisindeki payının artırılmasını amaçlıyoruz. Bu konuda ilgili bakanlıkların yanında kamu kurum ve kuruluşlarının da katkısıyla bir ortak akıl oluşturulacak.

Özlü, şirketlere verilecek desteklerinde hangi yollarla olacağını şu şekilde anlatmış oldu: “İlk etapta, 43 ürün grubu belirlenirken, orta-yüksek ve yüksek teknoloji grubunda yer alması, ülkemizin üretim yetenekleri, ithalattaki payı, cari açığa etkisi, pazar büyüklüğü, rekabet potansiyeli, teknolojik düzeyi gibi öncelikler dikkate alınmıştı.

Bu konularda üretim yapan şirketlere, yatırım teşvikleri sağlanma kararı alınmıştı. Yatırım teşvik ve özel destek, gümrük düzenlemeleri, vergisel düzenlemeler, yasal düzenlemeler yapılarak cazip hale getirilecektir.

Bunu yapabilecek şirketler seçilirken, üretim yetenekleri, finansal öz sermaye katkı oranı, kesme projesine öz sermaye katkı oranı, proje müşterisiyle birlikte başvurması, ARGE merkezi duru gibi esaslar göz önünde bulundurulacak.

Bundan sonuç alınabilmesi için ilgili tüm bakanlıkların aynı zaman diliminde birlikte kararları alıp uygulamaya koyması da gerekiyor. Seçilen bu 7 sektör ve ürünlerde şöyle belirlenmiştir:

1-Kimya ve İlaç: Polipropilen, Serumlar, diğer kan fraksiyonları ile tadil edilmiş bağışıklık sağlayan ürünler, propilen kopolimerleri, stiren (vinji benzen), insanlar için kullanılan aşılar, etilen, propilen, konjuge olmamış kauçuk, butadien kauçuk.

2-Yarı iletkenler ve elektronik: Panel teknolojileri, haberleşme ve iletişim, cihazları, sensörler, güç elektroniği sistemleri, bataryalar

3-Makine ve techizat: Kompresörler, metal işlemeğe mahsus işleme merkezleri, enjeksiyon makinaları, iplik aktarma, bölüm ve puntalama makinaları, sinai robotlar, ekstrüzyon makinaları, yağlı hidrolik güç transmisyon kontrol valfları.

4-Gıda ve içecek: Ayçiçeği tohumu yağları, buğdaydan elde edilen kepek, kavuz ve diğer kalıntılar, dekstrinler ve tadil edilmiş, cansız diğer nişastalar, buğday glüteni, cansız mayalar, cansız diğer tek hücreli mikro organizmalar.

5-Anametal: Pasalnmaz Çelik(sıvıdan üretim), grafit elektrot, çinko(sıvıdan üretim, TWip/Trip vb vasıflı ve hammeddesi), alüminyum alaşımı.

6-Bilişim: Bilgisayar destekli tasarı ve imalat yazılımları, simülasyon yazılımları, güvenlik yazılımları ve donanımlar,

7-Elektirikli Techşzat: Doğru akım(DC) motorları ve jeneratörleri, kontrol dağıtım tabloları, motorlu araçların işaret cihazlarının aksamı, elektrik, lazer, ultrasonik vb. aksamı, elektrik, lazer, ultrasonik vb. kaynak cihazı aksamı parçaları, demir yolları tramvaylar için sinyalizasyon vb. kumanda cihazları.

Selametle!....

 

Bu yazı toplam 1599 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.