1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yerlikaya açıkladı tolerans yok!
Yerlikaya açıkladı tolerans yok!

Yerlikaya açıkladı tolerans yok!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı İlhan Yerlikaya, "Yayıncılar yaptıkları programı inceliyor ve çocuklara zararlı yayınları saat 23.00'ten sonraya bırakıyor. Zaman zaman bunu ihlal edenler var. İhlal olduğunda bu konuda çok acımasızız" dedi.

A+A-

Yerlikaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukların ülkenin geleceği olduğuna işaret etti. İyi eğitim ve ahlakla yetişmiş nesillerin Türkiye'yi muasır medeniyetler seviyesine çıkaracağını ifade eden Yerlikaya, çocukların gelişimi konusunda büyük hassasiyet gösterdiklerini belirtti.

RTÜK olarak çocuklara yönelik şiddet içerikli yayınların engellenmesine yönelik projeler yürüttüklerini anlatan Yerlikaya, şunları kaydetti:

"Akıllı işaretler uygulaması bunun başında geliyor. Çocukların izleyeceği saatlerde zararlı, şiddet ve müstehcen içerikli yayınların önlenmesi için bu projeyi yaptık. Yayıncılar yaptıkları programı inceliyor ve çocuklara zararlı yayınları saat 23.00'ten sonraya bırakıyor. Zaman zaman bunu ihlal edenler var. İhlal olduğunda bu konuda çok acımasızız. RTÜK olarak hiç toleransımız yok. Çocuklar bizim geleceğimiz. Bundan önce bu yönde çocuklara yönelik zararlı yayınlara cezai müeyyide uyguladık. Bundan sonra da bu hassasiyetimiz devam edecek."

Yerlikaya, kendisinin daha önce de RTÜK üyeliği ve başkanvekilliği görevinde bulunduğunu anımsatarak, şöyle devam etti:

"Yayıncılarımız; çocuklar, ailenin korunması, şiddet ve müstehcen yayın konularında hassasiyetimin olduğunu bilir. Çocuklara yönelik zararlı yayınlar konusunda RTÜK üyeleri olarak müeyyideler uyguluyoruz. Aslında bizim müeyyide uygulamaya gerek kalmadan yayıncılarımızın toplumsal sorumluluk bilinci içinde bunu yapmaları lazım. Nitekim bunu birçoğu da yapıyor ama ihlal olduğunda başka konularda toleransımız olsa da bu konuda hiçbir toleransımız olmadığını 23 Nisan'ın akabinde ifade etmek istiyorum."

- Şikayetlerin başında çocuklara yönelik zararlı yayınlar geliyor


RTÜK'e, vatandaşların elektronik posta, telefon ve internet kanalıyla yayınlara ilişkin şikayetlerini ilettiğini aktaran Yerlikaya, şikayetlerin başında çocuklara yönelik zararlı yayınların geldiğini vurguladı.

Yerlikaya, genel ahlaka aykırı, müstehcen ve şiddet içeren yayınların şikayete konu olduğunu belirterek, "Vatandaşlarımız artık duyarlı. Gelen şikayetleri inceliyoruz. Uzmanlarımızın incelemesinin ardından bir ihlal söz konusuysa bunu üst kurulda görüşüp müeyyide uyguluyoruz. Aynı zamanda bu şikayetleri o kurumun izleyici temsilcisine de gönderiyoruz. Onlar da bunu irdeleyerek düzeltme yoluna gidiyor. Yani bir öz denetim oluyor." diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.