1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. YEŞİL ALAN VE MİLLET BAHÇELERİNE KARŞI OLANLAR!
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

YEŞİL ALAN VE MİLLET BAHÇELERİNE KARŞI OLANLAR!

A+A-

Yazmayayım dedim ama bu defa yazmadan duramadım. Millet bahçelerine ve şehirlerde oluşturulacak olan yeşil alanlara, her defasında olduğu gibi Mimarlar Odası karşı çıkmış ve bir bildiri ile protesto ediyorlar. Etmeyin Allah aşkına sizin işiniz yeşile, yeşil alana karşı çıkmak değil, Türkiye’yi dünyada tanıtacak ve gelecek nesillere örnek olacak mimari yapılara imza atmaktır. Bugün milletin hoşuna gidecek olan ‘Millet bahçeleri’, ülkemizin hemen her köşesinde hızla hizmete sokulmakta ve milletin teveccühünü kazanmaktadır.
“Millet Bahçesi” demek, şehirlerin ve büyük şehirlerin kalabalığından, itiş kakış olan kaldırımlarından, dolmuşların dan, toplu taşıma araçlarından, gürültüden, patırtıdan kurtulup, beton yığınlarını görmekten bıkan insanların bir nebze olsun rahatlamak ve bir soluk alabilmek için, çoluk- çocuğunu da yanına alarak gidebileceği; tabiatla iç içe olup nefes alabileceği, hem ruhî, hem de fizikî olarak rahat bulabileceği ve göz zevkini yaşayabileceği mekân demektir. 
Buna benzer bahçeler bizim geçmişimizde bol miktarda vardı. Ama zamanla buralar beton yığınları olan binalara yenik düştü veya ranta kurban edildiler. Sonuçta yabancı ülkelerdeki benzerlerine hasret kaldık ve yeşil alanlar uzun seneler sonra nihayet 2018 yılında yeniden açılmaya başladı ve açılmaya da devam edecek ve milletin istifadesine sunulacak. Açılan yerlerden bunu anlayabiliyoruz. Millet memnuniyetini her fırsatta dile getiriyor. Şehir için böylesine faydalı ve güzel bir iş yapılır da iyiye, doğruya, gerekliye ve mükemmele her vesile ile karşı çıkmayı kendi var olma sebepleri olarak gören, ideolojik yaklaşımları ile gündemden düşmemeye çalışan bir takım “istemezüüüükler “ ler yine hortladılar.
İyi olan her şeye muhalefet eden ve hemen hemen herkes tarafından çok iyi bilinip tanınan Mimar-Mühendis Odaları Birliği’nin bünyesindeki “Şehir Plancıları Odası”ndan “Mekân Politiktir; Millet Bahçeleri İktidar İdeolojisinin Mekansal Boyutta Yeniden Üretilmesinin Bir Aracıdır” başlıklı bir bildiri yayınlamaları kendilerini ilgilendirmeyen konulara burun sokma anlamına gelmezde acaba neye gelir? Bakın bu bildiriden bir kaç paragraf verelim de; ne kadar ucube bir bildiri olduğunu görün istedim:
“....Öyle ki, iktidarın yeni bir kentsel yeşil alan projesine ilişkin kararı, kamusal alan miktarının artacak olması nedeniyle olumlanmakta, bu kamusal alanda tariflenen kullanım biçimi veya gündelik hayat pratiklerine etkisi gibi önemli bileşenler değerlendirilmeksizin, teknik-apolitik bir bakış açısıyla, yapılan müdahale tamamen meşru kılınmaktadır...”, “... Kentsel-kamusal alanlara ve mekana dair kararların siyaset ile olan doğrudan ilişkisi, iktidarın mekanın yeniden üretilmesi süreçlerinde izlediği yöntem ve araçlar birlikte düşünüldüğünde, millet bahçelerinin yeşil alan miktarının arttırılması üzerinden salt teknik bir değerlendirme ile olumlanmasının hatalı bir yaklaşım olduğu açıktır...”
Bu bildiriyi, okuyup da anlayabilen var mıdır acaba? Ben şahsen çok komik ve çok gülünç buldum ve ne istendiğini bir türlü anlamadım. Büyük bir zorlama ile yazıldığı belli olan böyle bildiriler işin aslında basit ve artık alışılmışın ve beklenen bir hal olmuştur. Bu meslekî kuruluş, yeni yollara, köprülere ve hava limanlarına karşı çıkmakla meşhur olmuşlardır. Hatta seslerini duyurabilmek için üzerlerine vazife olmayan ve önceden de yaptıkları gibi Suriye politikası, emperyalizm, İslâmî hareketler, cihad gibi kavramları da kullanabilirler; “Adamlar meslekî değil ideolojik çaba içerisindeler işte “de, ciddîye almaz, güler geçersiniz belki...
Ama mimarlıkla, hem de şehir mimarîsiyle alâkalı bir meslek birliği “yeşil alana hayır, bahçeye hayır, millete nefes aldıracak mekânlara hayır !” demeye kalktığı zaman iş gerçekten vahim bir hal almış demektir. “Mekân Politiktir; Millet Bahçeleri İktidar İdeolojisinin mekansal Boyutta Yeniden Üretilmesinin Bir Aracıdır” terânesi ile yeşil alanlara karşı çıkan bu meslek kuruluşuna millet en iyi cevabı verir ve gülerek alay ederler. Büyük şehirleri ve özellikle de İstanbul’u baştan başa saran çarpık-çurpuk binaların, göz zevkini kör eden çirkin yapıların ve şimdi şikayet ettiğiniz bütün beton yığınlarının projelerini sizler çizmediniz mi ?diye de adama sormaktan geri durmazlar. Bırakın da hiç olmazsa millet yeşillikler içerisinde çoluğu ve çocuğu ile güzel bir hafta sonu geçirsin. Bunları sizler yaptınız da insanlar sizleri alkışlamadılar mı?
Fi Emanillah!

Bu yazı toplam 3203 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.