1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Yeşilay Haftası
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeşilay Haftası

A+A-

Ülkemizde çok fazla gün, hafta vardır.

Bunların içinde bence gerekli olanlar var, gereksiz, anlamsız olanları da var.

Her ne ise, ancak Ben bunlar içinde önemli olanlardan bir tanesinin de iyi irdelenmesi, iyi anlatılması durumunda Yeşilay haftası olduğunu düşünmekteyim.

Yeşilay içkiye, sigaraya, uyuşturucuya karşıdır ve bu hafta boyunca ve her zaman bunların zararlarını halkımıza anlatmaktadır.

Elbette bizlerde zaman zaman sigara, alkol gibi zararlı şeylerin pençesine kapıldık. Bırakabilene helal olsun diyorum. Günümüzde bu konuda ciddi bir mücadele var.

Yeşilay’ın bir sloganını ben çok tutar ve beğenirim.

Bu slogan “İçenin değil, içkinin düşmanıyız” dır.

İçen içmiştir, kullanan kullanmıştır. Önemli olan bunların zararlarını anlayabilmek ve bundan vaz geçmektir.

Konya’mızda da bu konuda  çalışma yapan kurumlar vardır. Kısa adı AMETEM olan alkol ve madde bağımlılığı tedavi ve eğitim merkezi bulunmaktadır. Ancak bildiğim kadarıyla fiziki olarak  bu merkez yetersiz kalmaktadır.

Ülkemizde  uzun zamandır bu konuda çalışmalar yapılmaktadır. alkollü içki ve uyuşturucu madde kullanmaya karşı olanlar 5 Mart 1920 tarihinde Hilâli Ahdar Derneğini kurdular. Hilâl ay , ahdar  yeşil anlamındadır. Hilâli Ahdar, daha sonra Yeşilay adını aldı. Yeşilay Derneğinin kuruluş tarihini içine alan 1 - 7 Mart arası ülkemizde Yeşilay Haftası olarak kutlanır. Yeşilay Haftasında alkollü içkilerin, uyuşturucuların topluma, aileye, bireye zararları anlatılacaktır.

Uyuşturucu denilince esrar, afyon, kokain,  gibi uyuşturma özelliği olan maddeler akla gelir. Alkollü içkiler ise içildiğinde insanı sarhoş eden her tür içkilerdir. Alkollü içki veya uyuşturucu alanlar önce rahatlık, baş dönmesi duyar, sonra sarhoş olurlar. Sarhoşlar doğru düşünüp doğru karar veremezler. Kolay suç işlerler, içkili iken araç sürenler taşıt kazalarına neden olurlar. Alkollü içkiler, uyuşturucular insanda zamanla alışkanlık yaratır. Alkol almayı alışkanlık haline getirenlere alkolik denir. Alkolikler kazançlarını içkiye verirler. Çevrelerini rahatsız ederler. Bu yüzden alkolikler toplum içinde sevilmezler, sayılmazlar. İçki ve uyuşturucu kullanımı aile düzenini bozar.

Uyuşturucu ve alkollü içkiler sağlığa da zararlıdır. Vücudumuzda önemli görevler yapan beyin, mide, kalp, akciğer gibi organlar içki ve uyuşturucudan etkilenir. Ülser, siroz, felç gibi hastalıkların nedeni uyuşturucu ve alkollü içkilerdir.

Sigara ,toplumumuzda kullanımı yaygın olan bir keyif maddesidir. Sigara iştahı keser, sindirimi güçleştirir, dişleri sarartır, ülsere sebep olur. Akciğerde bronşları doldurur, öksürmeye yol açar. Sigaranın kansere de neden olduğu ileri sürülüyor.

Yeşilay Haftası boyunca öğrendiklerimizi yaşam boyu uygulayalım. Kötülüklerin anası olan uyuşturucu ve alkollü içkilerden uzak duralım. Çünkü dinimizde bu maddelerin kullanılmasına şiddetle karşı gelmiş, yasaklamıştır.

Uyuşturucu ve alkollü içkiler insan sağlığı açısından da zararlıdır. Vücudumuzun tüm önemli organları içki ve uyuşturucudan olumsuz etkilenir. Ülser, siroz, felç gibi hastalıkların nedenleri arasında uyuşturucu ve alkollü içkiler önemli yer tutar.

Ne yazık ki sigara, toplumumuzda yaygın olarak devlet ve özel sektör tarafından üretilen, satılan ve kullanılan bir maddedir. Sigara; iştahı keser, sindirimi güçleştirir, dişleri sarartır, ülsere sebep olur, akciğere zarar veri, kansere ve pek çok hastalığa doğrudan ya da dolaylı neden olur. Sigara kullanan insanlar sadece kendilerine değil çevrelerindeki insanlara da büyük zarar verirler.

 

 

Bu yazı toplam 193 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.