1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Yeşilay Haftası
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeşilay Haftası

A+A-

Türkiye’de gerekli, ya da bence gereksiz olan bir çok haftalar günler vardır. Yine benim kanımca değeri olan haftalardan birisi de Yeşilay haftasıdır.

1-7 Mart tarihlerinde Türkiye’de kutlanan bu haftada Yeşilay Derneği olarak insanların bağımlılıktan kurtarılması yönünde bir çok etkinlikler düzenleniyor. Bu etkinliklerin ne ölçüde faydalı olduğunu bilemiyorum ama lanet bağımlılığın pençesinden bir insanı kurtarmak, bir insanı bu bağlı olmadan önüne durmanın bile çok faydalı olduğunu düşünüyorum.

Dünyada yaklaşık 7 milyar insan yaşıyor. Türkiye’de yaşayan insan sayısıysa 80 milyon civarında. Bu insanların pek çoğu bağımlılık pençesine takılmış, pek çok insanın canı, malı yok olmuş, pek çok insanda potansiyel bağımlı durumundadır.

Yeşilay özellikle insanların bu zararlı alışkanlığın pençesine düşmeden önlem almanın çabası ve çalışması içindedir.

Dünyada pek çok insan bu bağımlılığın tehlikesi altında yaşamaktadır. Günümüzde en çok bağımlı olunan şeyin sigara olduğu, daha sonra ise alkol ve benzeri maddelerin sıralandığı bir gerçektir. Bütün bunlardan başka insanların zamanını boşa harcamasına neden olan internet bağımlılığı, TV dizileri bağımlılığı, cep telefonu bağımlılığı da en az diğer bağımlılık kadar tehlikeli ve zararlıdır. Bunun yanı sıra maalesef günümüz dünyasında bağımlılık yaratan birçok maddelerin kullanımı ilkokul çağına kadar inmiştir. Burada en önemli engelleme kurumları önce aile, sonra okullar ve alınan tedbirler konusunda güvenlik güçleri ve bunların reklam ile özendirilmesinin önüne geçilmelidir.

Bir sigara, bir duble, bir tek çekim, bir yudum, bir ile başlayan bağımlılığa giden yol, daha sonra önü alınmaz hale gelmektedir.

Yeşilay’ın bir sloganı vardır:
“İçenin değil, içkinin düşmanıyız”

Bunu herkes benimsemeli, sigara ve benzeri şeyleri kullananlara da buradan tavsiyem zararın neresinden dönülürse kardır deyip bırakmalarını tavsiye etmekteyim. Sağlığımız için, neslimiz için ve hatta maddi varlığımızın küçükte olsa boşa gitmemesi için bunu yapmak zorundayız diye düşünüyorum.

Konya Yeşilay Derneği Şube Başkanlığı’nda bu haftada çeşitli etkinliklerle bu mücadeleye katkı yapacaktır. Onlara da yardımcı olmalıyız.

En yaygın uyuşturucu, hiç şüphe yok ki sigaradır. Çoğu gençler özenti ile başlıyor ama ilk başta onun zararlarını düşünmüyor, düşünemiyorlar.

Bir çok verilere göre Türkiye sigara tüketiminde dünyada 4.sırasında yer alıyor. Oysa ki, ülkelerin çoğu sigaraya karşı büyük ölçüde savaş başlatmışlardır.Bu savaşı Türkiye de başta Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan başlattı ve sürdürmektedir.Ancak çok yeterli olduğunu da düşünmüyorum. Son yıllardaki bir kısım girişimler, ülkemizi de buna dahil etmiştir. Neden sigaraya karşı savaş açılıyor?

Çünkü, sigaranın insana hiç bir yararı yoktur. Belki psikolojik olarak teselli buluyoruz ama tahribatını düşünmemekteyiz. Aksine pek çok zararı vardır.

İnsan vücudunda en az 25 çeşit rahatsızlığa, hasara sebep olan sigaranın dumanında uzmanlarca 4 bin çeşit zararlı maddenin bulunduğunu belirtmişlerdir.

Sigara kanı pıhtılaştırmakta, normal akışkanlığını kaybettirmektedir. Hal böyle olunca da kanın normal dolaşımı güçleşir ve ağırlaşır. Tansiyon yükselir. Organlarda yıpranma ve yorgunluk artar.

Böbreklerin çalışması eski hızını kaybeder. Kanda bulunan üre, ürik-asit ve diğer zararlı maddeler vaktinde atılamadığı için organizmalar rahatsızlığa ve tahribe uğrar.

Çok ince damarlarla donatılmış insan beyninin çalışması zorlaşır, beyinde de hasarlar, tıkanma ve tümörler oluşabilir.

Gözler iyi görme özelliğini yitirir. Göz tümörleri, katarakt gibi rahatsızlıklar meydana gelir. Almanya'da yapılan bir araştırmaya göre sigara içenlerde renk körlüğünün içmeyenlere göre ileri boyutlarda olduğu tespit edilmiştir.

-Bunlar sadece birkaçı. Daha fazla tahribat yapmaktadır.

.

Son olarak ünlü bir bilim adamının şu sözünü hatırlatmak istiyorum; "İnsan sağlığını tehdit eden sigaradan, eli silâhlı düşmandan kaçıyormuşçasına uzak kalalım".

Tüm dostlara bağımlılıktan uzak sağlıklı günler diliyorum.

Bu yazı toplam 391 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.