1. HABERLER

  2. MALATYA

  3. Yeşilyurt Belediye Meclisi Toplandı
Yeşilyurt Belediye Meclisi Toplandı

Yeşilyurt Belediye Meclisi Toplandı

Yeşilyurt Belediye Meclisi, Haziran Ayı Olağan Toplantısında gündeme alınan maddeleri tek tek görüşüp karara bağladı.Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat başkanlığında, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan...

A+A-

Yeşilyurt Belediye Meclisi, Haziran Ayı Olağan Toplantısında gündeme alınan maddeleri tek tek görüşüp karara bağladı.
Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat başkanlığında, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan haziran ayı olağan toplantısında öncelikle 3 Mayıs 2016 tarihli karar özeti oy birliği ile kabul edildi. Meclisinin açılışında İstanbul’da meydana gelen terör saldırısını kınayan Polat, olayı “hainlik ve alçaklık” olarak değerlendirdi. Polat, “İstanbul’da bugün sabah 7 polis ile 4 sivil vatandaşın hayatını kaybettiği, 36 yaralının olduğu hain bir terör saldırısı meydana geldi. Hainlik ve alçaklık olarak gördüğümüz bu saldırıyı yapanları lanetliyorum. Bu saldırıda şehitlik makamına ulaşan kardeşlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine sabırlar diliyorum. Başımız sağ olsun. Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum” dedi. Malatyalıların ve Meclis üyelerinin Ramazan ayını tebrik etti.
BOSNA HERSEK’E “KARDEŞ” DESTEĞİ
Yıllarca Sırbistan zulmü ve katliamlarına maruz kalan Bosna Hersek’in Bosovaca Belediyesi ile Yeşilyurt Belediyesinin kardeş belediye olması için Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünün sunduğu teklif oy birliği ile kabul edildi. Meclis üyelerinin oylarına sunulan maddede, “Yeşilyurt Belediyesi ile Bosna Hersek Bosovaca Belediyesi arasında ekonomik ve sosyal ilişkileri geliştirmek amacıyla, kültür, sanat ve spor gibi alanlarda projeler geliştirerek, iki şehir arasında eğitim, turizm, kültür, şehir planlaması, sosyo-ekonomik ve kültürel projelerle ilgili fikir alışverişinde bulunmak, yeni açılımlar sağlamak, çeşitli alanlarda işbirliği ve dostluğun pekiştirilmesi amacıyla Bosovaca Belediyesi ile Kardeş Belediye olmak istiyoruz” ifadesi yer aldı. Meclis üyelerinin oy birliği ile iki kentin kardeşliği için önemli adımlar atılırken, resmi girişimlerin ardından gerekli protokolün imzalanacağı belirtildi. Polat ise Kardeş Belediye girişimlerine önem verdiklerini, bu yıl düzenlenecek Kiraz, Kültür ve Spor Şenliklerine Bosovaca Belediyesini de davet edeceklerini söyledi. Polat ayrıca 09-12 Mayıs 2016 tarihlerinde Bosna Hersek Bosovaca Belediyesine düzenlenen araştırma ve inceleme gezisi hakkında Meclis Üyelerine bilgi verildi.
SÜT TOPLAMA VE SOĞUTMA MERKEZLERİ PROJESİ
Meclis, mülkiyeti Yeşilyurt Belediyesine ait Şahnahan Mahallesi’ndeki 178 ada 16 nolu parselin “ Süt Toplama ve Soğutma Merkezleri Projesi” kurulması amacıyla on yıllığına Malatya İli Süt Üreticileri Birliğine kiraya verilmesini kararlaştırıldı. Yakınca Mahallesi’nde mülkiyeti Yeşilyurt Belediyesine ait olan bir parselin camii ve Kuran kursu yapılması için ilçe müftülüğüne tahsis edilmesi kabul edilirken, Tecde Mahallesi’ne ise yapılacak trafo alanı için yer ayrılması kararlaştırıldı. Belediye Başkanı Polat, yer tahsisi yapılan alanlarda çalışmaların en geç iki yıl içinde başlaması şartının maddelere eklenmesini isterken, bu süre zarfı içinde her hangi bir çalışmanın yapılmadığının tespit edilmesi halinde arsanın yeniden Belediye geçmesini daha uygun olacağını söyledi.
KIRMIZI KOT UYGULAMASI
Belediye Meclisi, Tecde Mahallesi ( Yeşilyurt Caddesi ) ve Karakavak Mahallesi’nde ( Yüzakı Caddesi) Kırmızı Kot Uygulanmasına karar verdi. İmar ve Şehircilik Müdürlüğünden Meclise gönderilen yazıda “Tecde Mahallesi ( Yeşilyurt Caddesi ) ve Karakavak Mahallesi’nde ( Yüzakı Caddesi) kalan 50 metrelik yola cephe parsellerde tabi zeminden kotlandırma yapılması halinde gerek konut gerekse ticari bağımsız bölümler yol kotu üst seviyesinin bazı durumlarda altında bazı durumlarda ise üstünde kaldığı, özellikle zemin katın ticari fonksiyon amacı ile kullanılması durumunda ticari bağımsız bölümler ile yol kotu arasında bazı parsellerde ciddi kot farklılıkları oluştuğu, bu durumların ticari-yaya, ticaret-yol ve yaya-yol ilişkisi açısından elverişsiz durumlar ortaya koyacağından; İzahı yapılan olumsuzlukların giderilmesi ve gerekse yol bazında oluşabilecek silüet bozukluklarını engellemek ve aynı zamanda görüntü kirliliğine sebebiyet vermemek amacıyla bahse konu olan yol boyunca imar durumuna esas kotlandırmanın yol için belirlenen kırmızı kotlar dikkate alınarak yoldan kotlandırmanın yapılması” ifadesi yer aldı.
Yeşilyurt Belediyesi ile İnönü Üniversitesi tarafından ortaklaşa yürütülecek “Hayata Renk Kat” adı altında düzenlenecek Sağlıklı Yaşam Projesiyle ilgili Meclise bilgi veren Gençlik ve Spor Komisyon Başkanı Dursun Cumali Sucu, Mayıs ayı toplantısında yeniden görüşülmek üzere kendilerine havale edilen projeyle ilgili 5 Mayıs 2016 tarihinde Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat nezaretinde İnönü Üniversitesi Spor Akademisi, Öğretim Görevlileri ve Yeşilyurt Belediyesi Gençlik ve Spor Komisyonunun bir araya geldiğini, Yeşilyurt ilçesinde ikamet eden vatandaşların obezite hastalıklarının tedavi edilmesi, belirlenecek bölgelerde spor tesisleri kurularak İnönü Üniversitesi Spor Yönetimi ve öğrencilerin de destekleriyle hastalıkların spor ile tedavi edilmesini sağlayacak projenin uygulanmasına karar verildiğini ifade etti. Hayata Renk Kat Projesi gibi Yeşilyurt ilçesinde yaşayan vatandaşların sağlıklı bir hayata sahip olmaları için Yeşilyurt Belediyesi ile İnönü Üniversitesi arasında imzalanan protokolle uygulamaya geçecek olan “Yeşilyurt İlçesinin Obezite ve Fiziksel Aktivite Haritası” isimli projeyle ilgili Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğünden gelen teklif kabul edildi. Bazı meclis üyelerinin projeye ödenecek miktar üzerinde yönelttikleri sorulara cevap veren Polat, “Projenin toplam maliyeti 130 Bin TL. Biz projenin sadece yarı kısmını karşılayarak malzeme ödeneğini sağlayacağız, diğer giderler İnönü Üniversitesi tarafından karşılanacak” şeklinde konuştu.
İlyas Mahallesi’nin vefat eden eski muhtarı Süleyman Aksu’nun adı uzun yıllar görev yaptığı mahallesindeki Muhtarlık Binasının yan tarafında bulunan ve kayıtlarda “Muhtarlık Parkı” olarak geçen park alanına verilmesine ilişkin gelen teklif Kent Kültürü ve Estetiği Komisyonuna havale edildi. Başkan Polat, görevi başında vefat eden Süleyman Aksu’ya Allah’tan rahmet, sevenlerine bir kez daha baş sağlığı dileklerini iletti. İşlerinin yoğunluğu nedeniyle görevinden istifa ettiğini yazılı dilekçeyle Belediye Meclisine gönderen AK Parti Meclis Üyesi Celalettin Gönültaş’ın yerine göreve başlayan Hüseyin Kalan ise haziran ayı meclis çalışmalarında yer aldı.
TEMMUZ AYI TOPLANTISI 1 TEMMUZ’DA
Yeşilyurt Belediye Meclisi’nin Temmuz Ayı Toplantısı, 1 Temmuz 2016 tarihinde, saat 10.00’da MAŞTİ karşısındaki Hizmet Binasının toplantı salonunda yapılacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.