1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Yetkilileri Yolculuğa Davet Ediyorum!
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Yetkilileri Yolculuğa Davet Ediyorum!

A+A-
Masa başı yöneticiliği yapmak, vatandaşların figanına kulak tıkamakla görev ve hizmet yapılmaz.
Bu sütundan birkaç kez buna benzer yazılar yazdım, bugün tekrarlıyorum ve nerede ise 6 aya yaklaşan şu şehir içi yolların yapımını, tramvay hattının ne zaman bitirileceğini soruyorum.
Dahası şu tramvay hattında belediye başkanı Tahir Akyürek veya ulaşım daire başkanı, yada diğer görevlileri günün belli saatinde bir yolculuğa davet ediyor, vatandaşın neler söylediğini duymalarını neler çektiğini görmelerini istiyorum.

Vatandaşa hizmet böyle mi yapılır?

Melih Gökçek’i seversiniz, sevmezsiniz. Bende bazı konularda tepki gösteriyorum. Ama gidin Melih Gökçek’in Ankara’da yaptığı hizmetleri buraya taşıyın, hizmeti görün.
Tramvay yolculuğu ve hattı Selçuklu ilçesin içindedir ve yaklaşık 15 km. kadardır. Selçuklu ilçesi trafik akışının da en yoğun olduğu ilçedir. Türkiye’de 50 vilayetten daha büyük, 500 bin civarında nüfusa sahip.
Birkaç tane alış veriş merkezi, otogar ve Selçuk Üniversitesi bu ilçe içindedir. Allah’tan okullar tatil de biraz olsun yolcu yoğunluğu nefes alıyor. Ancak bütün bunlara rağmen günün belli saatlerinde Tramvay hattında otobüslerle yolculuk yapan yolcular tam anlamıyla otobüslerde “balık istifi” mi desem, yoksa kadınlı- kızlı- çocuklu, erkekli kucak kucağa yolculuk yapıyor mu desen bilemiyorum.

Bunun ötesinde başka şeylerde var. Bu hatta çalışan otobüslerin pek çoğunda klimalar çalışmıyor. İnsanlar ter kokusuyla bayılırken, nefessizlik ve oksijensizlik nedeniyle da boğulmayla, yaşlı kimselerin kalp krizi geçirmesiyle, tansiyonlarının yükselmesiyle karşı karşıya kalıyorlar.
Kültür park önünde ve diğer bazı duraklarda otobüslerin yolcu indirme ve bindirme sırasında  “ön kapıdan indin, arka kapıdan bindin” kavgası da işin bir başka boyutu.
Bu yazdıklarım afaki şeyler değil. Yukarıda da belirttiğim gibi, yetkilileri günün belli saatlerinde bu otobüslerle yolculuğa davet ediyorum. Vatandaşın durumunu, neler çektiğini görmelerini istiyorum. Masa başa alınan kararların ne kadar yanlış olduğunu görmelerini istiyorum. Klimalı odalarda, klimalı araçlarla yolculuk yapanların kulaklarının çınlamasını istiyorum.
Bu tramvay hattı ne zaman bitecek. Kaplumbağa hızı ile ve devlet memuru zihniyeti ile değil, en kısa zamanda iki, ya da üç verdiye çalışma ile bu hatta yapılan çalışmalar bitirilmeli ve en azından vatandaşın çilesi bitmelidir.

Yerel seçimler yapılalı bir yıl geçti, ikinci yıla gidiyoruz. Görünen odur ki, genel seçimler yenilenecek. Seçimlerin Kasım ayında yapılacağı şeklinde planlamalar var. Yerel yöneticiler genel seçimlere iktidara, böyle destek olurlarsa yine hüsran olmaz mı?
Geçtiğimiz genel seçimlerde yapılan çalışmalar ortada. Şimdi yine aynı olmasın. Bazı yerlerde görüyorum.:

“Büyükşehir çalışıyor, Kon ya gelişiyor”

Geçin bu mavalları…
Şimdi vatandaş soruyor. Allah aşkına yerel seçimler yapılalı Konya Büyükşehir belediyesi elle  tutulur, gözle görülür  hangi hizmeti yaptı?
Lafla peynir gemisi yürümüyor. Evet şehirde hizmet alanları büyükşehir yasası ile genişledi. Bu yasanın doğru olmadığını geçmişte de yazmıştım. Örnek olarak Kocaeli ve İstanbul gösterilmişti. Buralarda köy sayısı yüzde 3 iken, Anadolu’da ise yüzde 47 civarında.
Yerel seçimler öncesinde büyükşehir belediyesinin hazırladığı, yerel gazetelerin yayınladığı bir ek vardı. Belki dikkatinizi çekmiştir. Burada iktidar partisinin bir belediyesinin hizmetleri anlatılırken, hep başkan ön planda idi. Peki bu iktidarın başbakanı, bu ülkenin Cumhurbaşkanı’nın hiç resmini gördünüz mü?
Bir zamanlar en ucuz su,
En ucuz ulaşım,

En temiz kent Konya idi. Şimdi isterseniz iki yıl önceki faturalarla, bugünkü su faturalarını bir varsa karşılaştırın.  Konya nereye gelmiş.
Ulaşım mı?
Yukarıda anlattım. Başka söze hacet var mı?
    
Bu yazı toplam 185 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum