1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. YGS’ de Yalnız Değilsiniz
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

YGS’ de Yalnız Değilsiniz

A+A-

Sınava girecekseniz ya da bir yakınınız ve tanıdığınız varsa lütfen yazıyı daha bir dikkatle okuyunuz, okutunuz. Çünkü YGS ile alakalı bilgiler sizin için önemli bir ihtiyaç olduğundan öğrenmeye çalışmakta önemli faydalar vardır. Bu faydalara hep birlikte hazırsanız, buyurun bakalım.

Bu yıl sınav, 12 Mart’ta yani bu hafta pazar günü yapılacaktır. Yeni yapılan değişiklikle saat 10.00 da başlayacak olan sınava adaylar en az 15 dakika önce binaya girmiş olmaları gerekiyor. Yani saat 09.45 te adayların, sınav binasına alınma işlemleri tamamlanmış, bitmiş olacaktır. Bir daha ifade edelim, saat 09.45’ten sonra gelenler sınava alınmayacaktır. Sınava gelirken T.C. Kimlik Numarası yazan nüfus cüzdanı veya geçerli bir pasaport ve sınava giriş belgesini mutlaka akşamdan yanınıza hazırlayınız. Bunların dışında Sürücü belgesi ve benzeri kartlar ile gelen adaylar T.C. Kimlik Numarası yazsa bile içeriye alınmayacaktırlar.

YGS’de toplam 160 soru sorulacaktır. Adaylar kendi alan ve istedikleri puan türüne göre ilgili soruları yanıtlamaları gerekecektir. Ön lisans ve özel yetenek gerektiren lisans programları için YGS’den 150, lisans programları için 180 puan ve üzeri alanlar LYS’ye girmeye hak kazanacaklardır. Bu yıl Tıp, Hukuk, Mimarlık ve Mühendislik bölümlerinde olduğu gibi Öğretmenlik bölümlerine de kontenjan sınırlaması getirilmiştir. Öğretmenliği tercih edecek adaylar puan sıralamasında ilgili puan türünce 240.000 aday içerinde olmaları gerekmektedir. Ve bir bilgi notu daha ekleyelim. Öğretmenlik bölümlerinin tamamı ikinci sınav olan hazirandaki LYS puanı ile öğrenci alacaktır.

Sınav anında soruları dikkatle ve altını çizerek okuyunuz. Zorlandığınız sorulara daha sonra tekrar bakmak için soru numarasını daire içine alarak devam ediniz. Cevapları kodlarken tek tek ya da toplu kodlama yapmak yerine sayfa sayfa kodlayınız. Tek tek kodlamada zaman kaybı, toplu kodlamada ise kaydırma riski mevcuttur. Bu nedenle sayfa sayfa kodlama yapınız. Sınavda genel kültür sorusu olarak 15 Temmuz ve gündemde olan referandumla ilgili sorular da gelmesi muhtemeldir.

Bu teknik bilgilerden sonra adayların psikolojisi konusuna da eğilmek gerekmektedir. Heyecan ve kaygı olacaktır. Bu doğal ve insani bir duygudur. Herkes heyecanlanır. Ne kadar sakin olmalarını istesek de adaylar için önemli bir sınav olduğunu inkâr edemeyiz. Bu nedenle sakin olunması yönünde yapılan abartılı öğüt ve tavsiyeler adayların kaygısını daha çok artırmaktadır. Onlar zaten sakin olacaklardır. Sınav öncesi her zamankinden daha çok gösterilen destek ve motivasyon cümlelerinin etkisinden çok zararı olmaktadır.

Fakat bu son hafta geriye dönük pişmanlıklar ve oflanmalar puflanmalar fayda etmeyecektir. Öğrencilerden beklentimiz son haftayı olabildiğince sakin bir şekilde geçirmeleridir. Ağır spor ve yolculuklardan kaçınmalarını ve beslenmelerine dikkat etmelerini öneriyoruz. Çünkü son hafta ağır spor ve ağır beslenme ya da üşütmeler, soğuk algınlıkları da öğrencilerin performansında olumsuz etkileri olmaktadır.

Bu üniversite sınavları sürecinde asla yalnız olmayacaksınız. Aileniz, öğretmenleriniz ve arkadaşlarınız hep yanınızda olacaklardır. Sınavdan alacağınız düşük puan sizi değersiz kılmaz. Siz yine anne-babalarınızın, ailelerinizin ve arkadaşlarınızın sevdiği ve değer verdiği insanlar olarak her zaman birbirinize ihtiyacınız olacaktır.

Unutmayın, hafta boyu devam eden kaygınızı, sınav başladığında dikkatinizi ve enerjinizi soruları yanıtlamaya ayırdığınızda unutacaksınız. Bu kaygının düzeyi bireysel farklılıklar nedeniyle kişiden kişiye değişebilir. İsterseniz psikolojik danışman, psikiyatris ve psikologlardan yardım da alabilirsiniz

Bütün öğrencilerimize bu önemli eşikte başarılar dilerim. Sınavlar kaybedilebilir, telafisi vardır. Fakat kesinlikle kendinize olan inanç ve özgüveninizi kaybetmeyin. Çünkü bunun telafisi zordur ya da yoktur.

Başarılar

Bu yazı toplam 690 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum