1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. YGS öncesi son uyarılar
YGS öncesi son uyarılar

YGS öncesi son uyarılar

YGS’ye sayılı günler kalması üzerine sınava girecek öğrencilere, Çözüm Temel Lisesi Kurucu Temsilcilerinden Gürkan Gülcemal, tavsiyede bulunarak, 2017 yılında yapılan değişiklikler konusunda uyarlarda bulundu.

A+A-

12 Mart Pazar günü yapılacak olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS), her yıl yüzbinlerce öğrenci büyük emekler vererek hazırlanıyor.

Çözüm Temel Lisesi Kurucu Temsilcilerinden Gürkan Gülcemal, sınava çok az bir süre kalması ve bu süreyi öğrencilerin nasıl değerlendirmesi konusunda bilgi verdi. Gürkan Gülcemal, “Birçok noktada zaten konular tamamlandı. Öğrenciler konu itibariyle hazırlıklarını son noktaya ulaştırdılar. Kalan süreç içerisinde de mümkün mertebede geçmiş yıllarda çıkan sorular çözülmeli ve kendilerini eksik hissettikleri noktalardaki konuların tekrarını yaparak onlarla ilgili eksikliklerini gidermeliler. Mümkün olduğu kadar stresten, sıkıntıdan, problemlerden ve kendilerini gerecek, üzüntüye sokacak eylemlerden uzak durmalılar. Ayrıca uyku düzenlerini de yerli yerine oturmaları gerekiyor.” dedi.

ZAMANI DOĞRU KULLANIN

YGS’nin ikinci aşamada girilecek olan Lisans Yerleştirme Sınavı’ndan (LYS) farklı bir sınav olduğunu kaydeden Gülcemal, YGS sınavının 4 ana unsuru ölçtüğünü vurguladı. 4 ana unsurun; bilgi, dikkat, hız ve zeka olduğunu belirten Gülcemal, “160 soru var 160 dakika veriliyor. Dolayısıyla öğrenciler sınavda mümkün olduğu kadar seri hareket etmeliler ve bilmedikleri sorular üzerine çok fazla durmamalılar. Zamanları çok kısıtlı, mümkün olduğunca takılmadan soruları seri bir şekilde çözmeleri gerekiyor.” şeklinde konuştu.

KİMLİKLER SOĞUK DAMGALI VE GÜNCEL FOTOGRAFLI OLMALI

Sınava giderken öğrencilerin yanlarında sadece kimlik kartı ve sınava giriş belgesini olması gerektiğine dikkati çeken Gülcemal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kimlik belgesiyle ilgili olarak ÖSYM bir açıklama yaptı. 2017 YGS adayları güncel fotoğraflı ve soğuk damgalı mevcut nüfus cüzdanları ile sınava girecek. Bunun yanı sıra geçerlilik süresi dolmamış pasaportlarda geçerli olacak. Yeni kimlik kartlarına başvurdular ve kimlik kartları gelmediyse teslim alınıncaya kadar Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen geçici kimlik belgesiyle sınava girebilecekler. Nüfus cüzdanları güncel değilse, soğuk damgası yoksa, yeni T.C Kimlik Kartları eline ulaşmadıysa geçici kimlik belgesi ile sınava girebilecekler. Bu süreç içerisinde 1998-1999-2000 doğumlu öğrencilere öncelik tanınıyor.”

img_7390.jpg

09.45’TEN SONRA SINAVA KİMSE ALINMAYACAK

Gürkan Gülcemal, 2017 yılında bazı farklı değişikler olduğunun altını çizdi. Sınava 15 dakika kala herkesin sınava gireceği sınıfta olmalı diyen Gülcemal, “Bu süreden sonra hiçbir öğrenci sınava alınmayacak. Yani sınav saat 10.00’daysa herkes 09.45’de yerinde olmalı. 9.45’ten sonra gelen öğrenci kabul edilmeyecek. Öğrenciler bunu dikkate alarak bir saat önce sınav yerinde bulunmalılar. Müfredat değişikliğinden sonra uygulanacak bir YGS olacak bu. Matematikte 40 soru vardı ve bunun 9 tanesi geometrinden oluyordu. Ama bu yıl geometri sayısının artarak 12-14 sayıya ulaşacağı ihtimali var gibi gözüküyor.” sözleriyle öğrencilere uyarılarda bulundu.

İLK 5 DAKİKA HEYECAN NORMAL

Sınav başladıktan sonra ilk 120 dakikada ve son 15 dakikada çıkılmasının yasak olduğunu söyleyen Gülcemal, çıkıldığı taktirde tekrar sınava alınmadığını dile getirdi. Öğrencilerdeki heyecan konusunda ise Gülcemal şunları kaydetti: “Sınav anında her öğrencide heyecan oluyor ama uzmanlarında belirttiği gibi ilk 5 dakika da adrenalin en üst seviyeye ulaşmış oluyor. O yüzden ilk 5 dakikayı biraz daha sakin geçirmenin yollarına bakmalılar. 5 dakika geçtikten sonra hayat normale dönecek. İlk 5 dakikada sorulara baktıklarında zaten hiç bilmediklerini düşünecekler ama o sınav heyecanından kaynaklanıyor. Onun dışında yıl içerisinde yaptıkları denemelerde hangi usulü takip etmişlerse mutlaka YGS’de de onu uygulasınlar. Çocuk daha önceki denemelerinde Türkçe ile başlayıp Matematik, Fen, Sosyal şeklinde devam ettiyse öyle yapsın. Sınava girip de yeni bir deneme yoluyla işin içerisine girmeye kalkarsa ciddi bir sıkıntıya girebilir. Son denemelerde 5-6 denemede artık kendi sistemini oturtsun ve onu yapsın.”

KODLAMALAR DOĞRU YAPILSIN

Son olarak Gülcemal öğrencilere nasıl kodlama yapılacağı hakkında bilgi vererek sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Kodlamayla alakalı bazen öğrenciler sıkıntı yaşıyor. Bir kısım öğrenci sayfa kodlaması, bir kısım öğrenci de soru kodlaması yapıyor. Bazıları da bütün sorular bittikten sonra kodlama yapıyor. Biz mümkün mertebe bütün öğrencilere her sorudan sonra kodlamanın yapılmasını söylüyoruz. En kötü ihtimalle sayfa bittikten sonra bir diğer sayfaya geçmeden sayfa sayfa kodlama yapılabilir ama kesinlikle en sona bırakmasınlar. Sona kaldığı zaman bir zaman daralması oluyor yanlışlıkla işaretlemeler ve kaydırma yapılabiliyor. YSG önemli bir sınav ama oransal anlamda düşünüldüğünde LYS’nin oranı üniversiteye yerleştirme noktasına çok daha fazla. Ama YGS’nin başarılı bir şekilde tamamlanması öğrencinin moral anlamında katkı sağlıyor. Bundan dolayı da LYS’ye daha bir iştahla çalışabiliyor. Ama YGS’nin olumsuz geçmesi de her şeyin bittiği anlamına gelmiyor. Öğrenciler daha fazla gayret göstererek bunu telafi edebilirler. YGS ile her şey bitmiyor asıl önemli olan LYS.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.