1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Yiğit; “Danıştay’ın ‘ANDIMIZ’ kararına derhal uyulmalıdır.”
Yiğit; “Danıştay’ın ‘ANDIMIZ’ kararına derhal uyulmalıdır.”

Yiğit; “Danıştay’ın ‘ANDIMIZ’ kararına derhal uyulmalıdır.”

Eğitim-iş yönetim kurulu adına bir açıklama yapan Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, Danıştay’ın Andımız kararına MEB’in uyması gerektiğini söyledi. 

A+A-

Danıştay’ın Andımız kararının yerinde bir karar olduğunu ve biran önce MEB’in bu karara uyması gerektiğini belirten Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, “Türk Milleti’nin doğru, çalışkan ve Atatürk’ün izinde olduğunu yarının geleceği olan çocuklarımızın zihnine yazan ‘Öğrenci Andı’, 5 yıldır sürdürdüğümüz hukuk mücadelesinin ardından okullara geri dönmüştür. İktidar tarafından Öğrenci Andını, bir yönetmelik değişikliğiyle kaldırmasıyla başlayan hukuk savaşında üst yargı, son noktayı koymuştur. Danıştay 8. Dairesi öğrenci andının okunmasının kaldırılmasına ilişkin düzenlemenin iptaline karar vermiş, bu kararında; “Öğrenci Andı”nda yer alan kavram ve ilkelerin, Anayasamızda anlamını bulan kavram ve ilkeler olduğu gibi, milli eğitim sistemimizin Kanun ve Yönetmelikte belirlenen, düzenlenen temel amaçlarını ortaya koyduğu vurgulanmıştır.” dedi. 
Öğrenci Andının Tekrar Mevzuata Girmesini Talep Ediyoruz
Özgür Ulaş Yiğit Andımızın tekrar mevzuata girmesini talep ettiklerini kaydederek, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin mayasını, özünü oluşturan Türklük vurgusu bir “ırkı” ifade etmemektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bütün dünyanın faşist ırk milliyetçiliğine teslim olduğu dönemde ırkçılığı mutlak bir kararlılıkla reddettiği tarihi belge ve hukuki metinlerle sabitken, aynı dönemde uygulamaya sokulan “Öğrenci Andı”nın ırkçı vurgular içerdiği, “dayatmacı, ayırımcı, dışlayıcı” olduğu iddiasına itibar edilmesi mümkün değildir.
Ortak kültür birliğine dayalı Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucu iradesi ve özüyle çelişen bu çarpık bakış açısını şiddetle kınıyoruz. Kararın Milli Eğitim Bakanlığı tarafından acilen uygulanmasını ve öğrenci andının tekrar mevzuata girmesini talep ediyoruz” diye konuştu.


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.