1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Yiğit; “Eğitim Öğretim yılı 1. dönemi sorunlarla sonlandı.”
Yiğit; “Eğitim Öğretim yılı 1. dönemi sorunlarla sonlandı.”

Yiğit; “Eğitim Öğretim yılı 1. dönemi sorunlarla sonlandı.”

Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, 2018-2019 Eğitim Öğretim yılının birinci dönemini değerlendirerek, bu dönemin soranlarla sonlandığını söyledi. 

A+A-

Eğitim Öğretim yılının 1. döneminin sorunlarla sonlandığını belirten Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, “Yaklaşık 18 milyon öğrencimiz 2018-2019 Eğitim Öğretim yılı birinci dönemini karnesini alarak tamamlayacaktır. Sınav sistemlerinde ve müfredattaki değişiklikler, dernek ve vakıflarla imzalanan protokoller, derslik açıkları, kalabalık sınıflar, öğretmensiz okullar, ikili öğretim, taşımalı eğitim, personel istihdam sorunları, öğrencilerin cemaatlerin yurtlarına mahkûm edilmesi, çocukların örgün eğitim dışına itilmesi, sözleşmeli ve ücretli öğretmenlik gibi sorunlar maalesef bu öğretim yılına damgasını vurmuştur. Çok iyi bilmekteyiz ki son yıllarda MEB adeta proje çöplüğüne dönmüş her proje öncesinde eğitimde devrim gibi söylemler geliştirilmiştir. Eğitim sisteminde yıllardır yaşanan sorunların, bakan değişikliğine, büyük reformlar gerçekleştirileceği vaadiyle açıklanan vizyon belgelerine rağmen, 2018-2019 eğitim öğretim yılında da artarak devam ettiği görülmektedir. Eğitimde yaşanan yapısal sorunlar karşısında MEB’in somut ve çözüme dayalı politikalar geliştirmek gibi bir amacının olmadığı, eğitimde yaşanan ticarileşme ve özelleştirme uygulamalarının hız kesmeden devam edeceği görülmüştür” dedi.
Bilimsel Olmayan Eğitim Politikalarından Vazgeçilmelidir
Özgür Ulaş Yiğit eğitimin sorunlarından kurtuluşunun yolunun bilimsel olmayan eğitim politikalarının değiştirilmesiyle gerçekleşeceğine dikkat çekerek, “Daha önce defalarca söylediğimiz gibi eğitim sisteminde yıllardır yaşanan sorunların aşılmasının, çocukların nitelikli bir eğitime ulaşabilmesini sağlamak için bugüne kadar izlenen bilimsel olmayan eğitim politikalarını tamamen değiştirmekten geçmektedir. Yaşanan karanlık tablodan çıkışın tek yolu ise eğitimin eşit, parasız, bilimsel, laik ve kamusal niteliğinin arttırılmasıdır. Eğitim-İş olarak, parasız, bilimsel, demokratik, laik, ulusal ve karma eğitim mücadelemize, Atatürk ilke ve devrimlerini anlatmaya, haksızlığa, hukuksuzluğa maruz kalmış tüm eğitim emekçilerinin yanında olmaya devam edeceğiz. Yolumuz çağdaş uygarlık yoludur, yolumuz Cumhuriyet yoludur ve bu yoldan asla dönmeyiz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.