1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Yiğitler Çıkıyor Meydane !..
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Yiğitler Çıkıyor Meydane !..

A+A-

Türkiye 7 Haziran’da genel seçimlere gidecek.
Şeçimin heyecanı özellikle seçileceklerde artıyor.
Partilerden aday adayı olacak kimseler için kamuda çalışanlara bugün son gün.
Bazı kimseler ise son günü beklemeden adaylık için istifalarını verdiler bile…
Türkiye’de bu seçimin her seçimde olduğu gibi tansiyonu ve heyecanı yüksek olacak görünüyor. İktidar partisi olan AK parti bir taraftan Anayasa’yı değiştirecek kadar halktan milletvekili isteyecek, bir taraftan paralel yapı dediği grupta mücadele edecek, diğer taraftan ekonomiyi “sütliman” gösterirken, işsizlikle mücadele edecek. Çiftçiyi, esnafı, memuru, işçiyi, emekliyi sevindirmenin yollarını arayacak.
Bazı kurum ve kuruluşlara yeni elemanlar alınarak, adı konulmamış bir popülizm her dönemde olduğu gibi bu dönemde de yapılacak.
Görebildiğim kadarıyla AK partiye aday adaylığı için büyük bir akın olacak. Diğer partiler de aynı yoğunluk olur mu, olmaz mı bunu da hep birlikte göreceğiz.
Tabi ki, her parti kendi bünyesine uygun olacak, Türkiye’de kabul görmüş, çevresi, bilgisi Türk halkı tarafından kabul edilmiş, doğru, dürüst ve çalışkan insanları kadrosunda görmek ister. Bazı kimseler aday adayı, daha sonra listelerden seçilebilecek yerlerden aday olmak isterken, bazı kimselere de partiler kendileri seçime katılmaları için çağrı yapacaklar.
Dediğim gibi kamuda görev yapan ve aklında siyaset yapmak isteyen kimseler bugün” olmak ya da olmamak” adına kararını verip yollarına siyasette mi, bürokrasi de mi devam edeceklerine karar verecekler.
Birde plase aday adayları olacak. Bunların hesabı ise özellikle iktidar partisinden aday adayı olurlarsa gelecek görev yerlerini garanti etmeye çalışacaklar.
Konya için olaya bakarsanız, dünkü gazetelerde okudunuz. Benim bu yazıyı kaleme aldığım sırada bazı aday adayları meydanlara çıktılar bile. Bu aday adayları içinde en güçlüleri ve isimli birisi Panko Birlik Başkanı Recep Konuk. Daha sonra Konya Ticaret Odası başkanı Uğur Kaleli, Aklımıza gelen isimler arasında Bahri Dağdaş Araştırma Enstitüsü müdürü Fatih Özdemir, bildiğim kadarıyla Av. Veli Tolu. Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Mimar Dursun Kaplan.
Daha sonra aday adayları çoğalacak ve kendilerini meydanlara atacaklar. Söylenti çok. Her parti popülaritesi yüksek insanların kendilerinden aday adayı olacaklarına işaret ediyorlar.
Yalnız benim ve bir çok kimsenin isteği şu. Milletvekillerini biz seçelim. Yani halk seçsin. Liderlerin seçtiği kimseleri biz seçmek zorunda kalmayalım. Onun için partiler öncelikle ön seçim yapıp, bu sonuçlara göre liste hazırlamalıdırlar. Yoksa bunun adına demokrasi denilemez. Buna dense dense liderler sultası denir. Geçmiş dönemde ön seçim ya da, temayül yoklamalarında ilk sırada yer alanlar, baktık ki, listeye bile giremediler. O zaman delegeye de saygısızlık olmuyor mu?
Neyse bekleyip görelim ve yiğitlerin meydane çıkışlarını izleyelim. Bakalım kim kazanacak?
 

Bu yazı toplam 177 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum