1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. YILBAŞI KUTLAMAK MÜSLÜMAN’A HARAMDIR
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

YILBAŞI KUTLAMAK MÜSLÜMAN’A HARAMDIR

A+A-

Kargaşalarla, krizlerle dolu geçen 2017 yılının bitimine iki gün kaldı. Bilindik şeyler devam ediyor. Marketlerde, mağazalarda hummalı yılbaşı telaşı var. Halkımızın bir kısmı yeni yıla hoplaya zıplaya, tepine tepine girme planları yaparken bir diğer kısmı da bu durumu maddi kazanca çevirme uğruna elinden geleni ardına koymuyor. Kalan; duyarlı ve dini hassasiyetleri olan halkımızı sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Müslümanların yaşadığı bir ülkede dinimiz tarafından geçerliliği olmayan bu geceyi kutlama uğruna planlar yapan adı Müslüman kesimi anlamak oldukça güç ama onların bu planına dönük raflarında yılbaşı kutlama adına sayısız ürünü satma planları yapan market ve mağazalarında bu zillete katkıda bulunma uğruna yırtınması oldukça manidar. 
Buradan her yılbaşında zikrediyorum. Noel’in devamı olan bu geceyi Müslümanca yaşamak amacıyla Kuran-ı Kerim okumak ve ibadetle geçirmek mü’minler için büyük kazanç olacaktır. Fasıklar ordusunun elinde ki imkânların oldukça yüksek olması, insanların zihinlerine sirayet uğruna her durumu lehlerinde değerlendirme avantajlarının yüksek olduğu malumunuzdur.
Ne yaparsak yapalım, ne yazarsak yazalım havada kalıyor. Doğruya tıkanan kulaklar, dünyaya meyleden nefslerin benim gibi daha nice kardeşimin gazetelerden ve televizyon ekranlarından haykırdığı gerçekleri duyurma çabası karşısında kalabalıkların azımsanmayacak bir oranının sağır olduğunu görüyorum.
Anlaşılan o ki bu yılda büyükşehirlerin dev meydanlarında yeni yılın girişi havai fişekler eşliğinde, kiminin ise aldığı milli piyango biletine isabet etmesini ümit ettiği büyük ikramiye hayalleriyle karşılanacak. Sabahlara kadar içilecek variller dolusu alkollü içeceklerin sonunda yeni yıla bir yığın kalabalık ayık olmadan sarhoş kafayla adım atacak. Sokak köşelerinde içilen lanetin dışa vurumlarından sarhoş kusmukları göze çarpacak. 
Yeni yıla dua ve niyazlarla girmek yerine zilletle adım atılacak. Dillere pelesenk olan dünya Müslümanlarının içinde bulunduğu korkunç gerçekler göz ardı edilecek ve tüm olanlar kimilerinin bir kulağından girip diğerinden uçup gidecek. Müslümanların kurtuluşu uğruna yapılan tüm girişimler cılız sesler olarak belleklerden silinecek. 2017 yılına girerken de zulüm revaçtaydı. Aynı dilek ve temennilerle başladığımız yıl içerisinde gayrimüslimlerin İslam ümmeti üzerinde oynadığı oyunların farkındalığında olmadığımız için koskoca yıl boyunca her izlediğimiz haber bültenlerinde ümmete kusturulan kanın haddi hesabı yoktu. 
Bu hengâme içerisinde 2017 yılını da birkaç gün içerisinde Allah’ın izniyle bitireceğiz. 
Değişen bir durum olacak mı?
Bunu şimdiden kestirmek zor olmasa gerek. Anlaşılan o ki yeni yıla ülke olarak hiçte azımsanmayacak sayıda vatandaş, yaşanan onca olumsuz gelişmeye rağmen birkaç sahte gözyaşı sonrasında bildiğini okumaya devam edecek. 
Şu gerçeğe işaret etmekte yarar görüyorum. Yılbaşı ile Noel birbirinden farklı. Fakat yılbaşı eğlenceleri noel kutlamalarının devamı sayılabileceğinden yılbaşı gecesinde de gayrimüslimler gibi eğlenmek, çam kesip evi çamla süslemek caiz değil. Çünkü bayramlarında onlar gibi eğlenmek, onlara benzemek olur. Bizim dinimizde ki bayramlarımız olan ramazan ve kurban bayramlarını Müslümanca nasıl ihya ve idrak ediyorsak ve bu yaptıklarımızdan nasıl ecir ve mükâfatı hak ediyorsak, Hristiyanların nasıl ki kılları kıpırdamıyorsa bizim Müslümanlar olarak gayrimüslim âdeti olan yılbaşı kutlamalarında kendi benliğimizden koparak onlar gibi yaşamaya özenmemeliyiz
Yılbaşı münasebetiyle Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli yerlerinde milyonlarca çam fidanı Noel hurafesi uğruna kesilip yok edilecek. Hristiyan ülkelerde olduğu gibi, Müslüman ülkelerde de bu cinayetler işlenmemeli. Hristiyanlara benzememek için yılbaşı gecesi hindi yememeliyiz. Ya da yeseniz bile bunda yılbaşı kutlama amacı olmamalı sıradan günlük bir akşam yemeği niyetine yenmelidir. Ama doğrusu birkaç gün de olsa sonradan yemektir. O gecede kumar oynamak, tombala çekmek gibi oyunlar hiçbir zaman caiz değildir. Bu gece, gayrimüslimlere benzemek gayesiyle çeşitli yiyecek, içecek almak da caiz değildir.
Zikrettiğim gibi yılbaşı gecesi ile Noel farklı günlere tekabül etse de yılbaşı kutlamaları Noel’in devamı gibi görülmeye başlandığından Hristiyan âdeti olarak günümüze gelmiştir.
İsa (as), dünyada az kalıp göğe çıkarıldığından, kendisini de ancak 12 havari bilip, İseviler az ve asırlarca gizli yaşadıklarından, Noel gecesi doğru anlaşılamamıştır. 25 Aralık, 6 Ocak veya başka bir gündür. Kesin değildir. 
Âcizane buradan tavsiyem; yılbaşına iki gün kaldı. O gecede Müslüman olduğumuzu unutmadan mümkün mertebe birkaç sayfada olsa Kuranı Kerim okuyalım. Beş vakit namaz dışında nafile namaz ya da geçmiş namaz kılarak kendimizi kurtarmanın yoluna bakalım. Ya da dostlarımızla bir mecliste toplanıp bilgili bir hoca efendinin sohbetini dinleyelim. Müstefid olmaya gayret gösterelim. 
2018 yılının ümmetin kurtuluşuna vesile olmasını niyaz ediyorum.           

Bu yazı toplam 1375 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.