1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. Yılbaşı Kutlamalarında Gündeme Gelenler
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

Yılbaşı Kutlamalarında Gündeme Gelenler

A+A-

Yılbaşı kutlamalarını geride bırakalı neredeyse bir hafta oluyor. Fakat yılbaşında olan bazı olaylar hâlâ gündemi işgal etmekte devam ediyor. Bunların başında gelen olay ise Ortaköy’de bulunan bir gece kulübünün içinde gerçekleşen ve yerli ve yabancı 39 kişinin hayatına mal olan anarşik olaydır. Tabii bu olay hepimizin yüreğini yakmış bulunuyor.
Burada şunu söyleyebiliriz: Biz yaptığımız işlerin her ne kadar, kendimize göre, meşru ve doğru olduğunu düşünerek ve bilerek yapıyor olsak da bunu ters yüz etmeye çalışan kimselerin de devamlı aleyhimize çalıştıklarını asla unutmamalıyız.
Millet olarak eski pısırıklığımızdan kurtularak son yıllarda umulmayacak atılımlar yaptığımız da bir gerçektir. İçimizdeki muhaliflerimizi bir tarafa bırakın, bunu dış devlet ve güçler asla hazmedememektedirler.
Çünkü herkesin gözü üstümüzde bize ve yaptığımız işlere bakmaktadırlar. Dostlarımız seviniyor, düşmanlarımız da imrenerek bakıyor görünseler de bunların birer gösteriş görüntüsü olduğunu bilmeliyiz.
Takınacağımız tavırlar da buna göre olmalı.
Millet olarak bize düşen görev yaptıklarımızdan dolayı sevinmenin yanında daima birbirimizi desteklemek ve kim yaparsa yapsın, her güzel işten dolayı mutluluğumuzu ve memnuniyetimizi izhar etmeliyiz. Kötü olan veya öyle zannettiğimiz işleri gördüğümüzde de durup düşünüp, anlayıp doğrusunu öğrendikten sonra gerekli ve yerinde tenkitlerimizi yapmalıyız. Fakat ne yapılan veya söylenenden incinmeliyiz ve ne de başkasını incitmeliyiz.
Bilindiği gibi, bırakın yılbaşı kutlamalarını, her hangi bir yaş gününü kutlamanın bile bizim örfümüzde olmadığı bir gerçektir. Bu ve benzeri pek çok yaptığımız iş ve davranışlar, sonradan içimize girmiş ve bir görenek olarak kutlanmaya başlamıştır. Çoğu zaman da bu masum kutlamaların yanında gerek dinimizin ve gerek örfümüzün asla tasvip etmediği davranışlara yer veriri olmuşuz.
İşte bu durumu gören Sayın Diyanet işleri Başkanımız da bu konuda bir açıklamada bulunmuştur. Dikkat edilirse onun dikkatimizi çektiği husus masumane kutlanan yılbaşı eğlenceleri değil, o gecede işlenen ve dinimizce asla tasvip edilemeyecek iş ve oyunlardır.
Fakat ne yazık ki, bazı kimseler bu açıklamayı kendi davranışlarına bir müdahale olarak görmüş olmalı ki, hemen aleyhte açıklamalar arka arkasına gelmeye başladı. Bu konudaki itirazları ise kendilerinin lâik düşüncede oldukları ve istedikleri gibi yeni yılı karşılama ve kutlamalarında bulunabilecekleri şeklinde oldu.
Aslında Sayın Başkanın açıklaması ‘yılbaşını neye kutluyorsunuz?’ şeklinde değil, kutlamada dinin yasakladığı işleri yapmanın doğru olmadığını anlatmakta idi.
Çünkü İslâm dinini kabul etmiş ve o dine mensup olduğunu söyleyen kimselerin inandığı din kendilerine, içki içmeyi ve kumar oynamayı yasaklamıştı. İslâmiyet gibi bir dine inanarak ve bu dinin bir mensubu olarak inandığınız dinin yasaklamış olduğu içki ve kumar gibi şeylerle meşgul olmak yerine kendinize ve başkalarına yarayacak işler yapmanız daha uygun olacaktı diyordu.
Tabii bu söylemiş olduğu şeyler sadece inananlara bir hatırlatmadan ibaretti. Yoksa onları buna zorlamak da değildi. Zaten bunu yapma yetkisi ve uygulaması da olamazdı.
Bu durumu herkes bildiği hâlde, konuyu saptırmak isteyenler ve hatta bu konuda inananların sesini kısmak isteyenler bir parmak suda fırtına koparmaya çalışmaktadırlar.

Bu yazı toplam 405 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.