1. YAZARLAR

  2. Yaman ADAM

  3. Yılbaşı ve Mekke’nin Fethi
Yaman ADAM

Yaman ADAM

Yazarın Tüm Yazıları >

Yılbaşı ve Mekke’nin Fethi

A+A-

Yeni bir yıl yeni umutları, yeni beklentileri de beraberinde getirir.
Geçen ömrünün bir muhasebesini, muhakemesini, değerlendirmesini, özeleştirisini yapabiliyorsa insan; hayatının akışı konusunda yeni yıl için olumlu yönde bazı radikal kararlar alabiliyorsa ne mutlu! Yeni yılı bir yortu olarak algılıyorsa, Mekke’nin fethi olarak düşünüp ruhunda bir inkılap yaşamıyorsa; ruhundaki putları, yaşantısındaki bidatları terk edemiyorsa zararda demektir.
Yeni yıl umutlarını piyango biletlerine bağlayanlar; eğlenmeyi, mutluluğu şişe diplerinde arayanlar; felekten bir gün çaldıklarını sananlar ne yazık ki hüsrandadırlar.
Türkiye gibi birçok ülke tarafından kullanılan Miladî takvime göre yılın ilk günü; 1 Ocak ve resmî tatil. 31 Aralık’ı 1 Ocak’a bağlayan bu gece çamlar devrilecek, içkiler su gibi içilecek, hindiler kızartılacak, evlerde tombala oyunları döndürülecek, AVM’lerde alışveriş azgınlığı yaşanacak, meydanlarda geniş katılımlı kutlamalar, havai fişek gösterileri, konserler düzenlenecek, gece saat 24:00'e yaklaştığında geri sayım çılgınlığı yapılacak, medyada yapılan arsızca programlarla bu şölenler olağan hale getirilecek; insanlar düşüncesizce, neyi ne için ve kim için yaptığını bilmeden şeytanların maskarası olacaklar… Ve bütün bunlar bir Peygamber(Hz. İsa Aleyhisselam)’in doğum günü kabul edilen yılbaşı adına cereyan edecek öyle mi?! Çok yazık!...
Bir Müslüman için yılbaşı Hicri Takvimde Muharrem ayının 1'inde gerçekleşir. Hicri Takvim bir Ay takvimi olduğundan 354 güne denk gelir ve Miladî takvime göre her yıl 10-11 gün önce gerçekleşir.
İbranice Roşaşana(yeni yıl) ise Musevîlerin yılbaşıdır. Hamursuz Bayramı'ndan 163 gün sonra kutlanır.
Doğu Ortodoks Kilisesi'nde yılbaşı, Hz. İsa(as)'nın sünnet yıldönümüne de denk gelen 14 Ocak'da kutlanır (Jülyen Takvimine göre 1 Ocak). Ancak en büyük 12 Doğu Ortodoks Kilisesinin sekizi, iki tarihin aynı güne geldiği güncellenmiş Jülyen Takvimini benimserken(Bulgaristan, Kıbrıs Cumhuriyeti, Mısır, Polonya, Romanya, Suriye, Türkiye ve Yunanistan); Gürcistan, İsrail, Rusya ve Sırbistan Ortodoks Kiliseleri ise Jülyen Takvimi kullanmaya devam ederler.
Çin’de yılbaşı her yıl ilk kameri ayının yeni Ay gününde kutlanır. Bu da kabaca ilkbahara denk gelir. Miladi takvime göre 21 Ocak ile 21 Şubat arasındadır ve Çin'de yılın en önemli bayramı konumundadır.
İran takviminde yılbaşı, Norous(Nevruz) olarak ve ilkbaharın başında, yani 20 veya 21 Mart’ta kutlanır.
Tayland, Kamboçya ve Laos'da yılbaşı 13 Nisan'dan 15 Nisan'a kadar kutlanırken özellikle Tayland'da bu kutlama su dökülerek gerçekleşir.
Bizde ise bu kutlamalara alternatif olarak bu gece Anadolu Gençlik Derneği başta olmak üzere bazı sivil toplum kuruluşları tarafından “Mekke’nin Fethi” programları düzenlenir.
Mekke’nin birkaç münferit olay haricinde kan dökülmeden fethedilmesinin ardından Resûl-i Ekrem Efendimiz(sav), Kâbe-i Muazzama’nın kapısından Allah(cc)’a hamd ve senâdan sonra orada bulunanlara şöyle sesleniyor:
“Allah’tan başka ilâh yoktur. Yalnız O vardır. Onun şeriki yoktur. O, va’dini yerine getirdi, kuluna yardım etti, aleyhinde toplanan düşmanları tek başına perişan etti. Bilmelisiniz ki, Cahiliyye Devrine âit olup, iftihar vesilesi yapılagelen her şey; kan, mâl dâvâları, bugün, şu ayaklarımın altında kalmış, ortadan kaldırılmıştır.
Bütün insanlar Âdem’den (a.s.), Âdem de topraktan yaratılmıştır. Allah buyuruyor ki: ‘Ey insanlar! Sizi, bir erkekle bir dişiden yarattık; sonra da, birbirinizi tanıyıp kaynaşasınız ve aranızdaki münâsebetleri bilesiniz diye sizi milletlere ve kabilelere ayırdık. Allah katında en şerefliniz, Ondan en çok korkanınızdır. Muhakkak ki Allah her şeyi hakkıyla bilir, her şeyden hakkıyla haberdardır.’
Ey Kureyş topluluğu! Şimdi hakkınızda benim ne yapacağımı tahmin edersiniz?
Kureyşliler; ‘Sen kerem ve iyilik sahibi bir kardeşsin! Kerem ve iyilik sahibi bir kardeş oğlusun! Ancak bize hayır ve iyilik yapacağına inanırız’ dediler.
Bunun üzerine Rahmet Peygamberi(sav) şöyle dedi:
“Benim halimle sizin haliniz, Yusuf(as)’la kardeşlerinin hâli gibidir. Yusuf(as)’un kardeşlerine dediği gibi; bugün sizin için bir kınama yoktur! Allah, sizi affetsin. O, merhamet edenlerin en merhametlisidir. Ben, size ancak anlayacağınız, tutacağınız yolu gösterdim!”
Mekke’nin fethi ile hem Mekke’nin içi ve dışı putlardan temizleniyor, hem de Kureyş’in gönlü şirkten, tevhit nuruyla tertemiz oluyor.
Ya bizler bu fethi ruh ve beden dünyamızda ne zaman gerçekleştirip de cahiliye âdetlerinden ve pisliklerinden kurtulacağız?!
Bir sineğin kanadı kadar bile değeri olmayan şu dünya hayatında ne zaman hevâ ve heveslerimizden, dünyevî zevk ve isteklerimizden, kullara kulluktan kurtulup da yalnız Allah(cc)’ın kulu ve Rasûlü(sav)’nün ümmeti olacağız?!
Yeni bir yıl, yeni bir tövbe fırsatı olsun… Yeni ve hayırlı bir hayat yaşama şansı olsun…
2013'ün Konya’mıza, ülkemize, bölgemize, komşularımıza ve kardeşlerimiz olan Suriye halkına, Filistin halkına, Irak halkına, dünyanın bütün mazlum halklarına özgürlük, barış, huzur, istikrar getirmesini temenni ediyorum.


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.