Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

Yılbaşını Kutlamak

A+A-

İnsan hayatında yaptığı bazı işler vardır ki, bu işleri hatırladığında hisleri değişir ve yaptığı işten memnuniyet duyar. Bundan dolayı da kendisi daha önce takdir edilmiş olsa bile yine de bir takdir bekler ve en azından kendi kendine mutluluk hisseder.

Eğer mutluluk değil de acı ve gönlünde burukluk hissi uyandıran bir iş yapmışsa bunun hatırlanmasından veya hatırlatılmasından hiç de memnun olmaz. Ama iyi ve güzel olarak yapmış olduğu işleri sıkça hatırlamak ve yeri geldikçe de kendisini kutlamak ister.
Bu ruh hâli yalnızca kendi yaptığı işlerle sınırlı da değildir. Hayatında güzel olarak kabul ettiği ve kendisinde güzel intibalar bırakan olayın kendisi ve cereyan ettiği günler için de geçerlidir.
Kişinin sınıfını geçmesi, bir iş sahibi olması, evlenmesi gibi günler iyi mutlu olunan günlere örnek olabileceği gibi; sınıfta kalmak, yapılan bir maçta mağlup olmak gibi olaylar da insanın üzüntü duyduğu günler olabilir. Devletinin geçmişte kazandığı bir zafer yine sevinçli olması gereken gün olduğu gibi, bir sevdiği kişinin vefat ettiği gün de üzüntü duyduğu gündür. Dolayısıyla sevinçli olması gereken günün yıl dönümünde onu sevinerek kutlamak isterken, yakınını kaybettiği günü de üzülerek anmak ister.
Yılbaşı gecesi de özellikle asrımızda, insanların kutladıkları ve mutlu olduklarını çeşitli etkinliklerle gösterdikleri gün ve gecelerdendir. Fakat ben acaba bu gecede insanlar neye bu kadar mutlu olurlar diye hep düşünmüşümdür. Çünkü geride bıraktıkları yılda sevinecekleri günler olabildiği gibi, ondan daha fazla üzüntü duydukları günler de vardır.
Bu durumda yılın son gecesinde kutlamada bulunan bu insanlar, mutlu geçirdikleri bir yılı mı, yoksa mutsuz geçirdikleri bir yılı geride bıraktıkları için mi kutlamada bulunmaktadırlar?
Eğer geride bıraktıkları yılı değil de yeni yılı karşılıyorlarsa o yılın ne getireceğini bilmeden ona hoş geldin demek o yıla veya onu karşılayana ne kazandıracak?
Üstelik bu kutlamalar pek de masum olarak yapılmamakta aksine kişiye bazı zararlar da bırakmaktadır. İçki içerek, piyangoya para yatırarak dolayısıyla kumara bulaşmanın iyi olan bir yönü var mı? Ben bunda bir iyilik göremiyorum.

Bu yönleri dikkate alınırsa böyle bir kutlamanın İslâm’ın başlangıcından beri her hangi bir şekilde tavsiye edilmemiş olması dinimizin ne kadar gerçekçi olduğunu gösterir.
Fakat dinimiz, bizlere her iyi iş yaptığımız zaman Allah’a hamd ve şükür etmemizi; kötü bir iş yaptığımızda da Allah’a yönelerek O’ndan af ve mağfiret dilememizi tavsiye eder.
Bu sebeple böyle bir gecede bize düşen görev geride bıraktığımız bir yıl içinde ne yaptığımızı, ne gibi kendimize ve başkalarına yarayacak işler işlediğimizi veya kendimiz ve başkalarının zarar gördüğü veya göreceği işler yaptığımızı gözden geçirmeliyiz. Diğer taraftan yapmamız gerektiği hâlde yapmadığımız veya yapamadığımız ne gibi işler olduğunu göz önüne alarak kendimizi sorgulayıp hesaba çekmeliyiz.
Yaptığımız yaramaz işleri bırakmanın ve yapamadığımız faydalı işleri de yapabilmenin yollarını arayıp bularak yeni yıla bu yönde kendimizi hazırlamamız bizim için en kazançlı ve faydalı bir karşılama olacağından eminim.

İsterseniz bu yılbaşı kutlamalarını bu şekilde yani kendimize dönerek, kendimizi hesaba çekerek ve eksiklerimizle yanlışlarımızı düzeltebilmek için değerlendirmeyi bir deneyelim. Ne dersiniz?

Bu yazı toplam 415 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.