1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Yılbaşını kutlamıyoruz
Yılbaşını kutlamıyoruz

Yılbaşını kutlamıyoruz

Yaklaşan yılbaşı Türkiye’de her yıl olduğu gibi bu yılda kutlanacak. İslam dini ve kültüründe yeri olmayan bu kutlama, toplumumuzda oldukça ilgi görüyor. İl Müftü Yardımcısı Hamza Küçük, Yılbaşının Müslümanlıkla bir alakası olmadığını ve batının empoze et

A+A-

Yaklaşan yılbaşıyla birlikte vatandaşlar hazırlıklara başladı. Dinimizde ve kültürümüzde yeri olmamasına rağmen batıya özenen vatandaşlarımız, gerek çam ağcı süsleyerek gerek o güne özel güzel yemekler pişirerek gerekse eğlenmek için alışveriş yapmaya devam ediyor. İslam ile bağdaşmayan yılbaşı kutlamaları ve şans oyunlarının toplumumuzda rağbet görmesi ve harama sürüklemesi toplumumuzun kanayan yarası olduğunu ifade eden İl Müftü Yardımcısı Hamza Küçük, Ne Kur-an’ı Kerimde nede hadislerde böyle bir günle ilgili bir şeyin olmadığını ve Müslümanların bu günü kutlamasının sakıncalı olduğunu belirtti.

HİÇBİR DİNLE BAĞDAŞMIYOR
İslam dininde yılbaşı diye bir kültür, bir gelenek, bir dini vecibe olmadığının altını çizen Küçük, “Kur-an’ı kerimde özel bir gün olarak sadece Kadir gecesinden bahsedilir. Onun dışında özel bir zamana vurgu yok. Diğer kandiller hadislerde ve rivayetlerde söz edilir sadece” ifadelerini kullandı. Küçük, Yılbaşı kutlamalarının tamamıyla kültürel olduğunu ve hiçbir dinle bağdaşmadığını kaydederek şunları ifade etti: “İçinde bulunduğumuz çağlarda miladi takvime göre geliştirilmiş olan yılbaşının ise ne Müslümanların ne Hristiyanların ne de Yahudi diniyle de alakası yok. Söylentiye göre Hz. İsa’nın doğumu miladi yılbaşı olarak kabul edilmiş ama Hz. İsa’nın doğumu 26 Aralık’a denk gelir. 1 Ocak tamamen batı kültürünün bir takım eğlenme veya ekonomik ihtiyaçlardan dolayı üretmiş, insanların şuur altına işlemiş ve tüketim kültürünü empoze etmiş bir gündür.”

DİNİ BİR RİTÜEL OLARAK KUTLAMAK SAKINCALI
Yılbaşının dini bir ritüel olarak kutlanmasının sakıncalı olduğunu ifade eden Küçük, “1 Ocakta kutlanan yılbaşının Müslümanlarla, İslam dünyasıyla, Kur-anla hadisle bir alakası yoktur. Bu yılbaşını dini bir ritüel olarak kutlamak dinen sakıncalıdır. Sırf eğlence amacıyla herhangi bir dini kaygı düşünmeden sırf eğlence amacıyla kullanıp da eğlencenin dozunu arttırmadıkça bir sakıncası yok. Ama bu kutlamanın dozunu kaçırırsa ve herhangi bir dini gailesi olmasa da kutlamanın dozunu kaçırırsa, içki, kumar ve zina gibi dinin yasakladığı şeyleri bu eğlencenin içine katarsa o zamanda sakıncalı bir hale gelir” diye konuştu.

MÜSLÜMAN KENDİSİNİ MUHASEBEYE ÇEKMELİ
Yılbaşının normal bir gün olduğunu söyleyen Küçük, yılbaşında bir etkinlik yapılmak isteniyorsa Müslümanın kendini muhasebeye çekmesi gerektiğini belirtti. Küçük, “Yılbaşında illaki bir etkinlik yapmak istiyorsanız, 1 yıl daha geçti ve ben bu yılı nasıl değerlendirdim diye kendinizi muhasebeye çekebilirsiniz. Bu yılın geneline bakarak, sevabım neydi, günahım neydi? Geçen seneden bu seneye neler yaptım, kendime neler kattım, ibadetlerimi ve iyilik hasenatlarımı arttırabildim mi diye kendini muhasebeye çekmesi lazım” dedi. Kültürümüzde olmayan bir etkinlik için harcamaya gidilmemesi gerektiğini ifade eden Küçük, yılbaşında gereksiz harcamalardan ve şans oyunları gibi bataklıklardan uzak durulması gerektiğini ifade etti./Mesut Ercüment

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.