1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yılda 8 milyonu çöpe atıyoruz!
Yılda 8 milyonu çöpe atıyoruz!

Yılda 8 milyonu çöpe atıyoruz!

Gündelik hayatımızda çoğu zaman elektrikli aletleri prizde takılı bırakıyoruz. Gazetemiz unuttuğumuz veya fark etmeden yaptığımız bu davranışının bütçeye olan derin etkisini araştırdı.

A+A-


Bugün tüm evlerde cep telefonu, elektrikli süpürge, bilgisayar, buzdolabı gibi elektrikli aletleri kullanılıyoruz. Ancak sıkça kullandığımız elektrikli aletleri, işimiz bitmesine rağmen çoğu zaman prizde takılı bırakıyoruz. İhmal ettiğimiz bu davranış ise hem cebimizi hem de enerjimizi etkiliyor. Konya’da 600 bin hane hesap edilerek yaptığımız araştırmada şehirde günlük, aylık ve yıllık tükettiğimiz boşa enerji ve bu enerjinin cebimize yansımasını gözler önüne serdik.
600x338adaptorler-prizde-bos-olarak-takiliyken-elektrik-ceker-mi.jpg
GÜNLÜK 150 VOLT, YILDA 54 KİLOVAT!

TÜİK verilerine göre Konya’da bir hanede yaklaşık 4 birey ikamet ediyor.  Araştırmamızda ise 5 adet elektrikli aletlerin ortalama 3 volt(v) güç tükettiğini hesapladık. Buna göre toplam 5 alet 3v üzerinden 15v güç tüketimi gerçekleşiyor. Bu aletler günün 10 saati sürekli fişte olduğu düşünüldüğünde 15x10= 150 voltluk günlük enerji kullanılıyor. Günlük 150 voltluk enerji ayda 30x150=4.500 kilovat(kv), yıllık ise 4.5x12=54 kilovat enerjinin boşa gittiği anlamına geliyor.  
32 MİLYON 400 BİN KİLOVAT BOŞA ENERJİ
Tek hane üzerinden yapılan bu araştırmanın Konya’daki yaklaşık 600 bin hane üzerinden yapıldığını düşünürsek, 54x600.000= 32.400.000 kilovat olduğunu hesaplarız. Para olarak düşündüğümüzde ise 32.4x0.25= 8 .100.000 TL. Yani 1 yıl içerisinde Konya’da prizde takılı bırakıldığı için giden toplam 32 milyon 400 bin kilovat  enerji, 8 milyon 100 bin TL’de para kaybı yaşanmakta olduğu gözler önüne serilmekte.
FAZLA ŞARJ BATARYAYI OLUMSUZ ETKİLİYOR
Bazen önemsemediğimiz veya aklımıza gelmeyerek gözden kaçırdığımız, prizde boşa giden onlarca enerji ve para hem bütçemizi hem de çevremizi etkilemekte. Uzmanların konu ile ilgili önerisi ise elektrikli aletlerin kullanımının ardından fişten çıkarılmaları. Diğer yandan bilgisayar, telefon gibi sıkça kullandığımız aletlerin bataryalarının şarjları da yanlış dolduruluyor. Geceden sabaha kadar elektronik aletlerin şarj edildiğinde tam dolduğu inanışı, yanlış olduğu gibi fazla şarj dolumu bataryayı da yoruyor. Boşa tüketilen güç ise cebimizi ve  enerjimizi düşürüyor. 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.