1. HABERLER

  2. KONYA

  3. YILDIZ: YERLİ ÜRETİMLE İTHALATIN ÖNÜNE GEÇECEĞİZ
YILDIZ: YERLİ ÜRETİMLE İTHALATIN ÖNÜNE GEÇECEĞİZ

YILDIZ: YERLİ ÜRETİMLE İTHALATIN ÖNÜNE GEÇECEĞİZ

Edip Yıldız, yaptıklarını icraatlar ile Türkiye’de örnek bir yapı haline geldiklerini söyledi. Yıldız, doğru adımların atılması ve güvenilir ıslah projeleri ile kısa sürede ithalatın önüne geçebileceklerini ifade etti.

A+A-

Sürdürülebilir üretimin olabilmesi için üreticinin her şartta korunması gerektiğini vurgulayan Konya Damızlık ve Sığır Yetiştiricileri Birlik Başkanı Edip Yıldız, asıl olanın üretim ve üretici olduğunu söyledi Yıldız, “Üretici ürettiği üründen yani sütten zarar etmemesi gerekiyor. Bunun bilimsel açıklaması ise 1 litre süt sattıktan sonra 1 kilo 300 gram yem alabilmesi gerekiyor. Buna süt-yem paritesi deniyor. Bu pariteye uygun bir fiyat açıklanacak üretici olarak şuan bunu bekliyoruz. Yonca, saman, silaj gibi tüm ürünlerde artışlar oldu. Türkiye bu zor dönemlerini sadece üreterek aşacaktır. Bunun olmazsa olmaz şartı üreticinin her konuda korunmasıdır. Üretimin korunması gerekiyor” açıklamalarını yaptı. 
Üreticiye hizmet için varız
Hizmet birimi olarak Konya merkez ve ilçelerde yaptıkları projelerden bahseden Edip Yıldız, “Doğan hayvanların küpelenerek kayıt altına alınma görevi devlet bize devretmiş durumda. Yıllık 300 bin ve üzerinde küpe takıyoruz. Bu hizmeti ücretiz olarak üreticimize veriyoruz.70-80 bin arasında yıllık suni tohumlama yapıyoruz. Bu rakamda Konya’daki yapılan tohumlamanın 3te 1’i birlik olarak yapıyoruz. Ultrason muayenemiz var. 60 bin civarında muayene yapıyoruz. Ayak bakımı ile Konya Büyükşehir ile ortak çalışma yapıyoruz. Proje’nin 3’üncü yılındayız. Yıllık 10 binin üzerinde ayak bakımı gerçekleştirerek üreticiye hizmet veriyoruz. Bu hizmetleri veren Türkiye’de ikinci birlik yok.” dedi. 
Dünya’ya örnek gösterilen birlik haline geleceğiz
Üreticiyi temsil eden yatırımlara yöneldiklerini ifade eden Başkan Yıldız, “Süt satış organizasyonumuz her gün devam ediyor. Günlük 800 ton bandında süt satışı yapmaktayız. Konya Damızlık Birliği olarak kendimizin süt işleme tesisimiz var. Bakanlık ile ortak proje olarak birinci 500 başlık çiftliğimize ek olarak ikinci 500 başlık çiftlik daha kazandırdık. Hastalıklardan arilik için il müdürlüğümüze başvuru yaptık. Kısa sürede prosedürü tamamlayarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştireceğiz. Bin başlık hastalıklardan ari, isteyen üreticilerimize damızlık teminini yapacağız. Et entegre tesisimizde kısa sürede inşaatında başlayacağız. 2019 yılında bu yatırımı bitirmiş olacağız. Ardından yem fabrikamızı hayata geçirmek istiyoruz. Yem fabrikası ile de 16 bin metrekarelik bir alanımız var. 2020 yılında da bu yatırımı tamamlamak istiyoruz. Tüm yatırımlar bittiğinde Dünya’da örnek bir yap haline geleceğiz” eklinde konuştu.
Büyükbaş ve küçükbaşta Türkiye lideriyiz
Merkez bir yapı olduklarını ifade eden Başkan Edip Yıldız, Konya’nın tamamında yayılmış ıslah birliği olduklarını anlattı. Yıldız, “ 24 şube yapısıyla potansiyel olan ilçelerde şubeleşerek hizmetlerimizi götürüyoruz. Damızlık birliği olarak 24 ilçede günlük 800 ton sütü üreticiden alarak sanayiye pazarlayan bir yapıyız. Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkta Türkiye’de birinci sırada yer alıyoruz. Et, süt ve yumurta üretiminde Türkiye lideriyiz. Büyükbaşta 1 milyon küçükbaşta 1 milyon 700 bin hayvanımız var” şeklinde konuştu
Kadını üretime dahil olması gerekiyor
Genç çifti projesi ile köyden kente göçü durdurmak istediklerini anlatan Yıldız, “Genç nüfusumuz oldukça yüksek. Genç Yetiştirici Platformu hayat geçirdik. Büyük ölçekte uzun vadede gençlerin yaptığı işten para kazanır hale gelmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Burada anahtar kelime kadındır. Kadının üretime dahil edilmesi üretimin devamlılığı için oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz. Sürdürülebilir ve verimli üretiminde ailecek çalışma olduğunu savunuyoruz” dedi. Halil Yılmazer

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.