1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. YILIN YARISI SEÇİM LAKIRTISIYLA GEÇECEK
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

YILIN YARISI SEÇİM LAKIRTISIYLA GEÇECEK

A+A-

Bu sene önemlidir. Çünkü ilk diliminde tüm ülkeyi ilgilendiren mahalli seçimler gerçekleştirilecek. Vatandaşımız evinden çıkıp gittiği okulda kendi rızasıyla oy kullanmanın tadına varacak. Üç beş yılda da olsa vatandaş olarak hatırlanmış olmanın verdiği hazla oyunu kullanacak. Şu bizim gazımızı aldıkları oy hakkı aslında önümüze konan en süslü kandırmacalardandır. Oyunu alana kadar önümüze konulan bir kaç kandırmaca ve dimağları harekete geçiren sloganlarla aslında bize yaşatılanı hep farklı hissederiz. Vatandaşımıza bir çift gülen göz ve üç beş sıcak mesaj ilettiğiniz zaman ondan mutlusu yoktur. İşte bir seçime daha günler sayıyoruz. Çoğu vatandaşımızda bir heyecan bir coşku hakim. Mensubu olduğu siyasi partinin oy patlaması yapması için gecesini gündüzüne katarak çalışmak ve seçim gecesi sandıklar açıldıkça içinde ki fışkıran coşku patlamasını yaşamak için adeta programlanmış. Bakın Thomas Reed konuyu ne güzel özetlemiş: “Yeryüzündeki kötülüklerin yeni yasalar aracılığıyla çözülebileceği inanışı, insanlığın kapıldığı en ciddi hezeyanlardan biridir”. Bizler devletin çeşitli kademeleri için insan seçmiyoruz. Seçtiğimiz ve seçeceğimiz devlet şiddetinin dozunun ne olacağıyla ilgilidir. Yani ortada bir devlet varsa, siz sizi daha az ezecek olanı seçersiniz geçersiniz.  Sizi daha az sömürecek olduğuna inandığınız lidere yahut ta partiye oy verirsiniz.  
Demokrasi toplumlarında aslında yaşanan budur. Tüm ülkeler için geçerlidir. Seçim zamanı seçtiğiniz lider yukarıda da izah ettiğim gibi sizi en az inciteceğine inandığınız kimsedir. Sanmayın ki gelen her kim olursa olsun sorunlarınızı kökten halletmek suretiyle sizi nefeslendirecek. Aslında çoğunun sizin aldığınız nefesinizde dahi gözü vardır. Bindiğiniz araba, oturduğunuz daire, yediğiniz ekmek, içtiğiniz su, bindiğiniz toplu ulaşım aracı, gittiğiniz semt pazarında ki aldığınız envai çeşit sebze ve meyveler, sistemin sizi yolmak için birer vasıtasıdır. 
Bunları çoğunlukla görmenizi engelleyecek heyecan yüklü sloganlar ve seçim müzikleri daha kolay sindirebilmeniz için önünüze atılmış görüntü ve kulak hoşluğundan öte anlam taşımazlar.
Yıllarca bunu yaşamadık mı? Tabi olduğunuz oluşumun vitrininde ki bir kaç simanın dayanılmaz konuşma yeteneğine ve karizmatik görüntülerine yakalanıp kendinizden geçmediniz mi?
Olması gereken bu muydu?
Belki de buydu, Ama içimizde ki ses bize hep farklı haykırdı. Duymak istediklerimizin inanmak istediklerimizin ardından koşturduk yıllarca. 
Halkımız şu an oy kullandıklarının elleriyle yasalaşmış büyük oranlı vergilerle yıpratılıyor. Ama o kadar kanıksamış ki yaşadığı buhranın farkına dahi varamaz hale gelmiş. İkilem içinde oradan oraya savruluyor. Sonuçta gönül verdiği sistemi idare edecek yapılanmanın dayatması karşısında ezim ezim ezilme pahasına fanatik yapısının etkisinden sıyrılamıyor.   
Ama sonuçta oy vermek önemlidir. Çünkü sokakta tekmelenerek öldürülmekle hastane sıralarında ücretsiz ve etkin bir sağlık sistemi kurulamadığı için ölmek arasında seçim size yaptırılır.
Oy vermemek kurtuluş mudur? Ne yazık ki ortada bir “oy” varsa hâlâ, versen de vermesen de o oy senindir ve sen sisteminsindir. Yalnızca oyu vermek/vermemek üzerinden kurulmuş seçim stratejilerinin hepsi iktidarın kucağına oturmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Çünkü oy vermekle vermemek arasındaki farkın kendisinde iktidarın tahtı vardır. O makama kim oturur ve bu iki hali de kontrol altında tutarsa egemen odur.
Siz kullandığınız oy sonrasında artık esaretinizi kullandığınız yahut ta iktidara gelen tarafından yönlendirilecek kalabalıkların içerisinde ki bir isimsiniz. 
Ölüm gösterilerek sıtmaya razı edilmiş bir toplum olmanın gereğini yaptıracaklar. Kendinizi her zaman sorumlu hissedeceksiniz. Birileri sizin için canhıraş çaba gösteriyor olgusuyla oradan oraya koşturulacaksınız. Ama nihai mutluluk asla gelmeyecek.
Mart ayından sonra şirin görünen çehreler aynı dozda sürüyor gibi görünse de artık sizi yolmak için kollarını sıvıyor olacak. 
Teselsül bu şekilde sürecek.  
 

Bu yazı toplam 897 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.