1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Yine Başaracağız
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Yine Başaracağız

A+A-

Türkiye bulunduğu yer itibariyle cennet gibi bir vatan. Bu topraklar üzerinde binlerce yıldır tüm medeniyetler, birçok devletler hükümran olmuş, ülkemizin her bir bucağında tarih, kültür, dini objeler ve tarihten gelmiş geçmiş insanların medeniyet kalıntıları var.
Yine 1071 de Alpaslan’ın orduları Malazgirt’te Bizans ordularını dize getirmiş ve o tarihten sonra Anadolu kesin ve kesin Türk yurdu olmuştur. Ancak Türkleri buradan atmak için gerek cephe, gerekse siyasi oyunlar ve savaşlar yapılmış, yapılmaya da devam edilmektedir.
Türkiye hem Avrupa, hem Asya ve Ortadoğu ülkesidir: Kullandığımız, kullanamadığımız yer üstü ve yer altı kaynakları ile daha insanlığa uzun yıllar yetecek değerlerimiz vardır.
Böyle olunca da dünyada dost ve düşmanlarımızın gözü Türkiye üzerindedir. Coğrafi ve beşeri olarak zor bir bölgede yaşıyoruz. Ülkemiz dünyanın kilit noktalarından biri. Bu toprakları atalarımız kanı ve canı pahasına bizlere bırakmışlardır. Bu cennet vatan için uğruna atalarımız kanlarını canlarını verdi, bugünde gerekirse vermeye devam edilmektedir.
Geçmişe bir bakalım. Hatta öyle ki, TRT’nin yayınlarından “Diriliş Ertuğrul” yine FİLİNTA, yine Settülbahir’i izlemek, Çanakkale, Dumlupınar, Sakarya Meydan savaşlarına göz atmak insanlarımıza bir fikir vermeye sanırım azda olsa yetecektir. Bu dizileri bizlere uyanışımız için hazırlayanlara teşekkür ediyorum. Yıllarca Türk ve Müslüman olan Türk toplumuna bunlar anlatılmadı. Zaten okuma özürlü toplum olarak doğru ve dürüst okuyamadık. Ancak görerek ve izleyerek bu değerlerimizi görüyoruz.
Balkanlara adım attık, bir büyük medeniyet kurduk. Üç kıtada hâkimiyetimiz 6 yüzyıl sürdü. Bu geniş topraklarda Osmanlı adaleti ile barış, huzur ve istikrar havzası oluşturduk.
Hıristiyan Avrupa İstanbul'u unutamadı. İrili Ufaklı 24 Haçlı seferi yapıldı ama, amaçlarına Avrupa ve Hıristiyanlar ulaşamadı. İsteklerini buzdolabına koydular. Cennetin anahtarını vaat ettiler. Sonuç alamadılar. Bugün biz zayıf olsak bunlar yine aynı emel içinde durmaktadırlar. Balkan topraklarındaki egemenliğimizi hazmedemediler Orta çağlarda Haçlı Seferleri düzenleyerek bizi buralardan söküp atmak istedi. Anadolu Selçukluları bunları her defasında geri püskürttü. Allah onların kabirlerini cennet etsin.
Bu isteklerinden hiç vazgeçmediler. Sonunda Balkanları terke mecbur kaldık. Bilmem gördünüz mü ? Selimiye'nin zarif minareleri sınır bekçisi oldu.
Sevr Antlaşması'yla bizi Orta Anadolu bozkırlarında birkaç vilayete hapsetmek istediler. Milletimiz buna razı olmadı, son bir şahlanışla İstiklal Savaşı'nı kazandık. Sınırlarımızın çoğu yapaydı, coğrafi şartlara uymuyordu. Hısım akrabalarımızın, soydaşlarımızın bir kısmı dışarıda kaldı.
Osmanlı’nın yıkılmasıyla Atatürk’ün önderliğinde 1923 yılında Cumhuriyet kuruldu, yoksul ve yorgunduk. Nüfusumuz 16 milyona inmişti. Toplu iğneyi, diş fırçasını dışarıdan alıyorduk. 40-50 yılda ancak kendimize gelebildik. Demokrasiyi, çok partili sistemi benimsedik. Seçim sisteminin her türlüsünü denedik. Yine en son 7 Haziran’da gördük ki koalisyon kültürümüz
zayıftır. Koalisyon hükümetleri döneminde yıllarımız heba oldu. Kalkınma hamleleri güçlü tek parti zamanlarında gerçekleşti. 7 Haziran seçimleri sonrasındaki tabloda kaos yaşandı. Yenilenen 1 Kasım seçimleriyle AK Parti yüzde 50'ye yakın oy aldı. Yeni bir sıçrama devrini yakalama imkanı doğdu. Başbakan Konya’dan çıktı.
Dünya’nın gözü Türkiye’deydi. Komplo teorilerine inanmak istemezdim. Son seçimler öncesi ve sonrasına bakıyorum. Oynanan oyun öylesine kalleşçe, öylesine haince ki… Rus uçağının düşürülmesi sonucu, yedi düvel karşımıza geçti.
Güneydoğu'daki hendekli PKK direnişi can sıkmaya başladı. Asker ve polisimiz, masum vatandaşlar, çocuklarla şehit veriyoruz. Dileyelim ve destek verelim bu kan akışı dursun.
Ankara’daki faciadan sonra, Sultanahmet bombası imajımıza büyük zarar verdi. Ruslarla bozuşmamız ekonomide yara açarken, bomba ile turizm gelirlerimiz tehdit altına girdi.
Ancak Milletimiz sağduyu sahibi. Devletimiz güçlü. Karamsarlığa gerek yok. Atalarımızın dediği gibi Yüksek dağların başında duman eksik olmaz. Büyük başın derdi büyük olur. Biz güçlü ve köklü bir milletiz. Bugüne kadar ne badireler atlattık. Milletçe biraz sıkıntı çeksek de bunların da üstesinden geleceğiz. Yeter ki inancımızı ve birliğimiz kaybetmeyelim. Düşmanlarımızı içte ve dışta Türk Milleti, Türk ordusu ve güvenlik güçleri dize getirecektir. Biraz sabır ile bunları beklemek zorundayız.
 

Bu yazı toplam 154 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.