1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Yine Sağlık, Yine Şikayet
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Yine Sağlık, Yine Şikayet

A+A-

Türkiye’yi bilemem .
Konya’da gün geçmiyor ki, sağlık ve Milli Eğitimden şikâyet duymayalım.
Doğru, yanlış bunları araştırmakta ilgili kurumun amirlerine düşer.
Konya büyük kent. Eski köyler, beldeler mahalle oldu. Başta büyükşehir ve metropol ilçe belediyeleri olmak üzere diğer ilgili kurum ve kuruluşlar buralara hizmet götürmeleri gerekmektedir. Tabi ki, bu kurumlar karınca kararınca hizmet götürebilirler ama, yeterli mi, orasını o mahalle halkına sormak gerekir.
Konya’da geçtiğimiz günlerde sağlık sektöründe bazı hastanelerde sıkıntı olduğunu iki kez yazmıştım. Bazı değişikliğe ve iyileştirilmeye gidildi. Dün bir yerde otururken Tepekent mahallesi muhtarı Ramazan Aksoy oraya geldi ve ilgiliye derdine anlatmaya çalıştı ama, pek sonuç aldığını ve tatmin olduğunu sanmıyorum.
Tepekent mahallesi eski Tepeköy beldesidir. Burada yaklaşık 5 bin nüfus yaşamaktadır. Yazın ne ise ama, kışın sıkıntılar dağ gibi büyümektedir.
Muhtar Ramazan Aksoy’un anlattığına göre burada bir sağlık ocağı bulunuyor. Aile hekimleri var var olmasına ama, doktorlar sabah saat 09-10.00 gibi gelip, öğleden sonra 14.00 civarında mekanlarını terk ediyorlar.Bunların bir çalışma saati yok mu ? Vatandaş yeterli hizmeti alamıyor. Üstelik muhtarın anlattığına göre burada cumartesi ve Pazar günleri de bulunmuyorlar. Ayrıca sağlık merkezinin ısınma problemi de bulunuyor.
Muhtar Sağlık merkezinde hemşire bulunmasına karşın ebe bulunmamaktadır. Kent merkezine yakın olan Tepe kent kış şartlarında ulaşım oldukça zor yapılmaktadır.
Bir başka sıkıntı da ismi bizce malum olan Selçuklu’da bir ilköğretim okulundan geliyor. Burada bir bayan öğretmen velilerle adeta kavga halinde. Veliler kendisiyle diyalog kuramıyor. Bayan öğretmen çocuğun velisi babası ise, ya da erkek ise görüşmek istemiyor. Benimle babanız değil, anneniz görüşsün. Onları muhatap almıyorum demektedir.
Bu bayan öğretmenin öğrencilerinin bir kısmı öğrenmenin tavırları nedeniyle kayıtlarını başka sınıf ve okullara aldırtmaktadır. Eğitim ve öğretim yılılra sınıf mevcudu 27-28 kişi iken, şu anda 20 civarına düşmüştür. Burası Türkiye Cumhuriyeti Devleti. Öğretmen hanım usul dairesince erkekle de görüşecek, sorunları konuşup paylaşacak, bayanlarla da. İran’da yaşamıyoruz. Veliler bu durumdan ve öğretmenden şikayetçiler.
Tabi ki burada bir konuyu da dillendirmek gerekir. Okullarımızda öğretmen açığı yoksa bile, idareci açığı var. Bir çok okulda müdür yok vekille iş götürülüyor. Onlarda yapmak istediklerini vekil olmaların nedeniyle yapamıyorlar.
Bunları ilgililerin dikkate alacağını sanıyorum., Okullarımız bir an önce asıl müdürlere kavuşturulmalıdır.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum