1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yoksulluk Ülkenin temel sorunlarından biri
Yoksulluk Ülkenin temel sorunlarından biri

Yoksulluk Ülkenin temel sorunlarından biri

Türk-İş Konya İl Temsilcisi Abdülkadir Tamak, “ Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamaların toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 4.515,3

A+A-

Türk-İş Konya İl Temsilcisi Abdülkadir Tamak, Dört kişilik ailenin açlık sınırı 1.386,yoksulluk sınırı 4.515 TL, mutfak enflasyonu aylık yüzde 1.81 oranında artış gösterirken, asgari ücret net 1.300TL/Ay ve fakat bir kişinin geçim maliyeti 1.712 TL?ay oldu.

Yoksulluk ülkenin temel sorunlarından biri olmaya devam etmektedir. diyen Türk-İş Konya İl Temsilcisi Abdülkadir Tamak, “ Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırmasının 2015 yılı sonuçlarına göre; medyan gelirin yüzde 60’ı dikkate alınarak belirlenen yoksulluk sınırına göre yoksulluk oranı yüzde 21,9’dur. Diğer bir ifadeyle ülkede yaşayan her beş kişiden biri, devletin resmi kurumunun belirlediği kritere göre, yoksuldur.
Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) yirmi dokuz yıldan bu yana her ay düzenli olarak “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırması yapmaktadır. Bu alanda yapılan ilk çalışmadır. Araştırmayla, çalışanların içinde bulundukları geçim şartları ortaya konulmakta ve değişim izlenmeye çalışılmaktadır
TÜRK-İŞ Araştırmasının Eylül 2016 ayı sonucuna göre; Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1.386,22 TL, Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamaların toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 4.515,37 TL olmuştur.Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise 1.711,50 TL olarak gerçekleşmiştir. “dedi.
Ayrıca Türk-İş Konya İl Temsilcisi Abdülkadir Tamak, önceki gün vatanı için şehit düşen 11 askere Allahtan rahmet, ailelerine başsağlığı dileğinde bulundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.