1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. YOKSULLUK VE ENFLASYON
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

YOKSULLUK VE ENFLASYON

A+A-

Türkiye’de en alt kademe ile en üst kademe maaş alanların arasında akıl almaz, kapanmaz bir uçurum var.
Asgari ücret  2 bin 115 TL.
Enflasyon rakamları açıklanıyor, insanın aklı duruyor.
Pazar- Market ateş pahası.
Bir aile  reisi, gerçi reis bile kalmadı ya,   4 kişinin ihtiyaçlarını bir haftalık mutfak ihtiyaçlarını karşılamak için gittiğinde bir –iki poşet vasati bir yiyecek aldığında 150-200 TL. den daha az para harcamadan dönmüyor.
Temizlik malzemeleri zaten el yakıyor.
Kira, elektrik, su , başladı bile yakıt faturaları ile bir aile nasıl geçinir bilmiyorum.
Daha ev kirası yok.
Bunun yanı sıra bazılarına  maaşlarına zam yapılıyor, işçiye, memura, emekliye yok.
Türk-İş'ten yapılan açıklamaya göre açlık sınırı 2 bin 58 TL, yoksulluk sınırı ise 6 bin 705 TL oldu.Türk-İş, Ekim ayında açlık ve yoksulluk sınırı rakamlarını açıkladı. Buna göre dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 2.058 TL, yoksulluk sınırı ise 6.705 TL oldu.
Yaşa, geçinde görelim bakalım.
Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 6.705,08 TL, Evli olmayan-çocuksuz bir çalışanın ‘yaşama maliyeti' ise aylık 2.526,14 TL olarak hesaplandı.
Evli iki çocuklu ve eşi çalışmayanlar için asgari ücret 2.115 TL. Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı ise bu ay 2.065 TL olarak belirlendi. Yani eve tek bir asgari ücret giren dört kişilik bir aile karnını doyurduktan sonra geriye 57 TL kalıyor!
Türk-İş'in açlık sınırını hesaplarken uyguladığı bir hesaplama yöntemi var. Bu yönteme göre çocuk ve yetişkinlerin günde almaları gereken kalori miktarları hesaplanıyor. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Teknolojisi Yüksek Okulu'ndan alınan rakamlara göre yetişkin bir erkek günde 3500 kalori, yetişkin bir kadın günde 2300 kalori, 15-19 yaş arası erkek çocuk 3200 kalori ve 4-6 yaş arasındaki çocuk 1600 kalori almak zorunda.
Yoksulluk sınırı ise zorunlu ihtiyaçlar için yapılması gereken toplam harcama tutarını ifade ediyor. Burada TÜİK'in yaptığı Hane halkı Tüketim Harcamaları Anketi sonuçlarına bakılıyor. Ailenin toplam harcamaları içinde gıda harcamasının payı bu çalışmanın sonuçlarına göre yüzde 30 olarak tespit edilmiş. Yani aile bütçesinin yüzde 30'unun Ağustos ayında 2.058 TL'ye denk gelmesi gerekiyor ki bir aile açlık sınırının üstünde olarak sayılabilsin.
Yayınlanan son rapora göre Avrupa ülkelerinde gelir dağılımı eşitsizliği oranları belli olurken, Türkiye’nin raporda 2’nci sırada olduğu belirlendi. Böylelikle Türkiye’deki gelir dağılımı eşitsizliği oranının 8,7 olduğu gözlemlendi
Ülkelerin gelir dağılımı eşitsizliğine yönelik yapılan raporu incelediğinde, Avrupa İstatistik Ofisi verilerinden ve medya yansımalarından derlediğim bilgilere göre, Türkiye gelir dağılımı eşitsizliğinde Avrupa 2’ncisi oldu. Böylelikle Türkiye nüfusunun en zengini olarak tanımlanan yüzde 20’lik kısmının genel gelirin yüzde 47,30’una sahip olduğu görülmekte. Buna bağlı olarak en yoksul yüzde 20’lik kesimin ise genel gelirin sadece yüzde 6.29’una sahip olduğu görülüyor. Gelir dağılımı eşitsizliğinde Sırbistan’ın Türkiye’den 0,7 puan önde olarak, 9,4 oran ile Avrupa’da ilk sırada olduğu saptandı. Türkiye’yi 8,2’lik oran ile de Bulgaristan takip ederken, Slovenya’nın 3,4 puan ile en az gelir eşitsizliğine sahip ülke olduğu kaydedildi.
Bütce açığımız yılın son günlerine doğru giderken dağ gibi.
Yeni vergiler ve zamlar gün geçmiyor, ülke insanının sırtına yükleniyor.
Bütün bunların yanında ise  Türkiye  milyonlarca mültecilere ve Suriyelilere bakmaktadır. Bazı vatandaşlar bunu görünce de kinayeli olarak soruyor:
“Bizde Suriye vatandaşı mı olsak !..”
***   
Yazımı bir fıkra ile bağlayayım. 

hh.jpg
 

Bu yazı toplam 693 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.