1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. YOKUŞ’ TAN TEKLİF
YOKUŞ’ TAN TEKLİF

YOKUŞ’ TAN TEKLİF

İyi Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş,  özelleştirilen şeker fabrikalarının yeniden kamulaştırması için kanun teklifi verdi.

A+A-

İyi Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş,  özelleştirilen şeker fabrikalarının yeniden kamulaştırması için kanun teklifi verdi. Yokuş, ülkemizdeki şeker fabrikalarının hayati önemine vurgu yaptığı açıklamada;
“Dünyadaki en kaliteli şeker pancarı üretimi ülkemizde yapılmaktadır. Şeker pancarının yan ürünleri olan pancar posası ve melas adı verilen hayvan yemi,  hayvan besleme açısından oldukça önemlidir. Cumhuriyet tarihimizin başlangıcından itibaren şeker fabrikalarına büyük önem verilmiştir. 1923 tarihinde Uşak Terakki Ziraat T.A.Ş kurulmaya başlayan milli fabrikalarımız ve 2001 yılları arasında tamamen yerli sermeye ile kurulan ve işletilen toplamda 30 şeker fabrikası kurulmuştur. Cumhuriyet sonrasında nüfusun arttığı her dönem için şeker fabrikaları kurulmasına karşın 2002 yılından itibaren ülkemizde kamu eliyle şeker fabrikası kurulmamıştır.” Şeklinde ifade etti. 
Yokuş, ‘Kamuya ait şeker fabrikalarının özelleştirilmesinden sonra, ne yazık ki, ülkemizdeki şeker pancarı tarımı çok büyük kayıplara sebebiyet vermiştir. 14 şeker fabrikasının alelacele özelleştirilmesi sürecinde, birçok hukuki usulsüzlükler yapılmıştır. Pancar üreticisi çiftçilerimiz ağır mağduriyetler yaşamıştır. Şeker fabrikalarında çalışan yaklaşık iki bin işçimiz işini kaybetmiştir. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi, Türk çiftçisine ve işçilerimize ağır bir bedel olarak yansımıştır. “Zarar ediyor” bahanesi ile yola çıkanlar, Türk insanına nişasta bazlı şekeri (NBŞ) yedirmeyi planlamaktadırlar. Nihai hedefleri, ABD 'nin şeker devi olan Cargill firmasına hizmet etmektir. 
Ülkemizdeki ekonomik kalkınmanın gerekliliği, şeker tarımın sürdürülebilmesi, pancar çiftçisinin üretimi, mevcut istihdamın küçümsenemeyecek boyutlarda olması ve insan sağlığı açısından büyük önem sahip olan doğal şeker pancarı, özel sektöre bırakılamayacak kadar hayati önem taşımaktadır.”
Bu hususlar doğrultusunda, Meclis Başkanlığına kanun teklifi verdiğini belirten Yokuş, 
“Milli ekonomimize destek, istihdam ve insan sağlığı açısından şeker fabrikalarımızın kamuya yeniden kazandırılması gerekmektedir. Bugüne kadar ihale usulü özel sektöre satılan, tüm şeker fabrikalarımız ve aynı zamanda satışı yapılan ancak devir işlemleri yapılmayan fabrikalarımızın da devir ve ihale işlemlerinin iptali için kanun teklifi verdim.” KERİM ATICI
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.