1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Yol Gösterenler
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Yol Gösterenler

A+A-

Genel seçimler yapıldı.
Sonuçlar ortada…
AK parti birinci, CHP 2., MHP 3. HDP ise 4. Parti olarak Türkiye Büyük Millet Meclisine girdi. Yalnız benim kabul edemediğim bir şey var. Kısaca bunu da belirtmek isterim.
AK Parti yaklaşık yüzde 41, CHP 25, MHP 16, HDP 13, diğerleri ise yüzde 4,5 oranında oy aldılar.
AK Parti 258, CHP 125, MHP 80, HDP 80 milletvekili çıkardılar.
Avrupa ve demokratik ülkelerde AK parti’nin aldığı oy oranı ile tek başına iktidar olunmaktadır. MHP yüzde 16 oy alıyor 80, HDP yüzde 13 oy alıyor, bu partide 80 vekil çıkartıyor. Bu sistem adil değildir. Bunu partiler oturup baraj meselesi ile yeniden yapılandırmalıdırlar.
Hani meşhur bir söz vardır.
“Bu ülkede hukuk herkese bir gün lazım olur” diye. Onun için bu sistemde güçlü olanlar belki bugün için istemezler ama yarınlarda bu sistemin adil olmayışından dolayı yarınlarda lazım olduğunu işte gördük.
Tabi ki önce hükümet kurulmalıdır.
İki gündür TV’lerde basında hep bu konuşuluyor. Hükümet nasıl kurulacak?
Herkes bir senaryo ile söze başlıyor.
Yine eskilerin bir sözü ile devam edelim :
“ Öküz çamura çöktü mü, yol gösteren çok olur”
Bizim ülkede herkes siyaset bilimci olup çıktı.
Ancak şu gerçeği ve halkın mesajını iyi okumak lazım.
Halk Ülkenin çıkarlarını korumak, Birlik ve beraberliğin bozulmaması için milli mutabakat hükümeti, milli koalisyon istemektedir. Milletin bu mesajını anlamayan gelecekte yok olup gideceğini düşünmekteyim.
Kimse bundan kaçmamalıdır.
Bu ülke bizimdir.
Her parti, her lider ortadaki bu cenazeyi kaldırmak için görev almalıdır. Yoksa kaybeden Türkiye kurtulur. Bu geminin içinde hepimiz yaşamaktayız. Kardeşçe yaşamaya devam için ortak hükümet kurulmalıdır.
Daha işe başlamadan ise erken seçimden bahsetmek yerinde değildir. Çünkü bu ülkede sık seçim yapmak her şeyi ters düz eder. Ülkenin kaynakları boşa harcanmış olur. Seçimden sonra ekonomideki durum ortadadır. Döviz, altın aldı başını gidiyor. Piyasalar tedirgin, ne yapacaklarını bilmiyorlar. Bunları rahatlatmak gerekir. Halkın refahı, işçinin, emeklinin, asgari ücretlinin durumu ve hayat standartları öncelikli olarak ele alınmalı, Açılım yeniden gözden geçirilmelidir. Yolsuzluk iddiaları varsa, bunu yapanları korumadan, kollamadan yargıya götürülmelidir.
Ondan sonra erken seçim düşünülmelidir. Yeni bitirdiğimiz seçim sürecindeki gürültü kirliğini halkımız yeniden yaşamak istememektedir.
O halde yazımı Şems- Tebrizi’nin bir sözü ile bitireyim:
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.