1. YAZARLAR

  2. Yaman ADAM

  3. YOLUMUZ NİĞDEYE DÜŞTÜ-1
Yaman ADAM

Yaman ADAM

Yazarın Tüm Yazıları >

YOLUMUZ NİĞDEYE DÜŞTÜ-1

A+A-

TYB Konya Şubesi olarak 2013’ün on yedinci programını önceki hafta sonunda Niğde’de icra ettik. “Yazılacak çok şeyimiz var” gezilerinden birisi için Torosların zirvesine iki günlük bir yolculuk yaptık.
Gazeteci, yazar, fotoğraf ve sinema sanatçılarından oluşan bir grup Konyalı olarak, Anadolu’nun binlerce yıllık geçmişine tanıklık etmiş antik adı Nahita olan Niğde’ye doğru “Bismillah” dedik.
Karapınar-Ereğli üzerinden nasıl geçtiğini anlayamadığımız üç saatlik yolculuğun ardından Niğde’nin girişinde, araları on üş kilometre mesafede olan Bor ilçesine/Belediye Başkanı Sıtkı Erat’ın misafiri olduk. Sıtkı Bey, yazar ve sanatçı dostu, gönül adamı... Niğde İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Akıncı’yla birlikte bizi karşıladılar. Celalettin Bey’in de Konyalı olduğunu öğrendik. Sıfır sorunla Millî Eğitim gibi bir kurumu başarıyla yönetiyor olduğunu öğrendik. Öğrenci ve öğretmenlerin yeni sisteme göre bina ve kılık kıyafet problemlerini kısa zamanda çözmüş sempatik, cana yakın, harika bir eğitimci.
Belediye başkanı Sıtkı Bey, kendi hizmet döneminde oluşturduğu Üstün Park’ta hoş bir sohbet eşliğinde öğle yemeği ikramında bulundu. Başkanımız Köseoğlu da kendilerine “Karatay” kitabını takdim ettiler.
Bor’un merkez nüfusu 40 bin; köyleriyle birlikte toplam nüfusu ise 60 bin civarında. Bor, Osmanlı’nın barut ihtiyacını karşılıyormuş. Dercilik mesleği revaçta. Bor Belediyesinin, kültür hizmetleri kapsamında Ahmed Kuddusî hazretlerinin eserlerini bastırıyor olması oldukça sevindirici.
Üstün Park’ın hemen alt tarafında;
“Bor şehri nûr şehri” ve “Şehr-i emin”
Diye vasıflandırarak teveccüh gösteren, henüz ana rahminde;
“Bil ana rahminde beni ki, etmişem takdis ânı,
Anam işitmiştir bunu Kuddusiyem, Kuddusiyem.”
Terennümü ile Cenâb-ı Hakk’ı zikreden Anadolu evliyalarından Kutb-u Âzâm, Ahmed Kuddusî Hazretlerinin muhterem babaları Hacı Seyyid İbrahim Efendi(k.s)’nin türbesinde Fatihalarımızı okuduk.
Roma devrinden kalma Kemerhisar (Tyna) su kemerlerini ve bu kemerlerin su kaynağı olan havuzu görüyoruz. Rehberlerin ilgi çekmek için uydurdukları güya zamanın kraliçesi/Kleopatra’nın 21x62,1 metre ebâdında ve 2,5 metre derinliğindeki bu havuzu sütle doldurup süt banyosu yaptığı yalanını da tarihler tutmasa da gülüşerek dinliyoruz. Bu yalana rehberimiz de pek inanmış görünmüyor fakat yine de böyle bir rivayetin olduğundan söz ediyor. KOP Basın ve Halkla İlişkiler Danışmanı olan rehberimize gösterdiği ilgi ve alakadan dolayı çok teşekkür ediyoruz.
Gümüşler’e uzanıyoruz ve dünyanın tek gülümseyen Meryem Ana Freskinin bulunduğu yer altı şehrini geziyoruz. Kaya, tepeden girilerek işlenmiş; 8. İla 12. Yüzyıllar arasında dört katlı bir yer altı Ortadoks manastırı inşa edilmiş. Su kuyusundan mezarlığına kadar her türlü müştemilâtı içinde bulunuyor. Dünyada tek olduğu söylenen üç boyutlu ve gülümseyen bir Meryem Ana freski’nin karşısında hangi açıdan bakarsanız bakın size gülümsediğini görüyorsunuz.
Manastırdan dışarı çıkınca da Yine bizleri gülümseyerek karşılayan Gümüşler Belediye Başkanı Bayram Akdoğan’la karşılaşıyoruz. Aynı zamanda Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan’ın da kardeşi olduğunu öğreniyoruz. Ahmet Köseoğlu’nu soruyor. Biz de kızlarının sınavından dolayı gelemediğini ve çok selamları olduğunu söylüyoruz.
Başkanımız M. Ali Köseoğlu, kendilerine “Karatay” kitabını takdim ediyorlar.
Ve Çamardı’na, Torosların zirvesine doğru yola koyuluyoruz.
(Devam edecek)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.