1. YAZARLAR

  2. Yaman ADAM

  3. Yolumuz Niğdeye Düştü-3
Yaman ADAM

Yaman ADAM

Yazarın Tüm Yazıları >

Yolumuz Niğdeye Düştü-3

A+A-

“Anadolu medeniyetinin, Selçuklu medeniyetinin, Şehir medeniyetinin, Sevgi ve hoşgörü medeniyetinin kaynağı Konya’dan gelenlere selam olsun.” Hitabıyla karşılandık Niğde’deki Yazarlar ve Sanatçılar Derneği’nin mekânı olan Ak Medrese’de…
Niğdeli Şair Hüseyin Kirişçi’nin hoş geldiniz şiiri eşlik etti şaşkınlığımıza…
“Bir gün bakarsınız toz duman savrulur
Güneşi çıkar da yakar kavurur
Gurbetten eş dost yola koyulur
Niğde’de yazın tadı bir başka olur

Adana’dan gelen trenin yükü hasret
Pozantı, Çiftehan, işte geldik bereket
Gardaşım bak Niğde’ye az kaldı sabret
Niğde’de yazın tadı bir başka olur

Bor’a geldik mi heyecan doruğa ulaşır
Çiçekler açar Niğde yeşile kavuşur
Eş dost Tepebağı’nda buluşur
Niğde’de yazın tadı bir başka olur”

Diye devam eden şiirin ardından Yazarlar ve Sanatçılar Derneği âşıklarının sazlı-sözlü atışmalarıyla yorgunluğumuzu unuttuk...
“Mütevazı günümüze
Hoş geldiniz merhabalar
Selam sevgi bizden size
Hoş geldiniz merhabalar

Toplandık hep aynı yaştan
Aynı fikir ve inançtan
Selam sevgi en ön baştan
Hoş geldiniz merhabalar

Mevlana torunlarından
Niğde Toros dağlarından
Hakk medrese ocağından
Hoş geldiniz merhabalar”
Bir şehri anlamlı kılan, o şehrin kültür, edebiyat, sanat alanlarında yapmış olduğu kalıcı ve tarihe not düşülen faaliyetleridir. Bu tür faaliyetler şehri ön plana çıkarır, duyurur, kendinden söz ettirir.
Konya’da gerçekleştirilen Necip Fazıl etkinlikleri de Niğde’de yankı bulmuş olmalı ki; gıpta ile izlediklerini ve aynı etkinlikleri veya benzer etkinlikleri Konya’yı örnek alarak Niğde’de yapmak için uğraştıklarını söylediler.
TYB Konya Şube Başkanımız M. Ali Köseoğlu, Niğde’deki kültür edebiyat ve sanat gündemini “Defter-K” ile zaten bildiğimizi ve takip ettiğimizi hatırlattı.
Köseoğlu konuşmasında; Konyalılar olarak Anadolu’nun en etkin kültür sanat etkinliklerini icra eden bir sivil toplum kuruluşu olduğumuzu biliyoruz ama Niğdelilerin kültür sanat çalışmalarını da kendimize dâhil ediyoruz. Onları hiçbir zaman kendimizden ayrı tutmuyoruz.
Niğde İl Milli Eğitim Müdürümüz ile Müdür yardımcımızın ve Çamardı kaymakamımızın Konyalı olmaları ve canla başla hizmet etmeleri açıkçası bizi onurlandırdı ve şımarttı. Bu nedenle aynı kültürlerin ve toprakların insanları olduğumuzun altını çiziyoruz diyerek İbrahim Dıvarcı’nın editörlüğünü yaptığı Anadolu Selçuklular Fotoğraf Albümü’nü (YAZ-SAN- BİR) Yazarlar ve Sanatçılar derneği başkanına takdim etti.
Tarihçi yazar Yücel Kemandi’nin Selçuklu’dan bu yana sivil ve askerî mimarî içerikli kısa tarihi konuşmasını zevkle dinledik.
Mustafa Karaçelebi de “hoş geldiniz” diyenlere nispetle bir “hoş bulduk” türküsü dillendirerek sazın telerine dertli dertli dokundu.
İsmail Detseli, “Selam Getirdik Dostlar” başlıklı şiiriyle karşılık verdi. Bu arada ikinci, üçüncü çaylarımızı da yudumlayıp bu tarihi binadan(1409-1410 yılarında Karamanoğlu Hükümdarı Alâeddin Ali Bey’in oğlu Ali Bey tarafından yaptırılan ve ufak tefek resterasyonun dışında günümüze kadar orjinalliğini koruyarak ayakta kalan Ak Medrese’den) ayrılıyoruz ve İlhanlılar devrinde Niğde valiliği yapan Seyfeddin Sungur Ağa tarafından 1335 yılında yaptırılan Sungurbey Camii’nde namazlarımız edâ ederek Niğde kalesine / Tac kapısında kadın partresi gölge ışık oyunuyla beliren Alâeddin Camii’ne çıkıyoruz.
Rivayete göre Taş ustası, hükümdarın kızına âşık olur ve kızın silüetini Tac kapının üst kısmına dikkatli bakıldığında ve günün belirgin vakitlerinde görülecek şekilde nakşeder.
Kaleyi ve saat kulesini de gezdikten sonra akşama yakın bir vakitte Niğdeli dostlarla ve Niğde’de görev yapan Konyalı hemşehrilerimizle vedalaşıyoruz.
Niğde İl Milli Eğitim Müdürü Konyalı Celalettin Ekinci, kurumunda kılık kıyafet sorununu çözmüş; her öğretmen dersine istediği kıyafetle girebiliyor. Hiçbir öğretmen diğer öğretmenin kılık kıyafetinden rahatsız olmuyor. Niğde’nin YGS başarısı 36.sıradan 12.sıraya yükselmiş.
Kız Meslek Lisesi’nde yapılan bir ankette öğrencilerin tamamı Kur’ân-ı Kerim okumayı biliyor ve bu dersi seçiyor.
TYB Konya Şubesi’nin bu iki günlük “Yazılacak Çok Şeyimiz Var” gezisinde bizimle yakından ilgilenen KOP İdaresi Basın Koordinatörü Halil İbrahim Tongur’a, İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci’ye, Çamardı Kaymakamı Mehmet Fevzi Dönmez’e, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Yusuf Tüfekçiye, Okul Müdürü Musa Dalkılıç’a, Edebiyat öğretmeni Murat Soyak’a ve ismini hatırlayamadığım misafirperver dostlarımıza gönülden teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.