1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Ali ACAR

  3. Yönetici Olmak Ateşten Gömlek Giymeye Benzer
Prof. Dr. Ali ACAR

Prof. Dr. Ali ACAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Yönetici Olmak Ateşten Gömlek Giymeye Benzer

A+A-

Gerçekten de idarecilik, yöneticilik çok mesuliyetli bir iş.
Her şeyden önce idareci, yönetici âdil olmak ve emrinin altındakilere adaletle davranmak zorundadır.
Adaletin olmadığı yerde zulümler görülmektedir. Bu açıdan inançlı idareciler, yöneticiler âdil yani adalet sahibi olmakla yükümlüdürler ve bunu yapmaya görevlidirler.
Ne demek adalet sahibi âdil insan? Adalet sahibi, “adaletin gereklerini yerine getiren, yönetimin hangi kademesinde olursa olsun, emrinin altındakileri adalet sınırları içinde sevk ve idare eden, her türlü hak ve ödevlerini adalet terazisi ve insaf ölçülerine uygun bir tarzda tatbik eden, kısacası; adalet sıfatı ile nitelenmeyi hak eden yönetici” demektir. Yönetime geldiğinde adalet ölçütlerinden ayrılan, desteklemeyenlere her türlü haksız eylem ve davranışlarda bulunanlar ise adil yönetici olamazlar. Yönetici işbaşına geldiği zaman yapacağı projelerle, kurumunun ya da bağlı olduğu birimi geliştirmeye ilişkin işlerle uğraşmalıdır. Yönetime geldiği zaman kişilerle değil yapılacak işlerle iştigal etmesi gerekir. Bu konuda yöneticilerin ve insanlarımızı aydınlatan güzel hükümler yer almaktadır.
“Her biriniz birer çobansınız ve yönetiminizde bulunanlardan sorumlusunuz. İmam (devlet reisi) çobandır ve yönettiği kimselerden sorumludur. Erkek evinin çobanıdır ve eli altındakilerden sorumludur. Kadın, kocasının evinin çobanı (muhafızı)dır ve ondan sorumludur. Hizmetçi, efendisine ait malın çobanıdır ve ondan sorumludur.“ diyen Peygamber Efendimiz (sav) “Emr olunduğun gibi dosdoğru ol; onların heveslerine uyma ve şöyle de: Allah’ın indirdiği Kitaba inandım ve aranızda adaletle hükmetmekle emr olundum.” (Şûra, 15) derken âdil olmanın önemini bütün açıklığıyla ortaya koymuştur.
Adil olmayı emreden ayet ve hadisler oldukça fazladır. Bu ayet ve hadislerde âdil yöneticinin vasıfları sayılmakta, adaletli olmaları halinde alacakları büyük mükâfatlardan bahsedilmektedir. İslâm dininde âdil yönetici; Allah’a (cc) inanır, yaptıklarından veya yapmakla mükellef olduklarından, öncelikle Allah’a (cc) karşı sorumlu olduğunun bilincindedir. Rabbi ile karşılaşacağına ve dünyada iken yaptıklarından sorguya çekileceğine iman eder, kötü akıbetten sakınır.
Adaletin olmadığı yerde zulüm hâkim olur. Yine ayet ve hadislere baktığımızda âdil olmayan, emrinin altındakilere adaletli davranmayan idarecilerin, yöneticilerin çekecekleri cezalar dile getirilmektedir.
Âdil yöneticinin Allah (cc) katında üstün bir derecesi, kullar arasında da saygıdeğer bir makamı vardır. “Hiç şüphesiz ki Allah size, emanetleri ehline teslim etmenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder.” (Nisa, 58)
Resulullah Efendimiz (sav) de bu makamın ne olduğunu hadislerinde şöyle beyan etmiştir: “Kıyamet günü, insanların Allah’a en sevgilisi ve meclis bakımından en yakını âdil imam (devlet reisi), Allah’ın en sevmediği ve meclis bakımından en uzağı zalim imamdır.”
“Üç sınıf insan vardır ki, duası Allah katında reddolunmaz: Âdil devlet reisi, iftar edinceye kadar oruçlu ve mazlumun duasıdır.”
“Her kim bana itaat ederse, şüphesiz Allah’a itaat etmiş olur ve her kim bana isyan ederse, Allah’a isyan etmiş olur. Her kim imama (devlet reisi) itaat ederse şüphesiz bana itaat etmiş olur ve her kim imama isyan ederse bana isyan etmiş olur.

İnsan söz konusu olduğu zaman yaptığı hatalar ve haksızlıklar anlatıldığı zaman onlara doğruymuş gibi önce kendisi sonra çevresini inandırmaya çalışırlar. Özellikle çevresindeki ekipleri, yardımcıları ve onu yönlendirenleri dikkate alınması gerekir. “Sizden önceki nesillerden aklı başında kimseler (insanları) yeryüzünde bozgunculuk yapmaktan alıkoysalardı ya! Ancak içlerinden kendilerini kurtardığımız pek az kimse bunu yapmıştı. Zulmedenler ise içinde şımartıldıkları refahın ardına düştüler ve günahkâr kimseler oldular.” (Hud:11/116) Allah bu anlayıştaki yöneticilerden tüm toplum ve kurumları beri kılsın. "Ahir zamanda devlet başkanlarının yanlarında, devletin disiplin işlerini yürütmekle görevli öyle memurlar geleceklerdir ki: Allah’ın gazabı ile kalkar yine gazabı ile yatarlar. Böyle kimselerle dost olmaktan kaçınınız.”(Camiu’s-sağir. c.1,hds:46) 

Bu yazı toplam 945 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.