1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Yöneticilerimiz Görmüyor Mu ?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Yöneticilerimiz Görmüyor Mu ?

A+A-

Konya fiziki olarak, kültürel olarak her geçen gün büyüyor.
Bu büyümeye paralel olarak ta ihtiyaçlar artıyor. Yeni düzenlemeler gerekiyor.
Konya büyükşehir ama, zaman zaman daralan imkanlar içinde büyük bir köy gibi olmaktadır.
Büyükşehir olmanın sıkıntıları elbette olacak. Büyükşehir’de yaşamaya razı olanda bu sıkıntılara katlanacak.
Ancak bu sıkıntıların giderilmesi noktasında da özellikle belediyelerimiz, mülki amirlerimize büyük iş düşmekte ve sorunları çözmede projeler üretmelidirler.
Büyük şehrin külfetlerini çekiyorsak, nimetlerinden de faydalanmamız lazım. Gözle görülen ise büyükşehirde park ve bahçe çalışmaları var. Daha iyisi yapılabilir mi?
Elbette yapılabilir. Çünkü bizim insanımız iyi şeylere layık.
Sanırım Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Akyürek görmektedir yada bu işle ilgili olanlar gördüklerini başkana rapor etmektedirler. Son zamanlarda belli günlerde yoğun olmak üzere, hemen her gün şehir merkezinde caddeler araçlara yetmemektedir ve trafik sıkışıklığı yaşanıyor. İnsanlar kaldırımlarda zor yürüyor. İnanın cumartesi günü Atatürk stadından gazeteye aracımla yarım saatten fazla bir zamanda gelebildim. Baktım acaba trafik kazası varda ondan dolayı mı sıkışıklık var. Hayır. Sadece trafik sıkışıklığı vardı. Trafik polisleri araç trafik akışını rahatlatmak için yön değiştiriyordu.
Şehrin sorunu ve ihtiyacı sadece park, bahçe yapmak değildir. Tramvay hattı ve seferleri yine bildiğiniz gibi. Nalçacı caddesi üzerinde bazı çalışmalar mı, desem yoksa yolu daraltma mı desem bilmiyorum ama, bence bu çalışmalar kazalara da adeta davetiye çıkartıyor. İşte geçtiğimiz gün bir motosikletli kazasında bir kişi hayatını kaybetti. Tramvay ile 15-20 Km.lik mesafe bir saate yakın zamanda gidiliyor. Yeni tramvaylar belki gösteriş olarak güzel ama, hızlı değil, yada yollar uygun olmadığı için, duraklar düzenlenemediğinden hız yapamıyor. Bir başka konu da bu tramvaylar eskiyi aratıyor. Yolcu ve koltuk sayısı diğer eski tramvaylardan daha az. Seçim öncesi başlatılan Alaaddin- Adliye hattında bir kıpırdanma yok.
Geçen hafta İzmir, İstanbul, Trabzon’dan misafirlerim vardı. Şehri gezdirdim. Bazı müze ve ören yerlerinde ziyaretler yaptık. Misafirlerimizin Konya ile ilgili olumlu sözlerinden mutluluk ve gurur duydum. Ancak bazı şeylerde canımı sıktı. Mesela Alaeddin Caddesi dahil, bazı yerlerde fahişelerin attığı kartlar dikkat çekiciydi. Sarraflar caddesinde adım attığınız yerde fahişe kartları vardı. Onları sordular, cevap vermekte zorlandım. Bunları temizlemek elbette belediyelerin işi ama, acaba bu kartları atan insanları yakalamak ve şehir dışına çıkartmak, cezalandırma yolunda çalışmak Emniyet Müdürlüğünün işi olsa gerek.
Konya büyükşehir. Günün belli saatlerinde ve Pazar günleri kent merkezindeki merkez ilçeler içinde her cadde ve sokak arap parkı gibi. Kamyonlar, tırlar ana cadde üzerine park yapıyorlar. Bunlar için bir yaptırım yok mu? Burası kasaba değil ki, köy hiç değil. Belediye- Emniyet Müdürlüğü iş birliği ile bunun önüne geçilmelidir. Birde yaz ayları başladı. Özellikle akşamın belli saatlerinde motor sesleri, egzoz sesleri, fren sesleri nedeniyle balkonlara çıkamıyoruz. Sokak dügünlerine bir düzen getirilmeli. Asker uğurlamalarda insanlar biraz saygı göstermeli. Bunlar için Emniyet cezai yaptırım getirmeli. Gecenin saat 01.00- 02.00 de konvoy yapılıp gürültü kirliliği, gereksiz klakson çalmalarının önüne geçilmelidir. Çocuklarımızın mutlu olması, sünnet düğünleri elbette haklarıdır.Ancak başkalarını rahatsız ederek, trafik kazalarına sebep olarak değil. Çoluk- çocuk hasta kimseler uyku uyuyamıyor. Susturucu sökülmüş motorların eksozu patlatılmış taksilerin trafikten men edilmesi gerekir ya da gerekli cezalar uygulanmalıdır. Yoksa iki dakika ekmek almak için, ilaç almak için trafiği aksatmadan duran araçlara ceza yazmak marifet değil. Bununla görev yapılmaz. Kamyon garajı çevresinde keşmekeşlik tam bir facia. İnsanlar bir birine saygı göstermiyor. Hak- hukuk hak getire.
Konya’mızın bir büyük ihtiyacı da çevre yolu. Uzun zamandır yılan hikâyesine dönen bu meseleyle kimse ilgilenmiyor. Ne oldu Konya Çevre yolu. Bununla kim ilgilenecekse bir su yüzüne çıkartılmalıdır. Yarınlarda Yeni stat yapımı tamamlanınca hizmete açılacak. Şimdiden buraların nasıl bir trafik karmaşasına teslim olacağını merak ediyorum. Şimdiden tedbir alınması gerektiğini belirtiyorum.
 

Bu yazı toplam 252 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum