1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. YSK, seçim güvenliğini kaybettirdi
YSK, seçim güvenliğini kaybettirdi

YSK, seçim güvenliğini kaybettirdi

CHP Konya İl Başkanı Mehmet Ali Ünal ve Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt birlikte düzenledikleri basın toplantısında referandum sonucunu değerlendirdi.

A+A-

Basın Toplantısında konuşan CHP Konya İl Başkanı Mehmet Ali Ünal, Sandıklar Hayır ile dolu iken, Evet çıktı. YSK bu referanduma karışmıştır. Siz milletin YSK mısınız? Yoksa tek adamın mı? Sorusunu sorarken, CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt’ta, YSK’nın seçim güvenliğini kaybettirdiğini ve bu referandumun yeniden yapılması gerektiğini söyledi.

İl binasında yapılan basın toplantısında CHP Konya İl Başkanı Mehmet Ali Ünal, “ Mevlana Müzesi arkasındaki çalışmaları haber yapmak isteyen Kanal 42 Televizyonu muhabirlerine taşeron firmanın çalışanları tarafından yapılan saldırıyı kınıyoruz. Görevleri sadece kamuoyunu bilgilendirmek olan kanal 42 muhabirlerine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” dedi.

Ünal, referandumda sandıkların Hayırla dolu olmasına rağmen YSK’nın evet döndürmesinin referanduma gölge düşürdüğünü ifade ederek, “16 Nisan’da, 23 Nisan için, Cumhuriyet için, 19 Mayıs için, 30 Ağustos için, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için, cumhuriyet rejiminin değişmemesi için, tam özgürlükler ve demokrasi için sandığa gittik. Sandıklar Hayırlar ile dolu iken Evet çıktı. YSK bu referanduma karışmıştır. Siz milletin YSK mısınız? Yoksa tek adamın mı? Diye buradan soruyoruz. Ülkenin geleceği karardı. Daha aydınlık Türkiye için varmısınız? Varsanız. Yarınlar bizim olacaktır. Unutmayalım. Zorluklar büyüdükçe umutta büyür ve en karamsar olduğumuz anlarda bile başarı uzanıp tutacağımız kadar yakınımızda durur. Yeter ki sen iste ve birlikte isteyelim. Bir ülkede, ülkeyi idare eden hükümet ve politikacılar kabadayı olamazlar. Kıyak yapamazlar, yalakalık yapamazlar. Millete verdiği sözü ve yemini tutan yiğit politikacılar olmalıdır. Görüldiki devletimizi kurma ve yönetmede Atatürkçüler daha başarılı olmuştur. Görüldiki Milletin evlatları her türlü tuzaktan ve yalandan uzak, ülkeleri için çalışanlardan olmalıdır. Kazamız mübarek olsun. Türk Milleti adına son kararı veren YSK, aldığı kararla tek adam kararını vererek ülkeyi böldü. Oylanan yeni anayasa ile ne olduk. Kazanan kim oldu. Devlet mi yoksa milletimi mi oldu? İktidarın şimdi yapacağı bellidir. O gazi meclisi, yasama, denetleme ve yargı yetkisini anayasa değişikliğiyle sıfırlayıp bir tek şahsın eline teslim etmektir. Türk Milleti bundan sonraki anayasasız ve mühürsüz bayramınız kutlu olsun” diye konuştu.

Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt’ta YSK’nın seçim güvenliğini kaybettirdiğine dikkat çekerek, “Demokrasinin olmazsa olmaz koşulu adil, eşit, herkes için eşit koşulların olduğu bir seçim olmasıdır. Böylesi bir seçim yaşamadık. Hayır’ın yasaklandığı Evet’in ise devlet eliyle desteklendiği bir seçim geçirdik. Biz o kadar eminiz ki sandığa Hayır girdi. YSK mühürsüz oyları geçerli sayarak Evet’e döndürdü. Bu referandum ülkemiz için hakarettir. Hayırcısı da Evet’çisi de bu ülkenin aziz yurttaşıdır. YSK milli iradeyi yok sayarak Evet’i çıkarmıştır. Oyuna sahip çıkan sahip çıkan vatandaşlarımıza copla saldırtamazsınız. Anarşist diyemezsin. Bu seçim mühürsüz ve ahlaksızdır. Meşrutiyet aramayın. Bu seçimin namusu yerine gelmezse bu ülkede yapılacak her seçimin hiçbir meşrutiyeti yoktur. YSK’ya olan güvende kalmamıştır. 58 milyon seçmen ve 80 milyon insanın güveni ve sandık güvenliği olmadan seçime gidilmez. Ülkemizde ilk defa Türk demokrasisinin seçim güvenliği kaybettirilmiştir. Bu referandum geçersiz sayılmalı ve yeni bir referandum yapılmalıdır. Yüzde 53 Hayır çıkacakken yapılacak olan anayasal değişiklik toplumsal bir sözleşme niteliği taşımıyor. Cumhurbaşkanı AK Partinin Genel Başkanı olursa milletin birliğini nasıl temsil edecektir. Tuzaklarla dolu olan bu anayasal değişiklik devletin ve ülkenin bütünlüğünü bozar. Şahsım üzerinden yapılan yıpratma karşısında bana sahip çıkan vatandaşlarımıza ve partililerimize teşekkür ediyorum. Sözümün arkasındayım. Bu ülkenin düşmanlarını, emperyalistleri yine denize dökeriz” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.