1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Yükseköğretim Sistemi yeniden inşa edilmeli
Yükseköğretim Sistemi  yeniden inşa edilmeli

Yükseköğretim Sistemi yeniden inşa edilmeli

Eğitim Bir-Sen Konya 2 Nolu Şube Başkanı Şenol Metin, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ve Yükseköğretim Sistemi’nin yeniden inşa edilmesi gerektiğini söyledi.

A+A-

Mesut ERCÜMENT
4. Dönem Toplu Sözleşme sürecinde masada bulunan başlıklardan birinin yardımcı doçentlerin daimi kadroya alınması ile araştırma görevlilerin görev tanımı ve iş güvencelerinin sağlanması olduğuna işaret eden Başkan Metin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuda irade beyan etmesinin toplu sözleşme sürecine önemli katkılar sağlayacağını bildirdi.

Başkan Şenol Metin, “Bununla birlikte yükseköğretimde kısmı restorasyonlar ile 2023 ve 2071 Türkiye vizyonu gerçekleşemez. 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ve Yükseköğretim Sisteminde yeniden inşa zorunluluktur. Akademik kast sistemini nihayetlendiren Cumhurbaşkanımızın bu irade beyanına,  vizyonuna yükseköğretim sistemimizi ve akademiyi sahip çıkmaya çağırıyorum.”dedi.

Yardımcı doçentliğin 1980’den sonra askeri vesayetin bir kurumu olan YÖK ile beraber geldiğini aktaran Şenol Metin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyada karşılığı olmayan ara bir unvan, ne olduğu da belli olmayan bir akademik kadrodur. Akademide aslolan doktoradır. Bazı ülkelerde özelikle Amerikan örneğinde profesörün dışında, ‘associate professor’ var. Bizim yardımcı doçentler ve doçentler de bunun içinde. Sonuç olarak yardımcı doçent kadrosu Türkiye'de 1980 sonrası oluşan, 1982 Anayasası ve YÖK yasası ile oluşan bir kadro. Artık doktorasını bitiren araştırma görevlilerimiz rektörlerin, dekanların kapısında kadro için beklemeyecek, bölümünde ders var ise girebilecektir.

Doçentlik sözlü sınavının kaldırılması ile birlikte değerlendirilebilirse bilim insanlarının akademik özerkliğini teminde en önemli aşama olacaktır. Eğer Cumhurbaşkanımızın açıklaması realize edilebilirse akademide mevcut katı hiyerarşik kast sistemi tasfiye olacaktır.”

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.