1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Yükselen Konya
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Yükselen Konya

A+A-

Konya bazı noktalarda yükselişini sürdürmektedir. Bu elbette kolaylıkla olmuyor. Buna katkı yapanlara müteşekkir olmak lazım.
Konya’nın içte ve dışta yöneticileri Konya’nın yükselmesi açısından canla başla çalışmaktadır. Konya’nın bağrından çıkan, Konya çocuğu Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ismi ise bu yükselişin baş mimarı ve lokomotifidir.

Konya 2016 yılı itibariyle İslam ülkeleri Turizm başkenti oldu. Kudüs’ten sonra bayrak Konya’mıza, Konya halkına, Konya yöneticilerine teslim edildi.

Bunun için dün Başta Vali Muammer Erol, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Selçuk Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, İl Kültür Müdürü Mustafa Çıpan, Meram Belediye Başkanı
Fatma Toru ve diğer Konya yetkililerinin katılımı ile Konya’nın İslam Ülkeleri Turizm başkenti seçilmesinden dolayı ve bunun için yapılacak faaliyetler hakkında bilgi verdiler.

Konya’nın yükselmesine, Konya’nın büyümesine en çok sevinen insanlardanım. Övünmek gibi olmasın ama, Konya fanatiği, Konya sevdalısı bir kimseyim. Önce ülkemize, sonra Konya’mızın hayrına kim
bir çalışma yaparsa, kim hizmet ederse, bir taş koyar, çivi çakarsa bunların ellerinden sevgi ve saygı ile öper kucaklarım.

Konya tarihi misyonu itibariyle hep büyümüş, Türkiye ve Dünya’da önemli şehirler içinde kendinden bahsettirmiş. Hz. Mevlana’nın kendisine yaşam kenti seçtiği, burada meftun olması nedeniyle Konya
Turizm, kültür ve medeniyetlere her zaman başkentlik yapmıştır.

Alpaslan’ın 1071 de Malazgirt Ovasında Bizansı yenmesiyle, Anadolu Türklere vatan olmuştur. Büyük Anadolu Selçuklu Devleti’nin başkenti son Selçuklu Sultanı 2. Mesut’ 1308 yılındaki ölümüne kadar
İslam’a, kardeşliğe,hoşgörüye, medeniyetlere başkentlik yapmıştır.

Ünlü bir şair Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ifadesiyle “Bir başkent daima başkent’tir. Konya bu başkentlik hizmetinde her dönemde en iyisini yapmıştır. Bugün Konya yeniden ve hem de anlamlı bir başkentlik
yapmaktadır. Bu ben ve benim gibi Konyalılara ve Konya’da yaşayanlara sanırım büyük onur yaşatacaktır.

Konya İslam Ülkeleri Başkentlik bayrağını yine İslam aleminin ulvi kentlerinden Kudüs’ten almıştır. Konya’nın görevini yapmasıyla da bayrak Medine’ye teslim edilecektir.

İslam Ülkeleri Turizm başkenti olması nedeniyle Konya yine bu yıl yoğun günler geçirecek, bu nedenle kurum ve kuruluşlar çalışma ve etkinlik yapacaktır.

Vali Muammer Erol’un başkanlığında yapılan toplantıda yapılacak hizmetler İl Kültür Müdürü Mustafa Çıpan tarafından anlatıldı. Yalnız benim dikkatimi çeken ise bu etkinlikler içinde, Sille, Kilistra,
Cihanbeyli Tuz gölü, Çatalhöyük, Fasılllar anıtı, Eflatun pınarı, Karapınar Krater gölleri, Ereğli İvriz anıtı gibi aklıma geliveren yerlere çok yer verilmemiştir.
Maden ki, 2016 yılı için Konya İslam ülkeleri Turizm başkentliği yapacaksa, o zaman turizm adına, Konya adına ve tanıtım adına bunlara da yıl boyunca etkinliklerde yer verilmesini istemekteyim.
Çalışmalar için görev yapacaklara şimdiden başarılar diliyorum.
 

Bu yazı toplam 336 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.