1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Yumruğu Boksörler Değil Millet Yiyor
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Yumruğu Boksörler Değil Millet Yiyor

A+A-

Kavga dersaneyle başladı. Kamuoyu, “dersaneler kalksın, kalkmasın, dersaneler iyidir, dersaneler eksiktir… “ Derken bir de baktık ki kavga başka bir ringe taşınmış. Eğitim ringinde başlayan boks maçı yolsuzluk ringinde devam ediyor. Cemal adlı boksör ilk vuran olduğu için maçın ilk dakikalarında ciddi bir puan toplamış görünüyor. Çünkü eline giydiği eldivenin markası hukuk markasını taşıyor. Hukuk markalı eldivenlerin en büyük özelliği atılan yumruğun tesirini 10 kat daha fazla artırmasıdır. Cemalin attığı yumruklar faullu de olsa dövüş esnasında attığı naralarla seyircilerin zayıf noktasını yakalıyor: ” yolsuzluğa , rüşvete, haksızlığıa…” diye bağırıp rakibine vurdukça taraftar sayısını artıyor.
Talip adlı boksör ise ilk anda yıllardır yanında yöresinde bulunan yoldaşından hiç beklemediği bu yumruklarla sarsılıyor. Maç biraz ilerleyince kendine gelen Talip, ikinci raunda başlarken normal eldivenlerini çıkararak bir eline millet, diğerine vatan eldivenlerini takıyor ve başına devlet markalı bir kask geçirerek rakibini sarsmaya başlıyor. Talip adlı boksör yumruk atarken “ihanet, dış bağlantılar, gezi, İsrail, işbirlikçi, ekonomik zarar…” diye bağırıyor. Bakalım bu maç nasıl devam edip nasıl bitecek? Bence maçın kesin sonucu Martta belli olur. Tabi o güne kadar boksörlerden biri nakvt veya abandone olmazsa.
Bu maç Cumhuriyet tarihinin en ilginç maçı. Çünkü şimdiye kadar olan maçlar hep ayrı mahallelerin boksörleri arasında olurken, ilk defa bu maçta aynı mahallenin çocukları karşı karşıya geliyorlar ve birbirlerini “ihanetle, hırsızlıkla, rüşvetle, dış bağlantılı” olmakla suçluyorlar. Bakalım bu maçın sonu nasıl bitecek?

KENDİMİZE GELELİM ÇÜNKÜ YIPRANAN DİN

Bu maç hepimizi çok yakından ilgilendiriyor; çünkü boksörler birbirlerini kıyasıya hırpalarken, bizler can hıraş bir halde kendimizden geçmiş bir vaziyette kavgayı seyredip boksörümüzü alkışlarken; nazarlarımızı ringe odaklayıp; ” Vur! Vur!” diye bağırıp çılgına dönerken, birileri ülkeye, İslama, dine, dini ve manevi değerlere (Kurana , ayete, hadise,fıkha, mezhebe, sünnete …) Olan güveni, saygıyı kaybettirmekle meşgul. Bu kavgada tarafların dindar olması, dinle ilgili bilgilerini kavgalarına dayanak yapıyor olması neticesini doğuruyor. Bir taraf kendi fikrini güçlendirmek için , “şu ayete göre” derken, öbür taraf düşüncesinin sağlamlığını ispat için :” Şu hadisi şerifte buyrulduğu gibi…” diye devam ediyor. Bir taraf, “ Üstad şöyle buyuruyor” derken diğer taraf,”hani siz haram yemeyecektiniz!” diyor. Yani kullanılan kelimeler, dile getirilen düşünceler, tartşırken söylenen sözler hep din ve onun değerleri ile ilgili argümanlar.
Bu durum hangi sonucu doğuracak biliyor musunuz? Toplumun dine ve dindarlara karşı güveni sarsılacak. Milletin önemli bir bölümü sadece kavga yapan cemaate değil tüm cemaatlere karşı anti pati duymaya başlayacak. Halkın ciddi bir bölümü sadece kavgada yer alan siyasi gruba değil siyasetle ilgilenen tüm dindar siyasi gruplara karşı şüphe ile yaklaşmaya başlayacak; “demek ki dindar olmak da hakkı , gerçeği bulmaya, ahlaklı olmaya yetmiyor! Demek ki cemaatler de ak pak değillermiş. Çıkarları elden gitti mi mihenkleri şaşıyormuş. Kendi basit çıkarları için ülkenin , vatanın, milletin, İslam Dünyasının çıkarlarını göz ardı edebiliyorlarmış …” diyecekler. Böylece, “ din, Kuran, islam, cami, cemaat, hacı, hoca, kitap, sünnet, ayet, hadis, dua, ahiret, cennnet, cehennem, risale, tespih, takke …” terimleri çok büyük zarar görecek…

Ey bu kavganın failleri olan ringteki boksörler!
Ey bu kavgayı sözüyle, mesajıyla, köşesiyle harlandıranlar!
Sadece dünyamızın değil, ebedi hayatımızında mahvına sebep olabilecek azamette ki bu büyük vebalin farkında mısınız?
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.