1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yurt dışına açılacak işletmelere müjde
Yurt dışına açılacak işletmelere müjde

Yurt dışına açılacak işletmelere müjde

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, KOSGEB'in Uluslararası Hızlandırıcı Destek Programı kapsamında, teknolojik faaliyetlerde bulunan şirketlerin, uluslararası pazarlara girişini kolaylaştırmak amacıyla, işletme başına 60 bin dolar destek verilec

A+A-

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, KOSGEB Uluslararası Hızlandırıcı Destek Programı'na dair açıklamalarda bulundu.

Küçük ve orta büyüklükteki i̇şletmeleri (KOBİ) güçlendirmeyi hedeflediklerini söyleyen Işık, KOSGEB çatısı altında Uluslararası Hızlandırıcı Destek Programını geliştirdiklerini anlattı. Teknolojik faaliyetlerde bulunan şirketlerin uluslararası pazarlara girişini kolaylaştırmayı amaçladıklarını belirten Işık, söz konusu program dahilinde işletmelere maddi destek verme kararı aldıklarını ifade etti.

TOPLAM 60 BİN DESTEK

Işık, KOBİ'lere bu destek programından faydalanmaları için çağrıda bulunarak, "Her bir başvuru için üst limit 15 bin dolar olmak üzere, 3 yıl destek süresi boyunca işletmelerin yaptığı harcamaların yüzde 80'i oranında işletme başına toplamda 60 bin dolar destek verilecek." dedi.

SON BAŞVURU 31 MAYIS

Programı geliştirirken, işletmelerin Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerinin yurt dışında reklam ve pazarlamasının kolaylaştırılması amacıyla yola çıktıklarını belirten Işık, Uluslararası Hızlandırıcı Destek Programı'nın, "teknik, yönetimsel, hukuki ve belirlenen ülke ya da ülkelerde satış imkanları sağlayacak profesyonel ağlara erişim hizmetleri" sunacağını bildirdi.

Işık, program dahilinde hızlandırıcı ofis kirası, eğitim, danışmanlık, mentörlük, i̇ş yönetimi, hukuk, fikri ve sınai mülkiyet hakları, ulaşım, konaklama ve organizasyonla ilgili genel giderlere geri ödemesiz destek verileceğini kaydetti.

Destek programına başvuruların 31 Mayıs'a kadar yapılabileceğini ifade eden Işık, programla bundan sonraki yıllarda da KOBİ'leri desteklemeyi planladıklarını dile getirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.