1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Yurt sahiplerinden yönetmelik itirazı
Yurt sahiplerinden yönetmelik itirazı

Yurt sahiplerinden yönetmelik itirazı

Özel Yurtlar Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Birliği Derneği Başkanı Ahmet Kantemiz, yeni yurt yönetmenliğinin özel yurtları kapatmaya yönelik olduğunu bildirdi.

A+A-

Mesut ERCÜMENT

Özel Yurtlar Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Birliği Derneği Başkanı Ahmet Kantemiz, geçtiğimiz aylarda faaliyete giren yurt yönetmenliği hakkında açıklamalarda bulundu. Yapılan yurt yönetmenliğinin masa başında hazırlandığına dikkat çeken Başkan Kantemiz, sahada çalışan yöneticilerin görüşlerinin alınmadığını ve yönetmenlikte çözüme yönelik bir maddenin olmadığını ifade etti. Yürürlüğe giren yeni yönetmenliğin özel yurtları kapatmaya yönelik olduğunu bildiren Kantemiz, “Özel yurt işletme sahiplerini bezdirerek, başkalarına yol açmak için bu yola başvurulduğunu düşünüyorum. Bu yönetmenlikle birlikte birkaç yıl içerisinde birçok özel yurt maalesef kapanmak zorunda kalacak. Özel yurtların kapanmasıyla birlikte birçok sorun da baş gösterecek. İstihdam sorunu en önde gelen sorun olacak. Biz özel yurtlar olarak hiçbir zaman kontrollerden kaçmadık. Devletimizin bu yönetmenliği değiştirmesini ve binlerce kişinin işsiz kalmasına izin vermemesini istiyoruz” diye konuştu.

img_0624.jpg
YURTLAR ARASINDA AYRIM YAPILIYOR

Yeni yönetmenlikle birlikte yurtların ikiye ayrıldığını belirten Başkan Kantemiz, kamu yararına faaliyet gösteren yurtların daha avantajlı konuma geldiğini ve özel yurtların haklarının verilmediğini savundu. Kamu yararına faaliyet gösteren dernek ve vakıf yurtlarında öğrenci başına 290 liraya yakın devlet yardımı verilmesini eleştiren Kantemiz, “Bu yardım yapılıyorsa özel yurtta kalan öğrenciye de yapılmalı ya da her iki tarafa da uygulanmamalıdır. Özel yurtta kalan öğrencilere haksızlık yapılmış oluyor. Özel yurtlarda devletin yararı için çalışıyor. Biz bu hakkın özel yurtlara da verilmesini ve eşitlik ilkesine uygun hareket edilmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

MERKEZDE YURT SORUNU YOK

Konya merkezinde özel yurt sorunu olmadığını ama ilçelerde bu sorunun baş gösterdiğini dile getiren Kantemiz, yeni yönetmenlikle yurtların kapatılacağını ve öğrencilerin barınma sorunuyla karşı karşıya geleceklerini söyledi. Gençlerin karanlık güçlerin kucağına sürüklenmek istendiğini kaydeden Kantemiz, “İlçelerin çoğunda yurt sıkıntısı var. Yeni yurt yönetmenliği yüzünden ayakta duran yurtlarda kapanacak ve ciddi sorunlar baş gösterecek. Gençlerimiz yine belli belli karanlık güçlerin kucağına atılacaktır. 20 sene sonra yeni gençlik yeni bir ihanete mi hazırlanacak yoksa başka amaçlara mı hizmet edecek onu bilemiyoruz. Bu yönetmenliğin derhal düzenlenmesi ve bizim gibi sahada olan yöneticilerin de fikri alınarak yapılmalı. Masa başında bu işler yürümez ve çözüme dayalı bir madde yapılamaz” ifadelerini kullandı.

img-20170313-wa0002.jpg
DEVLET ÖNÜMÜZÜ KESİYOR

Yapılan değişikliklerle devletin özel yurtların önünü kestiğini savunan Başkan Kantemiz, özel yurt işletmeleri olarak devlet denetiminden hiçbir zaman kaçmadıklarını ve devletlerine sadık Türk evlatları olduklarını söyledi. Özel yurtların bazı hain gruplar gibi değerlendirilerek kapatılmak istenmesinin yanlış bir düşünce olduğunu vurgulayan Kantemiz, “Yurtların kapatılmak istenmesiyle istihdam sorunu ortaya çıkacak. Devletine ve milletine sadık binlerce kişi işsiz kalmış olacak. Fiziki şartlarda yapılan düzenlemeler boynumuzu bükecek ve özel yurtlarda kapatılma sorunları çıkacak. Devlet bizim önümüzü açacağına önümüzü kesmeye çalışıyor. Kaçak yapıların ve apartların önünü keseceğine bize yükleniyor” dedi.
best1058.jpg

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum