1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Yüzde 81’i gereksiz
Yüzde 81’i gereksiz

Yüzde 81’i gereksiz

112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Serhat Özdoğan, 112 Acil Çağrı Merkezine gelen çağrıların yüzde 81’inin asılsız olduğunu belirtti.

A+A-

Günlük ortalama olarak 8 bin civarında çağrı aldıklarını ve bunların az bir bölümü için ekip görevlendirildiğini dile getiren Müdür Serhat Özdoğan, geriye kalan ihbarların çoğunluğunun asılsız olduğunu belirterek, bu noktada halkın bilinçlendirilmesi gerektiğini söyledi. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Serhat Özdoğan, gereksiz çağrıların, acil çağrı müdahale ekiplerini müdahale etmesi gereken gerçek vakalara ulaşmasını aksattığını vurgulayarak, 112 Acil Çağrı Merkezinin gereksiz yere aranmaması, ve acil vakalarda aranması gerektiğinin altını çizdi.

YÜZDE 81’İ GEREKSİZ

2016 yılında çağrı merkezine gelen çağrıların yüzde 81’inin gereksiz olduğuna dikkat çeken 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Serhat Özdoğan, “Konya merkez ve ilçelerinde 65 adet 112 acil sağlık istasyonu ve 168 ambulans; 107 itfaiye istasyonu ve 254 araçla hizmetler 7/24 esasına göre sürdürülmektedir.112 Çağrı Merkezi Konya’da kurulduğu 2013 yılından itibaren, 8 Milyon 113 bin 619 çağrı aldı. Bunların 3 Milyon 620 bin 313’ü gerekli çağrılar olurken, 4 Milyon 407 Bin 582 çağrı ise gereksiz çağrı oldu. İstatiksel olarak her ne kadar böyle gözükse de, vaka sayısı olarak bu sayılara baktığımızda yüzde 81’e yakını gereksiz çağrı olarak nitelendirilebilir. Bunların içinde kurumsal görüşmeler de var. Diğer taraftan kapanan diğer çağrılar da var. Bu bakımdan değerlendirildiğinde büyük bir çoğunluğu gereksiz çağrılar olarak göze çarpıyor. Gelen çağrıların tamamında yanlış aramalar veya meşgul etme, cep telefonu denemelerinde merkezimiz meşgul ediliyor. Günlük gelen çağrılar içerisinde gereksiz ya da yanlış aramalarla karşılaşabiliyoruz. Geri kalan çağrılarda da danışma amaçlı taleplerle karşı karşıya kalıyoruz” dedi.

TRAJİKOMİK ÇAĞRILAR

Vatandaşların empati kurmalarını önemle rica eden Müdür Özdoğan, “Bir şeylerin illa bizim başımıza gelmeyeceğini düşünmememiz lazım. Bizlerin de yakınlarımızın da başına gelebilir” diyerek, vatandaşların hassasiyet göstermesini istedi. Acil çağrı hattına gelen asılsız çağrılarla beraber, “trajikomik” olarak isimlendirilen çağrıların da olduğunu dile getiren ve bu çağrılara örnek veren Özdoğan, canı sıkılan ya da eğlenmek isteyen vatandaşların 112 acil çağrı merkezini aradığını söyledi. Özdoğan, “Zaman zaman 112 Acile trajikomik çağrılar geliyor. Biz sadece insanlara hizmet ediyoruz ama insanlar evcil hayvanlarının sağlık problemleri için bizi arayabiliyor. Ay’ın gökyüzünde olmadığını ve hemen bulunması gerektiği için bizi arayan vatandaşlar bile var. 112’yi arayıp çok acil birkaç ambulans istiyorum. Burası ölü kaynıyor diyen, adres istediğimizde ise, Üçler Mezarlığını tarif eden vatandaşlar da var. Bunun gibi sorunlar bizim sağlıklı çalışmamızı engellemekte ve gerçekten acil olan çağrıların ikinci planda kalmasına neden olmaktadır” ifadelerini kullandı.CEZAİ İŞLEM UYGULANMAKTA

Asılsız ihbarlar ve gereksiz meşgul edenler hakkında şu an yürürlükte olan Kabahatler Kanunu ile İçişleri Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun olduğunu ifade eden Serhat Özdoğan, “2015 – 2016 yılları arasında 112 Acil Çağrı Merkezini gereksiz yere meşgul eden 45 kişi hakkında idari para cezası uygulandığını” belirtti./Mesut Ercüment


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.