Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Yüzleşme

A+A-
İnsanlar çoğunlukla kendi hata ve kusurlarını saklamaya çalışırken, başkalarının kusurunu ve yanlışını ise arayıp bulma eğilimindedir.
İnsanlar başkalarının hatasını arayıp bulmakla yetinmezler, çünkü bunu kendilerinin görmesi yeterli değildir, mutlaka başkalarına da aktarmak zorunluluğu hissederler. Bir başkası ile paylaşınca, yanlışını ve kusurunu buldukları kişiyi şöyle baştan aşağı bir evirip çevirirler ve ne var ne yok bütün ceplerini ters çevirip görmek isterler. Ancak o zaman rahatlar ve başka mevzuların kapısını çalarlar.

Pek tabii ki çevremizde sürekli kendi hatalarından bahsedip duran bir kişi de çok sempatik gelmeyebilirdi.
Düşünelim isterseniz, sizi gören bir dostunuz, başlıyor kendi hata ve kusurlarından anlatmaya, ne kadar aşağılık ve yaramaz bir insan olduğundan falan bahsetse herhalde oracıkta yüzüne tükürmek isterdiniz. Böyle olmaması da iyi, yoksa çevrede konuşacak yüzüne bakacak insan bulamazdık ki böyle değilken, herkes kendini mükemmel ve iyi göstermeye çalışırken bile zaten bulmakta güçlük çekiyoruz.

Kendimizle yüzleşmek için sadece olumsuz yönlerimize bakalım demiyorum, çünkü insanların iyi ve kötü farklı yanları olabilir.
Doğru, yanlış, olumlu ve olumsuz yönlerimizi görüp yüzleşirken, eksiklerimizi iyileştirmeye çalışmalıdır.

Kendisini gerçekçi bir şekilde tanıyan, güçlü ve zayıf yönünün farkında olan bireyler hayatta daha çok başarılı ve mutlu olmaktadır.
Kendisini mükemmel ya da yetersiz gören bir bireyin yeterli özgüven ve cesarete sahip olması mümkün değildir. Çünkü gizli açık, güçlü ya da zayıf yönlerinin farkında olmadığı zaman atacağı adımlar sağlam adımlar olmayacaktır.
Kendine yabancı bir insan, ya kendisinin ya da başkalarının düşüncelerine çok fazla değer verip kolayca hata yaparlar. Çünkü başkalarının düşündüğü, söylediği öneriler doğru tavsiyeler olabilir ama bu onun için doğru tavsiyeler olabilir. Bizim için ya da bir başkası için çok uygun olmayabilir. Bu nedenle başkalarının düşüncelerini dinlerken bizim için uygun olup olmadığı konusuna dikkat etmek gerekir.

Kendi düşüncelerine çok fazla değer verip, başkalarını umursamayan bireylerin de yanlış kararlar vermeleri muhtemeldir.
Çünkü hayatta her tecrübeyi ve bilgiyi deneyecek kadar fırsat ve zamanımız olmamaktadır. Bir söz vardır, “Akıllı adam başkalarının da aklını kullanır” diye, çok yerinde ve doğru bir sözdür. Büyüklerimiz, çevremiz ya da sevdiklerimiz ile istişare edip, değerlendirip sonra yine kendimizin karar vermesi daha yararlı olacaktır.
Kendisiyle yüzleşmiş, barışmış ve farkındalığı yüksek insanların, zafiyetleri ve eksiklikleri azdır, varsa da onlar için sıkıntı olmaz. Çünkü kendilerinin farkındadırlar ve bunu her zaman göz önüne alırlar. Neyi yapabilecekleri ya da yapamayacakları konusunda yeterli farkındalığa ve öz bilince sahip oldukları için fayda ve zararı en üst düzeyde öngörürler. Selam ve dua ile. 
Bu yazı toplam 320 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.